Záverečná skúška
Harmonogram záverečnej skúšky 2018.doc
Organizáciu záverečných skúšok upravuje zákon č. 245/2008 z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 318/2008 z 23. júla 2008 o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov.
Cieľom záverečnej skúšky je overenie vedomostí a zručností žiakov v rozsahu učiva určeného vzdelávacími štandardmi štátneho vzdelávacieho programu a overenie, ako sú žiaci pripravení používať nadobudnuté kompetencie pri výkone povolaní a odborných činností, na ktoré sa pripravujú.
Žiak môže konať záverečnú skúšku, ak úspešne ukončil posledný ročník vzdelávacieho programu príslušného učebného odboru a splnil povinnosť minimálnej účasti na vyučovaní odborného výcviku.
Záverečná skúška sa člení na písomnú časť, praktickú časť a ústnu časť.
Praktická časť sa vykoná po písomnej časti skúšky a pred ústnou časťou skúšky; praktickú časť záverečnej skúšky možno vykonať aj v inom termíne, najmä z dôvodu sezónnych prác.Záverečnou skúškou sa ukončuje štúdium dvojročného a trojročného učebného odboru na strednej odbornej škole:
- koná v riadnom skúšobnom období od 16. júna do 30. júna, v mimoriadnom skúšobnom období v septembri alebo vo februári nasledujúceho školského roka,
- záverečná skúška sa skladá z troch častí:
- písomná časť,
- praktická časť,
- ústna časť.
Písomná časť
- overujú sa vedomosti žiaka vo vyžrebovanej téme alebo vo vedomostnom teste z odborných predmetov,
- trvanie skúšky: 45 až 120 minút,
- počet tém: 1 až 10.
Praktická časť
- overujú sa zručnosti a schopnosti žiaka vo vyžrebovanej téme podľa daného odboru,
- trvá podľa povahy učebného odboru najviac 24 hodín,
- môže byť individuálna alebo skupinová,
- počet tém: 1 až 15.
Ústna časť
- overujú sa vedomosti žiakov vo vyžrebovanej téme z odborných predmetov,
- trvanie skúšky
- príprava žiaka 15 až 30 minút,
- odpoveď maximálne 15 minút,
- určuje sa najmenej 25 tém.
Na záverečnej skúške žiak môže využívať vopred schválené učebné pomôcky.
Záverečné skúšky sa konajú pred skúšobnou komisiou, ktorá sa skladá zo stálych členov - predseda, podpredseda a triedny učiteľ. Stálym členom skúšobnej komisie je aj zástupca stavovskej organizácie, ak ho stavovská organizácia nominuje. Ďalšími členmi skúšobnej komisie sú majster odbornej výchovy a učiteľ odborných predmetov. Na záverečnú skúšku sa môže prizvať aj odborník z praxe, ktorý však žiaka nehodnotí.
Celkové hodnotenie záverečnej skúšky vychádza z klasifikácie písomnej, praktickej a ústnej časti.
Žiak trojročného učebného odboru po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky získa doklad o získanom vzdelaní = vysvedčenie o záverečnej skúške + výučný list.
Žiak dvojročného učebného odboru po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky získa doklad o získanom vzdelaní = vysvedčenie o záverečnej skúške.
Záverečná skúška, okrem písomnej časti, je verejná.
Dôležité termíny záverečných skúšok
- návrh kandidátov na predsedov skúšobných komisií do 24.marca,
- témy na jednotlivé časti záverečnej skúšky s uvedením učebných pomôcok po prerokovaní v predmetových komisiách schvaľujeriaditeľ školy do 31. marca,
- termín vymenovania predsedov skúšobných komisií Okresným úradom v Prešoveje do 15 apríla,
- podpredsedu a členov skúšobných komisii pre záverečné skúšky vymenúva riaditeľ školy do 30. apríla,
- témy pre jednotlivé časti záverečnej skúšky predkladá riaditeľ školy stavovskej organizácie alebo profesijnej organizácie na vyjadrenie do 7. mája,
- ak stavovská organizácia alebo profesijná organizácia deleguje svojho zástupcu do skúšobnej komisie, delegovaného zástupcu riaditeľ vymenuje za stáleho člena skúšobnej komisie do 15. mája
- organizačné pokyny a harmonogram záverečných skúšok spracuje ZRPV do 20. mája,
- vymenúvací dekrét a harmonogram organizácie záverečnej skúšky zašle riaditeľ školy zástupcovi stavovskej organizácie alebo profesijnej organizácie do 25. mája,
- stavovská organizácia alebo profesijná organizácia sa písomne vyjadrí k obsahu záverečnej skúšky najneskôr do 25. mája.