• 03.03.2023 08:13
        • Dňa 23.2.2023 sa otvorili brány školy v Lomničke pre žiakov základných škôl. Deň otvorených dverí spojený s workshopom začal prehliadkou celej školy, neskôr si vyučujúci žiakov rozdelili do skupín. Pod vedením majstrov odbornej výchovy boli predstavené jednotlivé odbory, vyučovanie a iné aktivity, ktoré škola ponúka počas štúdia. Žiaci mali možnosť si upiecť muffiny, ušiť oblečenie pre bábiky, zhotoviť drevenú búdku pre vtáčiky. Pri prezentácii lesnej výroby im boli predvedené pracovné nástroje a oblečenie, ktoré sa počas odborného výcviku používajú.
        • Čistenie parcely pred budúcou výstavbou

• 10.05.2022 12:00
        • Dňa 4. mája 2022 spojili sily pedagógovia a žiaci elokovaného pracoviska v Lomničke. V tento slnečný deň si spoločne vyhrnuli rukávy a vyčistili viac ako 8 000 m2 veľkej parcely na ktorej sa v blízkej budúcnosti plánuje výstavba budovy pre potreby praktického vyučovania, v ktorej sa žiaci budú pripravovať na svoje budúce povolanie.  Hlavnou náplňou akcie bolo vyčistenie plochy od zbytkov drevného odpadu.
          Šikovní majstri odbornej výchovy spolu so žiakmi učebného odboru lesná výroba už počas skorých jarných dní odstránili nežiadúce dreviny, ktoré následne spracovali na drevnú štiepku. Počasie bolo pekné, preto po nástupe nás  „majstri lesáci“ poučili o bezpečnosti pri práci, rozdali náradie a zadelili žiakov do  pracovných skupín. Z členitého terénu sa znášali suché dreviny do kôp, ktoré sa zlikvidovali spálením. Aj keď na niektorých miestach bola práca náročná, účel sa splnil. Po malom občerstvení, síce unavení, ale s dobrým pocitom sa všetci účastníci rozišli domov.

• Environmentálna výchova na našej škole.

• 21.04.2022 14:56
        • Šikovní žiaci I. a II. ročníka odboru Lesná výroba pod vedením svojich majstrov odbornej výchovy zhotovili niekoľko posedov a krmelcov, ktoré sa následne umiestnili v lokalite vojenských lesov mesta Podolínec. Ich usilovnosť, svedomitosťa precíznosť práce reflektuje veľmi kvalitne pôsobenie odborných pedagogických zamestnancov našej školy, na čo sme patrične všetci hrdí.

Okrem týchto činnosti, sa žiaci venovali aj zhotovovaniu budiek pre netopiere. Na výrobu použili zbytky z reziva, ktorý vznikol ako odpad pri spracovaní guľatiny. Takto sa žiaci snažia využiť všetok materiál, aby nevznikol žiaden odpad. Myšlienka ekológie a pomoc chráneným druhom živočíchov sa prelína celým vyučovacím procesom.

• Medzinárodný deň Rómov

• 21.04.2022 14:53
        • Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si pripomíname 8. apríla sme zorganizovali podujatie  pre našich žiakov v Elokovanom pracovisku Lomnička. Práve v tento deň, ktorý si pripomíname spolu s našou najväčšou európskou etnickou menšinou jej jedinečný prínos
          k európskej rozmanitosti. Mnohí Rómovia však vo svojom každodennom živote neustále čelia predsudkom, diskriminácii, proti rómskym postojom a sociálno-ekonomickému vylúčeniu.
          Práve v tento deň si žiaci mali možnosť uvedomiť význam a bohatú tradíciu rómskej kultúry. Zároveň to bola príležitosť poukázať na to, že Rómovia sú dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou nášho národa, keďže nás spájajú spoločné hodnoty a kultúrne dedičstvo Slovenska.

Tento významný deň odštartovalo online podujatie s názvom „Etnikana“, kde hlavným moderátorom bol známy muzikant Marián Čekovský spolu s hudobným hosťom „rompopová“ kapela Lomnické Čháve. Počas celého programu boli pravidelne online vstupy do ZŠ Bystrany, kde boli rozhovory so žiakmi na rôzne témy. K programu podujatia samozrejme nechýbali rôzne aktivity, súťaže, a samozrejme súčasťou bola aj hudba a tanec. Počas celého podujatia sa mohli občerstviť rôznymi dobrotami. Šikovnosť našich žiakov sa prejavila počas celého netradičného dňa, kedy mohli získať aj pekne ceny pri zapojený sa do rôznych súťaži. Tento sviatok by chceli zachovať aj v budúcnosti a vytvoriť z neho peknú tradíciu.

Akcie sa zúčastnili žiaci tried: I.MUP, II.MUP, III.MUP, I.SLV, II.SLV, I.PRZ, II.PRZ.