• Jesenné aranžovanie
     • Jesenné aranžovanie

      11. 10. 2019

      Ročné obdobia sa striedajú, každé z nich je niečím osobité a charakteristické farbami.

      Príroda nám ponúka neskutočné množstvo inšpirácii a nápadov na tvorbu pri jesennom  aranžovaní.

      Dňa 4.10.2019 sa na Elokovanom pracovisku  uskutočnila celoškolská súťaž v aranžovaní, kde žiačky mali možnosť preukázať svoju fantáziu, nápaditosť a zručnosť. Súťažiace si mohli zvoliť aranžmán – kyticu alebo ikebanu . Pri príprave  aranžmánu  mohli žiačky použiť akýkoľvek materiál , ktorý nám príroda, či záhrada ponúka.

      Žiačky sa tejto súťaže zhostili veľmi dobre, každý aranžmán bol pekný  a zaujímavý. Všetci prítomní sa dohodli na konečnom hodnotení a to:

      1. miesto    Pavla Mirgová , Zuzana Mirgová, trieda III. MUP   
      2. miesto    Natália Mirgová, Žaneta Mirgová, trieda II.MUP    
      3. miesto     Stanislava Oračková, Michala Oračková, trieda I.PRZ       

      Víťazom blahoželáme.

    • Projekt FGC Tour 2019
     • Projekt FGC Tour 2019

      9. 10. 2019

      Dňa 8. októbra 2019 sa dievčatá z našej školy zúčastnili prednášky na tému:
      Prvá gynekologická prehliadka, ktorá je súčasťou celoslovenského edukačného projektu FGC Tour, ktorý prebieha pod záštitou organizácii SloMSA a Liga proti rakovine, a ktorú pre nás pripravili študentky Lekárskej fakulty v Košiciach.

      Cieľom celoslovenského projektu je: priblížiť mladým dievčatám - študentkám stredných škôl - problematiku prvej gynekologickej prehliadky, pomôcť im prekonať strach z prvej návštevy gynekologickej ambulancie, poukázať na dôležitosť preventívnych prehliadok, ktoré znižujú počet žien s pokročilou rakovinou prsníka      a krčka maternice a pomáhajú odhaliť iné gynekologické ochorenia u žien.

      Dievčatá sa formou voľnej diskusie zoznámili s problematikou prvej gynekologickej prehliadky, mali možnosť konzultovať prípadné problémové otázky.
      Počas prednášky bola zdôrazňovaná potreba preventívnych gynekologických prehliadok a s tým spojená včasná diagnostika ochorení, čo výrazne zvyšuje možnosť úspešnej liečby. Veríme, že prednáška                s uvedenou problematikou bola pre naše dievčatá zaujímavá a prospešná.

       

    • Krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov SŠ
     • Krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov SŠ

      9. 10. 2019

      Len päť dní po víťazstve na majstrovstvách okresu v cezpoľnom behu bojoval náš študent Erik Rabatin o popredné miesto na krajských majstrovstvách. Všetko nasvedčovalo tomu, že boj o popredné miesto zvládne. Bohužiaľ, malé pošmyknutie na premočenom teréne a zranenie stehenného svalu zmarilo naše nádeje a vyradilo ho z pretekov. Aj taký krutý vie byť šport. Dúfame, že budúci rok zúročí Erik svoj talent a pravidelnú športovú prípravu k jeho i našej spokojnosti. Prajeme mu skoré uzdravenie.

    • Slávnostná recepcia počas Ľubovnianskeho jarmoku
     • Slávnostná recepcia počas Ľubovnianskeho jarmoku

      8. 10. 2019

      Z príležitosti konania XXVIII. Ľubovnianskeho jarmoku sa uskutočnila slávnostná recepcia, ktorá sa konala v priestoroch Kultúrneho domu, kde nechýbali opäť cateringové služby našich študentov. Pri tejto jarmočnej príležitosti sme prispeli našou pestrou ponukou vynikajúcich pokrmov studenej a teplej kuchyne, chutných múčnikov a lahodných dezertov. Naši študenti s úsmevom na perách uvítali hostí a počas slávnostnej recepcie servírovali kvalitné espresso, alkoholické a nealkoholické nápoje. Spokojnosť hostí nás potešila a bola pre nás veľkým prínosom čo nás  motivuje ku rastu našich profesionálnych zručností. Bolo nám cťou znova prispieť špeciálnym gastronomickým zážitkom na ďalšom ročníku Ľubovnianskeho jarmoku.

    • EURES MLADÝM
     • EURES MLADÝM

      7. 10. 2019

      Dňa 3. 10. 2019 sa študenti končiacich ročníkov zúčastnili seminára „EURES MLADÝM“ na tému Sprostredkovanie informácií o voľných pracovných miestach i životných a pracovných podmienkach na Slovensko – Poľskom prihraničnom trhu práce pre študentov. Formou viacerých prezentácií dostali informácie o aktuálnej situácii na trhu práce v okrese Stará Ľubovňa, o aktuálnych nástrojoch aktívnej politiky trhu práce,  portáli internetový sprievodca trhom práce,  možnostiach pracovného uplatnenia mladých v Poľsko-Slovenskej prihraničnej oblasti, podpore pracovnej mobility pre mladých v rámci EÚ, ale tiež o životných a pracovných podmienkach v krajinách ako napr. Dánsko, Švédsko, Nórsko a iné. Informácie boli študentom podané vedúcimi pracovníkmi ÚPSVR zo Starej Ľubovne, Kežmarku, Popradu a zástupcami WUP Nowy Sacz. Tento seminár sa realizuje v rámci Národného projektu: SPOLOČNE HĽADÁME PRÁCU, OPERAČNÝ PROGRAM ĽUDSKÉ ZDROJE.

    • Okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov SŠ
     • Okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov SŠ

      4. 10. 2019

      Dňa 3.10.2019 sa študenti našej školy zúčastnili súťaže v cezpoľnom behu jednotlivcov aj družstiev, ktorá prebehla v areáli Historického tábora pod Ľubovnianskym hradom. Družstvá tvorili tri dievčatá (Daňová II.KHC, Šulíková V.HOA, Kolláriková I.HOA) a traja chlapci (Chlebeček II.HOA, Plach I.HOA, Rabatín III.HOA). Z dievčat sa najlepšie umiestnila Katka Daňová na 5. mieste. Chlapci všetci skončili v prvej polovici, pričom najlepšie umiestnenie dosiahol Erik Rabatín. Podarilo sa mu obhájiť víťazstvo z minulého roku. Zvíťazil s veľkým náskokom a dúfame, že si poradí aj s tvrdou konkurenciou budúci týždeň na krajských majstrovstvách. Chlapci sa umiestnili aj v družstvách na veľmi peknom 2. mieste. Všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu vo veľmi ťažkých podmienkach.

    • BARISTKY BODUJÚ AJ VO ŠTVRTOM KOLE
     • BARISTKY BODUJÚ AJ VO ŠTVRTOM KOLE

      2. 10. 2019

      Krásy Žilinského kraja a aj kávovú pýchu Slovenska si užili súťažiaci štvrtého kola baristickej súťaže pre juniorov ,,SLOVAK BARISTA CUP“ 2019, ktoré sa po prvý krát uskutočnilo             v spolupráci s Hotelovou akadémiou v Žiline.

      26. september sa stal dňom oslavy správnej prípravy kávy v priestoroch hostiteľskej školy. Profesionálny tím Hotelovej akadémie, hlavný organizátor a garant súťaže, akreditované školiace stredisko Academy of Coffee, zabezpečili príjemnú rodinnú atmosféru prvého kola tohto školského roka. Cesta za dosiahnutím kávového sna mladých baristov je tak už v druhej polovici a každý z nich má na svojom konte zopár bodov. Na konci kalendárneho roka sa zrátajú všetky vysúťažené body zo všetkých kôl a víťaz z kategórie starších žiakov a aj žiakov prvých ročníkov získa okrem hodnotných cien od našich partnerov aj neopísateľný kávový zážitok.

      Obrovskou motiváciou zúčastňovať sa tejto súťaže je okrem hlavnej výhry,  fakultatívneho pobytu na kávovníkových plantážach v Brazílii, najmä radosť z opätovných stretnutí s priateľmi a získavanie nových vedomostí a zručností. V každom kole je vidieť obrovský progres súťažiacich nielen v jednotlivých zručnostiach, ale i v ich osobnosti a prehlbovaní lásky ku káve. Práve vďaka týmto mladým ľudom má kávová kultúra Slovenska svetlú budúcnosť.

      Súťažiaci sa predstavili v dvoch hlavných bodovacích disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvoch espries, dvoch cappuccín a dvoch voľných nápojov, v ktorých základ muselo byť espresso. Každý súťažiaci absolvoval aj novú, zatiaľ len vzdelávaciu disciplínu, alternatívnu prípravu kávy. V každom kole tohto ročníka súťaže je predstavovaná jedna z najviac používaných alternatív na Slovensku i vo svete. Po príprave kávy cez Chemex, Aeropress, Džezvu sa baristi vrhli na ďalšiu z príprav kávy, Hario V6O. Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov boli hlavné body záujmu našich komisárov vo všetkých disciplínach.

      Baristky našej školy Diana Bachledová a Júlia Filičková opäť ukázali svoje kvality v príprave skvelého espressa, cappuccina a kávového miešaného nápoja, kde si od technických                        a degustačných komisárov vyslúžili nejednu pochvalu.

      Diana Bachledová z II. HOA vo svojej kategórii – prvák obsadila 6. miesto z 11 súťažiacich a v celkovom bodovaní je na treťom mieste. Júlia Filičková z IV. HOA obsadila nádherné 2. miesto z 12 súťažiacich a v celkovom bodovaní zastáva piatu priečku.

      Obom dievčatám srdečne blahoželáme !

    • Finále Skills Slovakia – SUSO v Prahe
     • Finále Skills Slovakia – SUSO v Prahe

      2. 10. 2019

      Po úspešnom zavŕšení a obhájení prvého miesta Patrika Bjalončíka a Michala Kovalčíka na súťažnej prehliadke stavebných remesiel Skills Slovakia – SUSO v Nitre ich čakal ďalší ťažký zápas, na ktorý sa museli dostatočne pripraviť. Po  náročnej a strastiplnej ceste v Nitre ich ešte čakalo  finále tejto súťaže, ktoré sa konalo 17. – 20. 9. 2019 v Prahe. Celá pozornosť postupujúcich družstiev zo Slovenskej a Českej republiky sa preto preniesla do Prahy, kde sa konalo medzinárodné finále 23. ročníka súťažnej prehliadky stavebných remesiel murár, stolár, kamenár a kamenosochár.

      Súťaže sa zúčastnilo 10 súťažiacich dvojíc z odboru murár, medzi ktorými nechýbali ani naši študenti. Priebeh súťaže pozostával zo štyroch disciplín, kde študenti mohli predviesť ich majstrovské umenie, napr. pri murovaní z materiálu YTONG, pri štruktúrovaných omietkach CEMIX a pri predvádzaní suchej výstavby- montovaná stena a montovaná podlaha od firmy Fermacell. Ich teoretické znalosti preveril test z odborných predmetov a firmy Profi obkladač. Po náročných a vysiľujúcich dňoch  na výstavisku a v tvrdej konkurencii nakoniec  skončili na 6. mieste. Po vyhlásení výsledkov bolo vidieť v očiach študentov aj majstrov mierne sklamanie.

       Ako sa hovorí, že aj každá skúsenosť, či je dobrá alebo zlá, nás ma posúvať vpred a každý neúspech nás ma  posúvať k úspechu. A tým by sa mali riadiť aj naši sklamaní žiaci. Pevne veríme, že naši chlapci nezanevrú a budú nás aj naďalej úspešne reprezentovať.

      Ďakujeme za vzornú reprezentáciu.

    • Európsky týždeň športu
     • Európsky týždeň športu

      30. 9. 2019

      V rámci 5. ročníka Európskeho týždňa športu sme dňa 27.9.2019 organizovali „Zábavné športové hry“ s netradičným náčiním, aby sme podnietili aj neorganizovaných športovcov zmerať si sily a svoju šikovnosť a veselou formou ich priviesť k pohybu.

    • Európsky deň jazykov
     • Európsky deň jazykov

      27. 9. 2019

      Ešte nikdy sme nemali toľko príležitostí pracovať a študovať v rôznych európskych krajinách ako dnes. Nedostatočné ovládanie jazyka ale mnohým ľuďom bráni, aby ich využili. Globalizácia a vzorce obchodného vlastníctva prinášajú nevyhnutnosť ovládať cudzie jazyky aj v práci vo vlastnej domácej krajine. Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa každoročne oslavuje 26.septembra Európsky deň jazykov.

      Tento školský rok sme sa opäť pripojili k miliónom ľudí zo 45 krajín , aby sme upozornili na dôležitosť štúdia jazyka s cieľom prispieť k rozvoju mnohojazyčnosti a interkultúrneho porozumenia. Svojimi aktivitami  chceme osláviť jazykovú rozmanitosť v Európe a podporiť jazykové vzdelávanie.  Na hodinách cudzích jazykov sme si vytvárali rozmanité hry, počúvali cudzojazyčné texty, učili sa piesne, hrali pexeso, či rôzne jazykové skladačky. Pozreli sme si aj humorné sitcomy . Vyučovanie jazykov zábavnou formou určite omnoho viac motivuje študentov k učeniu sa cudzích jazykov, ale aj poznávaniu cudzích kultúr. Rozmanitými aktivitami na hodinách cudzích jazykov a nielen v tento deň  by sme chceli prispieť k lepšiemu uvedomeniu si potreby cudzojazyčného vzdelávania, ktoré môže v budúcnosti študentom dať základný stavebný kameň v ich profesijnej orientácii.

    • Informácia o voľnom pracovnom mieste - majster odbornej výchovy
     • Informácia o voľnom pracovnom mieste - majster odbornej výchovy

      5. 9. 2019

      Stredná odborná škola, Jarmočná 108, Stará Ľubovňa, Elokované pracovisko Lomnička 150 prijme do zamestnania pedagogického  zamestnanca na voľné pracovné miesto majster odbornej výchovy na vyučovanie predmetu odborný výcvik v stavebných  učebných odboroch  murár a stavebná výroba s predpokladaným nástupom 10.10.2019.  

       

      Kategória pedagogického zamestnanca: majster odbornej výchovy

       

      Kvalifikačné predpoklady: kvalifikačné predpoklady v súlade s prílohou č. 1, časť XI. Majster odbornej výchovy vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 31/2018 Z.z., ktorou sa mení vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov.

       

      Požadované doklady:

      • žiadosť o prijatie do zamestnania s telefónnym a emailovým kontaktom,
      • motivačný list,
      • profesijný životopis,
      • doklady o vzdelaní,
      • potvrdenie o telesnej spôsobilosti a duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu činnosti,
      • súhlas uchádzača na použitie osobných údajov pre potreby prijatia do zamestnania v zmysle  zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
      • pre účely preukázania bezúhonnosti uchádzača o zamestnanie sú požadované údaje v zmysle § 3 zákona č. 552/2003 o výkone práce vo verejnom záujme v spojení s § 10 zákona č. 330/2007 Z.z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

       

      Iné súvisiace požiadavky:

      • znalosť práce s PC,
      • komunikatívnosť,

      Termín podania žiadosti:

      Žiadosti s potrebnými dokladmi je potrebné doručiť  e-mailom, osobne alebo poštou do 07.10.2019.

       

      Forma odmeňovania::

      V zmysle zákona NR SR č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

       

      Pracovný pohovor:

      Uchádzači, ktorí doručia žiadosť a požadované doklady o splnení kvalifikačných  predpokladov sa zúčastnia pracovného pohovoru dňa 24.09.2019  v čase od  10.00 hod. do 12.00 hod. v kancelárii riaditeľa školy.

       

      E-mail školy: sekretariat@sosjsl.sk

       

      Adresa školy:

      Stredná odborná škola

      Jarmočná 108

      064 01  Stará Ľubovňa

      tel.: 052/71 643 11

       

       

       

                                                                                                  PaedDr. Vladimír Buvalič

                                                                                                          riaditeľ školy

    • "HRDINOVIA"
     • "HRDINOVIA"

      24. 9. 2019

      Dňa 19.9.2019 navštívili študenti hotelových tried divadelné predstavenie Hrdinovia od M.S.Timravy. Vystúpením sme sa snažili priblížiť študentom tvorbu realistických spisovateliek. Hrdinovia sú jedným z titulov Spišského divadla v rámci dramaturgického projektu Slovenské storočie, ktorým si pripomíname 100. výročie konca 1. svetovej vojny a vzniku Československej republiky a v ktorom sa kladie dôraz na kľúčové historické okamihy vzniku a formovania moderného slovenského národa.

    • Hodina geografie cestovného ruchu
     • Hodina geografie cestovného ruchu

      24. 9. 2019

      Študenti tretieho ročníka hotelovej akadémie sa v rámci  vyučovania predmetu  geografia  v cestovnom ruchu zúčastnila výstavy Kornélie Němečkovej, českej výtvarníčky, ktorej základ tvorby tvoria folklór a staré tradície v rôznych regiónoch Českej a Slovenskej republiky. Táto výstava spojená s filmovým premietaním oživila vyučovanie a študenti mohli nahliadnuť k umeleckej tvorbe vysokej kvality, neskutočnej precíznosti, zaujímavých inšpirácií a podnetnej práci. Vystrihované a maľované obrázky zobrazujú tradície našich a českých regiónov.

    • História inak na zážitkovom workshope
     • História inak na zážitkovom workshope

      24. 9. 2019

      Prežiť niečo na vlastnej koži je najlepšou možnosťou, ako pochopiť, brať veci vážne, vcítiť sa do osudov anonymných ľudí z učebníc dejepisu. A práve to sme zažili 16. a 17. septembra 2019 na zážitkových workshopoch "Iba sme sa narodili" a Tak toto neprejde" prostredníctvom lektoriek občianskeho združenia Post Bellum SK.

      Spočiatku sme mali pocit, že ide o suchú históriu, ale nenápadne sme boli vťahovaní do príbehov ľudí žijúcich v 1. Československej republike, tesne pred 2. svetovou vojnou, počas Slovenského štátu, v dobe normalizácie, nežnej revolúcie. V roli Žida odsúdeného na transport do Osvienčimu či obyčajného človeka, ktorý sa stal nepohodlným a vypočúvaným ŠTB, sme „na vlastnej koži pocítili, čo dokáže fanatizmus  a nenávisť voči iným ľuďom. Pracovali sme s reáliami tých čias, tvorili sme samizdaty, cenzúrovali texty, vnímali, ako sa niektorí ľudia dokážu pre výhody prispôsobovať dobe. To už nebola suchá história.

      Boli by sme radi, keby sa takéto workshopy mohli prežiť opäť.

       

      Juraj Koreček a spolužiaci z II.HOA a III.HOA

    • Prvé účelové cvičenia v novom školskom roku
     • Prvé účelové cvičenia v novom školskom roku

      16. 9. 2019
      Na základe pozvania Oblastného výboru SZPB sa naši študneti tried 1.HOA,
      1.KHC, 1.MSK, 2.HOA, 2.KHC a 3.KHC zúčastnili účelového cvičenia na hore
      Marmon, spojeného s prednáškou k udalostiam z roku 1944 a k 75. výročiu
      SNP. Pekné počasie a dobrá kondíciavšetkých študentov nám pripravili krásny športový
      zážitok.
    • Od zrnka k chlebu
     • Od zrnka k chlebu

      16. 9. 2019

      Dňa 12.9.2019 sa študenti z druhých a tretích ročník zúčastnili pod vedením Ing. Pekárovej a Ing. Rychnavskej výstavy „Od zrnka k chlebu“ v skanzene pod hradom Ľubovňa. Študenti bližšie spoznali minulý život obyčajného vidieckeho ľudu, ktorý sa venoval práci na poli, pestovaniu a spracovávaniu kultúrnych plodín. Videli cestu obilného zrnka od zasiatia do zeme až po čerstvo upečený chlieb. Napriek počiatočnej opatrnosti a údivu, čo jedli ľudia v minulosti, s veľkou chuťou zjedli všetky ponúknuté pekárenské výrobky.

    • Informácia o voľnom pracovnom mieste - asistent učiteľa
     • Informácia o voľnom pracovnom mieste - asistent učiteľa

      5. 9. 2019

      Stredná odborná škola, Jarmočná 108, Stará Ľubovňa prijme do zamestnania na dobu určitú pre prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením pedagogického zamestnanca na voľné pracovné miesto pedagogický asistent  s predpokladaným nástupom 16.09.2019. 

       

      Kategória pedagogického zamestnanca: pedagogický asistent

      Podkategória pedagogického asistenta: asistent učiteľa

       

      Kvalifikačné predpoklady: kvalifikačné predpoklady v súlade s prílohou č. 1, časť XVII. Pedagogický asistent  vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 31/2018 Z.z., ktorou sa mení vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov

       

      Forma odmeňovania::

      V zmysle zákona NR SR č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

       

      Požadované doklady:

      • žiadosť o prijatie do zamestnania s telefónnym a emailovým kontaktom,
      • motivačný list,
      • profesijný životopis,
      • doklady o vzdelaní,
      • potvrdenie o telesnej spôsobilosti a duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu činnosti,
      • súhlas uchádzača na použitie osobných údajov pre potreby prijatia do zamestnania v zmysle  zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
      • pre účely preukázania bezúhonnosti uchádzača o zamestnanie sú požadované údaje v zmysle § 3 zákona č. 552/2003 o výkone práce vo verejnom záujme v spojení s § 10 zákona č. 330/2007 Z.z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

      Ďalšie  požiadavky:

      • znalosť práce s PC,
      • komunikatívnosť,

       

      Termín podania žiadosti:

      Žiadosti s potrebnými dokladmi je potrebné doručiť  e-mailom, osobne alebo poštou do 11.09.2019.

       

      Pracovný pohovor:

      Uchádzači, ktorí doručia žiadosť a požadované doklady o splnení kvalifikačných  predpokladov sa  zúčastnia pracovného pohovoru dňa 12.09.2019  v čase od  10.00 hod. do 12.00 hod. v kancelárii riaditeľa školy.

       

      E-mail školy: sekretariat@sosjsl.sk

       

      Adresa školy:

      Stredná odborná škola

      Jarmočná 108

      064 01  Stará Ľubovňa

       

                                                                                                  PaedDr. Vladimír Buvalič

                                                                                                          riaditeľ školy

    • OZNAM
     • OZNAM

      28. 8. 2019

      Oznamujeme žiakom, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, že od 1.9.2019 sa mení výška stravného za obed z dôvodu zmeny výšky finančného pásma na nákup potravín.

      Stravné za obed z hodnoty 1,12 € + 0,20 € príspevok na prevádzkovú réžiu sa mení na

      1,33 € + 0.20 € príspevok na prevádzkovú réžiu.

      Celková výška stravného za obed od 1.9.2019 bude 1,53 €

    • Kávové dobrodružstvo hotelierok zo Starej Ľubovne
     • Kávové dobrodružstvo hotelierok zo Starej Ľubovne

      8. 7. 2019

      Horšie cappuccino ako som na svojej prvej súťaži pripravila ja, určite nebude mať nikto.  A hľa, dostala som sa až do Brazílie,“ Valéria Valeková, 3.miesto v prestížnej slovenskej juniorskej baristickej súťaži.  

      Kávové dobrodružstvo dvoch študentiek hotelovej akadémie SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni, úspešných ocenených baristiek Júlie Filičkovej a Valérie Valekovej, začalo, keď sa prihlásili na baristický kurz, ktorý organizuje škola v spolupráci s akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee. Odtiaľ bol už len krôčik zapojiť sa do celoslovenskej súťaže pre juniorov ,,SLOVAK BARISTA CUP“.

      Cesta k úspechu, naplneniu sna o ceste do Brazílie nebola jednoduchá. Veď do ukončenia posledného kola prestížnej baristickej súťaže nikto nevedel, kto nakoniec zvíťazí. Až vtedy sa dvaja najlepší baristi, víťazi s rovnakým počtom bodov - Ľubovnianka Júlia a hotelier Jano z Piešťan dozvedeli, že do Brazílie pocestujú obaja. Júlia vraj zamrzla ako jej telefón, keď sa to dozvedela, lebo sa veľmi „nekamaráti“ s lietadlami, ale potešilo ju, že šancu vycestovať dostala aj tretia v poradí, Valéria.

      Ich spoločné 10-dňové brazílske dobrodružstvo začalo po takmer 10 000-kilometrovom lete v Rio de Janiero. Videli tu luxus i obrovskú chudobu, navštívili sochu Krista Spasiteľa, vypravili sa na vyhliadku Sugarloaf Mounatain, ochutnali kávu v jednej z najstarších kaviarní sveta Confeitaria Colombo. Pomyselnou čerešničkou na torte bol pobyt v hoteli na pláži Coppacabana i nočné plávanie v nekonečnom Atlantiku. V meste Londrina v štáte Parana navštívili  IAPAR – agronomický inštitút, kde spoznali život kávovníkov, nezabudnuteľné boli obrovské fóliovníky, v ktorých prebieha výskum odolnosti kávovníkov voči chorobám, plesniam a infekciám, ktoré ich dosť „úspešne“ ničia.

      V meste Jacarezinho, na plantáži farmy Fazenda California si na vlastnej koži vyskúšali zber kávy, oboznámili sa s jej spracovaním, novými metódami fermentácie, vďaka ktorým získavajú brazílske kávy netradičný chuťový profil, v srdci spoločnosti Capricornio Coffee v meste Piraju sa oboznámili s ťažkými podmienkami pestovania kávy a projektmi na podporu farmárov i výberovej kávy z oblasti Kozorožca.

      Výlet po Brazílii sa už skončil, ale zážitky navždy zostanú v srdciach oboch cestovateliek. Sú šťastné, že počas celej súťaže cítili silnú podporu vedenia školy i všetkých pedagógov: „Splnil sa nám sen. Teraz už vieme, že správnou prípravou kávy si ctíme najmä prácu pestovateľov a všetkých ľudí, ktorí často počas zberov v ťažko dostupných  a nebezpečných terénoch nasadzujú svoje zdravie, aby sme si mohli ráno alebo po dobrom obede pripraviť dobrú kávu. Spoznali som celý  život kávy od zasadenia kávovníka až po moment, kedy sa káva dostáva do šálky. Už nerozmýšľame ako predtým. Vzťah farmára, pražiara a baristu je veľmi dôležitý. Ak funguje, vznikne niečo úžasné. Šálka dobrej a príjemne voňajúcej kávy.“

    • Ponuka na prenájom
     • Ponuka na prenájom

      24. 6. 2019

      Stredná odborná škola Jarmočná 108 , 064 01 Stará Ľubovňa ponúka na prenájom časť nehnuteľného majetku – vonkajší asfaltový priestor   : autocvičisko pre autoškolu. Žiadosť požadujeme doručiť poštou, alebo podať osobne na sekretariát školy v termíne do 9.7.2019 do 14.00 hod v zalepenej obálke s identifikáciou záujemcu a výrazným označením „Obchodná verejná súťaž – Nájom nehnuteľného majetku – neotvárať“. Bližšie informácie na webovom sídle po-kraj.sk a na tel. čísle 052/7164319.

       

    • FESTIVAL ŠTUDENTSKÉHO REMESLA
     • FESTIVAL ŠTUDENTSKÉHO REMESLA

      11. 6. 2019

      Dňa 07.06.2019 sa uskutočnila exkurzia v meste Kežmarok na Festival študentského remesla. Exkurzie za zúčastnili žiaci  učebného odboru stavebná výroba Elokovaného pracoviska v Lomničke.

      Cieľom exkurzie bolo predstaviť žiakom históriu stavebného remesla v našom regióne. Festival študentského remesla sa každoročne koná v priestoroch hradného nádvoria Kežmarského hradu. Tento, už siedmi ročník bol zameraný na remeslá Spiša, pri príležitosti 750. výročia udelenia  mestských práv mestu Kežmarok. Na festivale prezentovali školy  remeslá - murár, stolár, kováč, puškár, kominár, kaderník, kuchár, krajčír a pod. Školy z rôznych miest Slovenska tiež predstavili tvorivé dielne ako napr. dielňu tkáčsku,  šperkársku, drôtikársku, ručnú výrobu modrotlače a iné. Počas festivalu  prebiehali  rôzne súťaže, a to v rezaní dreva, výrobe drevených varešiek, rezaní šindľov, výrobe metiel, kadernícka súťaž, súťaž vo varení dobových jedál, ako aj súťaž v murovaní kamenného muriva. Žiaci odboru stavebná výroba, sa mohli oboznámiť s tradičnými technologickými postupmi pri murovaní. Dozvedeli sa viac o histórii murárskeho cechu a pozreli si prijímanie víťazov murárskej súťaže do cechu murárov Slovenska.

      Exkurzia sa nám vydarila aj vďaka krásnemu slnečnému počasiu, a už teraz sa tešíme na budúci školský rok.

    • Polyform Podolínec - odborná exkurzia
     • Polyform Podolínec - odborná exkurzia

      11. 6. 2019

       Dňa 06.06.2019, na základe plánu práce odbornej predmetovej komisie, sa študenti prvého ročníka odboru murár zúčastnili odbornej exkurzie v spoločnosti POLYFORM. Cieľom exkurzie bolo vidieť a bližšie spoznať technologické postupy  výroby expandovaného a extrudovaného polystyrénu priamo vo výrobe. Študenti si prešli celý výrobný proces, ktorý bol doplnený odborný výkladom a tiež si mohli pozrieť celý areál spoločnosti.

    • Manželstvo a rodičovstvo
     • Manželstvo a rodičovstvo

      6. 6. 2019

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu má v školskom systéme svoje opodstatnenie a  je zacielená na utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva.

      A  práve preto si dňa 5. 6. 2019  mohli žiaci na EP v Lomničke vypočuť prednášku pod názvom Manželstvo a rodičovstvo, ktorú si pre nich pripravil  Mgr. Martin Pasiar. Na prednáške sa hovorilo o manželstve ako sviatosti, neplatnosti manželstva, nerozlučiteľnosti, o odpustení v manželstve, dôstojnosti, o faktoroch, ktoré ho ohrozujú, antikoncepcii a v závere im boli ponúknuté  dobré rady týkajúce sa vstupu do manželstva a výchovy  detí.

       

      Pevne veríme, že  si žiaci  z tejto prednášky predsa len niečo odniesli a uplatnia to vo svojom živote.

       

    • Keď sa darí, tak sa darí ...
     • Keď sa darí, tak sa darí ...

      6. 6. 2019

      Mohli sme si hovoriť počas dvoch dní aktivít vyhodnotenia súťaže SPOTREBITEĽSKÁ VÝCHOVA ŽIAKOV v Červenom Kláštore, ktoré však vôbec nezačali najšťastnejšie.

      Najprv sme sa dozvedeli, že do Kláštora pôjdeme neskôr a neabsolvujeme naplánovanú túru, pretože p. učiteľka ešte bude na maturitách na SOŠ technickej. To nebolo najhoršie, veď počasie bolo vo štvrtok nanič! Potom cestou na „autobusku“ nováčik v našom tíme Annamária zistila, že jej v batohu zrazu chýba peňaženka s dokladmi i peniazmi a okolo nej sa podozrivo motala osôbka, ktorá ju asi o ňu pripravila. Aj to sa vyriešilo. Pohodenú, ale plnú peňaženku našla jedna pani.

      A potom to už išlo.

      Získali sme prvenstvo v tvorivej súťaži „Zo starého nové“, aj keď sme spočiatku boli v šoku zo šitia. Nakoniec sme vyrobili z trička a kuchynského závesu bundičku s kapucňou.

      Prebrali sme spomedzi redakčných rád 71 časopisov Hlavnú cenu za špeciálne číslo ŠUM-u na tému „Nadmerná spotreba vedie k ekologickej katastrofe“ a odmenou nám boli nielen diplom a vecné ceny, ale aj posledné dva májové dni v Kúpeľoch Smerdžonka v Červenom Kláštore.

      Veľmi nás potešila i Cena Ministerstva hospodárstva SR, ktoré je gestorom tejto súťaže, a aby toho nebolo málo, p. učiteľka Kuzárová  získala mimoriadne ocenenie za pedagogické vedenie a podporu žiakov v súťaži Spotrebiteľská výchova žiakov.

      Tak toto boli dva, fakt, super dni.

      Ak sa chcete dozvedieť, ako i Vy môžete pomôcť planéte ZEM, aby mohla byť relatívne zdravým domovom i pre ďalšie generácie, prečítajte si  úspešné špeciálne číslo ŠUM-u na našej webovej stránke.

      Diana Bachledová, Juraj Koreček, I.HOA, redaktori ŠUM-u

    • Poznávacia exkurzia - Červený Kláštor
     • Poznávacia exkurzia - Červený Kláštor

      3. 6. 2019

      Dňa 28. 5. 2019  sa v rámci predmetov občianska náuka a slovenský jazyk a literatúra uskutočnila exkurzia výberu žiakov z EP v Lomničke do Múzea v Červenom Kláštore.

      Cieľom exkurzie bolo spoznávanie národných kultúrnych pamiatok v blízkom okolí. Žiaci navštívili Múzeum v Červenom Kláštore, ktoré bolo založené v roku 1966. Zoznámili sa s jednotlivými expozíciami, ktoré sú venované reholi kartuziánov, ktorá  tu pôsobila v 14. - 16. storočí a patrila k najprísnejším kontemplatívnym rádom v rímskokatolíckej cirkvi. Ďalej sa dozvedeli aj o reholi kamaldulov, ktorá tu žila po odchode kartuziánov a venovali sa hospodárstvu, včelárstvu, pestovaniu kultúrnych plodín, liečivých bylín a stromov.

      Exkurzia sa vydarila aj napriek tomu, že nám neprialo počasie.

       

    • Streetball stredných škôl
     • Streetball stredných škôl

      27. 5. 2019

      Dňa 17.05.2019  sa uskutočnil nultý ročník hier v Streetballe zmiešaných družstiev. Päť škôl súťažilo s upravenými pravidlami, kde v tíme s dvoma chlapcami muselo byť vždy jedno dievča. Študenti úspešne reprezentovali nie len seba ale aj školu, kde v tvrdej konkurencií sa umiestnili na peknom 2. mieste. Ďakujeme.

    • Nové číslo ŠUM-u
     • Nové číslo ŠUM-u

      16. 5. 2019

      Oznamujeme všetkým Vám, milí  pedagógovia, študenti i sympatizanti školy,

      že sme pre Vás pripravili nové elektronické číslo nášho školského časopisu ŠUM, ktorého mottom je: „Nadmerná spotreba vedie ku ekologickej katastrofe. Akou cestou spotreby sa vyberáš ty? Dokážeš zmenšiť svoju ekologickú stopu?“

      Časopis si môžete otvoriť a prečítať na tejto webovej stránke v priečinku ŽIACI a RODIČIA.

      Redaktori: Paula, Ján, Diana a Juraj.

       

    • Naši študenti opäť ukázali svoje kvality
     • Naši študenti opäť ukázali svoje kvality

      16. 5. 2019

      Súboj o nové cenné body za hlavnou výhrou, ktorou je aj v tomto roku fakultatívny pobyt na kávovníkovej plantáži v Brazílii sa preniesol  do tretieho kola. Tentokrát v spolupráci so Strednou Spojenou odbornou školou EDUCO v Námestove.

      Správnu prípravu kávy prišlo predviesť 24 súťažiacich z 10 Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii zo Slovenska. Obrovskou motiváciou zúčastňovať sa tejto súťaže je okrem hlavnej výhry, najmä radosť z opätovných stretnutí s priateľmi a získavanie nových vedomostí a zručností. V každom kole je vidieť obrovský progres súťažiacich nielen v jednotlivých zručnostiach, ale i v ich osobnosti a prehlbovaní lásky ku káve. Práve vďaka týmto mladým ľuďom má kávová kultúra Slovenska svetlú budúcnosť. Baristi každým kolom predvádzajú kus kávového umenia, elegantný servis, zaujímavé vystúpenie a nadšenie ukázať všetkým,  ako sa pripravuje kvalitná káva a nápoje z nej.

      Súťažiaci sa predstavili v dvoch disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, súčasťou ktorých muselo byť espresso. V tretej disciplíne – alternatívna príprava kávy, ktorá má tento rok vzdelávací charakter si vyskúšali prípravu kávy pomocou džezvy a walküre. Každý súťažiaci  okrem sústredenosti pri príprave nápojov musel komunikovať a obhajovať svoje nápoje pred degustačnou komisiou. Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov boli hlavné body záujmu odborných komisárov. Našu školu úspešne reprezentovali Diana Bachledová z I. HOA, ktorá vo svojej kategórii – prvák obsadila 3. miesto z 10 súťažiacich. Júlia Filičková z III. HOA. opäť ukázala svoje kvality v príprave skvelého espressa, cappuccina a kávového miešaného nápoja a zaslúžene získala cenu „Najlepšia technika“. Kôli technickým problémom pri mlynčeku, ktoré sa vyskytli nie jej zapríčinením jej vynieslo celkovo 10. miesto, no jej práca bola precízna, na vysokej úrovni, čo ocenili aj degustační komisári. Dievčatá si od technických a degustačných komisárov vyslúžili nejednu pochvalu. Obom dievčatám srdečne blahoželáme !

          

    • Mladí murári zo Starej Ľubovne s prehľadom porazili slovenskú konkurenciu
     • Mladí murári zo Starej Ľubovne s prehľadom porazili slovenskú konkurenciu

      13. 5. 2019

      Stalo sa už tradíciou, že v závere apríla študenti učebných odborov z SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni bojujú o čo najlepšie umiestnenie v súťažných prehliadkach stavebných remesiel Skills Slovakia - SUSO, ktoré vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. I v tomto ročníku sa v priestoroch výstaviska AGROKOMPLEX v Nitre stretli s ďalšími stredoškolskými víťazmi semifinálových kôl z celého Slovenska z odborov murár a stolár, aby konfrontovali, prezentovali a  propagovali  svoje odborné znalosti i zručnosti.

      Murári, druháci Michal Kovalčík a Patrik Bjalončík, pripravovaní majstrom odbornej výchovy Štefanom Šulianom, už v teoretickej časti upozornili súperov, že vo finále bojujú o popredné umiestnenie a v praktickej časti svoje ambície potvrdili. S prehľadom zvíťazili a postupujú na medzinárodné kolo súťažnej prehliadky stavebných remesiel v Prahe, ktoré sa bude konať v septembri tohto roku.

      V tvrdej konkurencii bojovali i študenti stolári, Martin Kuľanda a Marcel Fidermák, ktorých pripravoval majster odbornej výchovy Bc. Martin Leščinský. Získali síce nevďačnú „zemiakovú medailu“, ale návštevníci súťažných prehliadok obdivovali i ich jedinečnú a originálnu prácu, za čo aj im patrí veľké poďakovanie a pochvala.

      Staré slovenské príslovie hovorí, že „remeslo sa na potoku nezačiera, musíš sa ho vyučiť“. Už naši predkovia vedeli, že odborné vzdelávanie je pre spoločnosť dôležité a potvrdzuje to nielen zvyšujúci sa nedostatok vyučených remeselníkov na trhu práce, ale i chlapci, ktorí počas štúdia získavajú teoretické odborné vedomosti a praktické zručnosti, zároveň „nasávajú svoje remeslo do srdca i krvi“, získavajú vzťah k zvolenej profesii, aby vo svojom budúcom profesijnom živote obstáli v konkurencii mnohých „rýchlokvasených“ remeselníkov amatérov. Veď práve dobrá a kvalitná „práca chváli majstra.“   

    • Minivolejbal zmiešaných družstiev
     • Minivolejbal zmiešaných družstiev

      10. 5. 2019

      Dňa 9.5.2019 sa v telocvični Gymnázia T. Vansovej konal nultý ročník Stredoškolských hier v minivolejbale zmiešaných družstiev. S upravenými pravidlami hrali dvaja chlapci s dvomi dievčatami proti družstvám zo štyroch ďalších škôl. S prehľadom sme postúpili do finále, kde nás až v skrátenej tretej hre zdolali majstri okresu Gymnázium T. Vansovej.  Naši študenti boli organizátorom pochválení za najkrajší volejbal.  Za celkové druhé miesto v tvrdej konkurencii aj dvoch škôl z Lipian patrí hráčom za ich výkon veľká pochvala.

    • Stredná odborná škola na Jarmočnej sa zapojila do Projektu školských ovocných sadov SadOVO 2019
     • Stredná odborná škola na Jarmočnej sa zapojila do Projektu školských ovocných sadov SadOVO 2019

      10. 5. 2019

      Staré a krajové odrody ovocných drevín sú dedičstvom našich predkov, ktoré sa z krajiny pomaly vytráca. Šancu zmeniť to má súčasná mladá generácia, ktorej ukážeme význam jeho ochrany. Škola sa úspešne zapojila do projektu SadOVO a stala sa jednou z 11 škôl, ktorá prevezme patronát nad záchranou starých a krajových odrôd ovocných drevín.

      Cieľom projektu SadOVO je v spolupráci s odborníkmi vysádzať ovocné vysokokmenné sady v areáloch základných a stredných škôl. Žiaci s učiteľmi sa tak budú podieľať na záchrane vzácnych odrôd jabloní a hrušiek a vysadené stromy môžu využívať aj pri výučbe rôznych predmetov.

      Školy zapojené do projektu čaká tiež ovocinárska exkurzia, mapovanie odrôd, kurz a hravé vzdelávanie v témach prepojených na význam a zachovávanie ovocných drevín.

      Realizátorom projektu SadOVO je CEEV Živica, generálnym partnerom Nadácia TESCO a odborným garantom Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

    • Po stopách oravských zaujímavostí
     • Po stopách oravských zaujímavostí

      10. 5. 2019

      Niet národa bez histórie ani národa, ktorého príslušníci vlastnú históriu a krajinu nepoznajú.

      I preto sme sa 36 študenti našej školy spolu s Ing. Pekárovou a Mgr. Kuzárovou 7. mája 2019 vybrali spoznávať oravský región, ktorý je kolískou mnohých významných slovenských dejateľov. Spoločne sme navštívili perfektný stredoveký Oravský hrad, Oravskú priehradu a v Dolnom Kubíne si prezreli literárnu expozíciu P.O.Hviezdoslava, Park dejateľov i Florinov dom, ktorý je svedectvom života oravských zemanov a miestom, kde žil Theo Herkeľ Florin, slovenský básnik, novinár, diplomat a jeden zo zakladateľov Hviezdoslavovho Kubína.

      Je ešte mnoho geografických, historických či literárnych zaujímavostí, ktoré Orava ponúka, preto nikde nie je napísané, že ju v budúcnosti ešte nenavštívime.

      Juraj Koreček, redaktor ŠUM-u 

    • Múzeum na kolesách opäť v Lomničke
     • Múzeum na kolesách opäť v Lomničke

      9. 5. 2019

      Začiatkom mája, konkrétne 7. 5. 2019 k nám opäť zavítali protagonisti z Múzea na kolesách. Pripravili si pre našich žiakov zážitkovou formou vedenú besedu.  Zameraná bola  na podanie prvej pomoci, keď nemáme po blízku  telefón, lekára, ba ani lekárničku. Skrátka rýchla a účinná prvá pomoc.

      Samotní žiaci predvádzali poskytovanie prvej pomoci v určitých situáciách, jeden v úlohe chorého ( zraneného) a druhý v úlohe zdravotníka.  Vtipným slovným komentárom a hlavne nenásilne sa snažili ukázať žiakom, ako si majú počínať v prípade krvácajúcej rany, obarenia vriacou vodou, zlomeniny, krvácania z nosa a pod.

      Častokrát sa stretávame s tým, že ľudia  nevedia pri rôznych zraneniach  poskytnúť prvú pomoc včas. A práve tu žiaci mohli nielen počuť, ale aj vidieť, ako sa dá využiť fľaša s čistou vodou na vypláchnutie oka, igelitové vrecko na chladenie rany ...

      Beseda sa vydarila, niečo nové sme sa dozvedeli a pritom aj zabavili.

    • Slávnostný raut pri príležitosti Celoslovenskej súťažnej prehliadky v hre na saxofón
     • Slávnostný raut pri príležitosti Celoslovenskej súťažnej prehliadky v hre na saxofón

      9. 5. 2019

      V Základnej umeleckej škole Jána Melkoviča v Starej Ľubovni sa dňa 2.5.2019 uskutočnila celoslovenská súťažná prehliadka v hre na saxofón.

      Svojou “hrou” prispeli aj naši študenti a opäť zabezpečili kvalitné cateringové služby.         

      Tie pozostávali z ponuky pestrých studených pokrmov a dezertov. Počas slávnostného rautu servírovali kvalitné espresso, alkoholické a nealkoholické nápoje.

    • Slávnostná recepcia v Provinčnom dome
     • Slávnostná recepcia v Provinčnom dome

      9. 5. 2019

      Babička okresu Stará Ľubovňa je názov podujatia, ktoré na okresnej úrovni organizujú Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska, Ľubovnianske osvetové stredisko a Mesto Stará Ľubovňa. Pri tejto príležitosti dňa sa konala 30.4.2019 slávnostná recepcia v krásnych priestoroch Galérie Provinčného domu, kde nechýbali služby našich študentov. Pri tejto vzácnej príležitosti sme prispeli ponukou pokrmov studenej kuchyne, múčnikov a dezertov. Počas slávnostnej recepcie študenti ponúkali alkoholické, nealkoholické nápoje a chutné espresso.

    • Baristická súťaž v Piešťanoch!
     • Baristická súťaž v Piešťanoch!

      26. 4. 2019

      Na pôde Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch sa už po tretí krát stretli mladí nadšenci - someliéri, baristi, čokolatiéri, tea tendristi a po prvýkrát aj barmani na súťaži o Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera. V 5 odborných disciplínach si zmeralo sily 102 súťažiacich žiakov stredných škôl zameraných na hotelierstvo a gastronómiu zo Slovenska i  z Českej republiky. Po celý deň sa v príjemnej atmosfére miešali vône čokolády, kávy, čaju, vína či miešaných nápojov.

      Odbornej disciplíny „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2019 sa v druhom kole  zúčastnilo rekordných 41 súťažiacich z 29 hotelových akadémii a stredných odborných škôl. Stretli sa tu šikovní baristi, ktorí predviedli kus kávového umenia, elegantný servis, zaujímavé vystúpenie a nadšenie ukázať všetkým,  ako sa pripravuje kvalitná káva a nápoje z nej. Súťažiaci sa predstavili v dvoch disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, súčasťou ktorých muselo byť espresso. Každý súťažiaci  okrem sústredenosti pri príprave nápojov musel komunikovať a obhajovať svoje nápoje pred degustačnou komisiou. Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov boli hlavné body záujmu odborných komisárov. Našu školu reprezentovali Diana Bachledová z I. HOA, ktorá vo svojej kategórii prvákov obsadila 5. miesto z 12 súťažiacich, kde si na svoje konto pripísala ďalších 6 bodov, ktorých má spolu 12. Jej peknú prácu ohodnotil aj technický komisár Jiří Novák a Júlia Filičková z III. HOA., ktorá obsadila aj kôli zlyhaniu ľudského faktora 12. miesto z 28 súťažiacich. Aj napriek tomu v druhej časti súťaže ukázala svoje kvality a získala cenu „NAJLEPŠIA TECHNIKA MLYNČEKA“, v ktorej bola neporaziteľná. Obom dievčatám srdečne blahoželáme!

      Súťaž bola náročne krásna. Vznikli víťazi i porazení. Porazený však nebol ani jeden barista, a to vďaka svojej odvahe a chuti byť lepší. Na stupňoch víťazov nemôžu byť všetci, no víťazmi sú všetci. Svojim umením a záujmom zlepšujú kávovú kultúru Slovenskej republiky.

      Zbieranie bodov za hlavnou cenou – pobytom na kávovníkovej plantáži v Brazílii stále pokračuje! Nechajme sa prekvapiť, čo prinesú ďalšie 4 kolá a ako sa bude dariť našim dievčatám. Budeme držať palce!

          

    • SOŠ Jarmočná 108 na Štúrovom pere vo Zvolene
     • SOŠ Jarmočná 108 na Štúrovom pere vo Zvolene

      15. 4. 2019

      Štúrovo pero 2019. 25. ročník súťaže mladých slovenských stredoškolských a vysokoškolských žurnalistov v meste Zvolen. Súťaže, ktorú už 25 rokov na počesť našej významnej osobnosti Ľ. Štúra organizuje Krajská knižnica Ľ. Štúra vo Zvolene.

      Pre začínajúcich či budúcich mladých novinárov je táto súťaž skvelým štartom a dobrou príležitosťou ukázať svoj talent a vášeň pre písanie. Aj keď my novinárske ambície nemáme a sme šikovní vo svojich odborných zručnostiach, predsa len sme do Zvolena vycestovali. A nebanujeme. Na slávnostnom vyhodnotení spojenom s besedami o žurnalistike sme 12. a 13. apríla počúvali, ako sa rodí naozajstná novinárčina, že kvalitný novinár píše o pravde pravdivo, aký dôležitý je titulok, čo trápi súčasných slovenských i európskych novinárov od naslovovzatých odborníkov, novinárov - porotcov, či Tibora Macáka, generálneho tajomníka Asociácie európskych novinárov, Mgr. Pavla Vitka, úspešného novinára a spisovateľa. Pobavili nás i motivovali slová Andrewa Gartha, veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska na Slovensku, ktorý hovoril, ako sa pre silnú morskú chorobu nemohol stať členom Kráľovského námorníctva, a tak trpezlivo naplňoval svoj druhý sen o práci v diplomacii, svoje pracovné skúsenosti, sny i ambície nám priblížila najmladšia starostka na Slovensku, iba 25-ročná Karina Holešová.

      Počas dvoch dní sme spoznali mnoho zaujímavých a významných osobností verejného, politického či kultúrneho života, pozdravili nás i Ing. Lenka Balkovičová, primátorka mesta Zvolen, Ing. Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, neodmysliteľná tvár nielen Štúrovho pera, ale i TV Markíza, Mgr. Patrik Herman, akčne organizoval jednotlivé besedy a všade rozsieval dobrú náladu.

      Predsa len sme si zo Štúrovho pera doniesli ocenenie.                                                                           Pani učiteľka Mgr. Iveta Kuzárová získala ocenenie od ministerky školstva,

      vedy, výskumu a športu za dlhodobú a kvalitnú pomoc pri rozvoji študentských médií.

      Pani učiteľka, blahoželáme.

      Momentálne najakčnejší redaktori ŠUMu, Paula Begalová, Diana Demeková a Juraj Koreček.

    • „Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nikam nevedie“
     • „Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nikam nevedie“

      11. 4. 2019

      Február  sa v našej škole už tradične nesie v znamení  školského kola SOČ - stredoškolskej odbornej činnosti. SOČ umožňuje študentom rozvíjať ich talent a schopnosti v oblasti, ktorá je im blízka a umožní im ukázať, čo sa v nich skrýva. 

      Študenti 3. ročníka študijného odboru hotelová akadémia sa ešte 6. 2. 2019 statočne popasovali s úlohou, preukázali svoje odborné vedomosti, tvorivé myslenie i talent a s malou dávkou trémy odprezentovali svoje práce. Súťažilo sa vo viacerých odboroch – voľný čas, zdravotníctvo a farmakológia, cestovný ruch,  gastronómia, ekonómia, ....

      Víťazi školského kola – Júlia Filičková, Katarína Repková, Patrik Štec následne postúpili do krajského kola. Krajská prehliadka SOČ sa uskutočnila dňa 5. 4. 2019 na pôde Strednej priemyselnej školy stavebnej v Prešove.

      Naši študenti sa v konkurencii stredných škôl z celého Prešovského kraja  nestratili a dôstojne  reprezentovali našu školu. Práca  Júlie Filičkovej, našej úspešnej  baristky, získala 3. miesto:

      3. miesto v kategórii Cestovný ruch, hotelierstvo, gastronómia:

      Júlia Filičková 3. HOA

      Názov práce: Svet kávy

      Všetkým súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

    • HASOFT - odborná prednáška
     • HASOFT - odborná prednáška

      10. 4. 2019

      Spoločnosť Hasoft je v stavebnom priemysle veľmi známa. Jej portfólio tvoria rôzne stavebné, chemické a iné produkty, no špecializuje sa najmä na hydroizoláciu. A práve táto téma prevládala na odbornej prednáške, ktorú pre študentov stavebných odborov zorganizovali ich vyučujúci. Študenti sa taktiež mohli dozvedieť „NOVINKY“ zo sveta stavebných produktov, stavebných chémií,  hydroizolácií, pracovné postupy ich aplikácií, činnosti, na ktoré pri aplikovaní treba dbať, a rôzne  iné praktické zaujímavosti.

    • Mladý podnikavec a emócie v marketingu
     • Mladý podnikavec a emócie v marketingu

      9. 4. 2019

      Mladý podnikavec. Občianske združenie, ktorého zakladatelia poskytujú ekonomické vzdelávanie bez nudy, plné emócií, hoci témy marketing, manažment, finančná gramotnosť či podnikanie sú pre nás študentov dosť „suché“. 5. apríla 2019 sme sa my, študenti V.HOA, IV.HOA, II.SVS a I.SVS stretli so zástupcom tohto OZ na prednáške v duchu diskusie zameranej na jednotlivé druhy emócií a ich vlastnosti, na vplyv farieb na predajnosť produktov. Dozvedeli sme sa, že emócie sú dôležitým nástrojom pre rozhodovanie, zamýšľali sme sa nad spôsobmi a kvalitou marketingových kampaní a to všetko vo veľmi príjemnej atmosfére plnej emócií.

       

      Štipka z workshopu:

      Majiteľ psa napísal majiteľovi hotela:

      „Vážený pane, rád by som sa ubytoval vo Vašom hoteli so svojím psom. Je slušne vychovaný, nešteká, obsluhe nepridáva žiadnu prácu.“

      Majiteľ hotela odpovedal: 

      „Vážený pane, svoj hotel prevádzkujem už 25 rokov. Za celú tú dobu mi žiadny pes neukradol uterák, osušku, župan, toaletný papier ani príbor či obraz na stene. Ani raz som kvôli psovi nemusel uprostred noci volať políciu alebo záchranku, pretože sa opil a ublížil sebe či  komukoľvek inému. Ani raz sme kvôli psovi nemuseli maľovať izbu, pretože by ju povracal.

      Váš pes je teda v mojom hoteli vítaný. A pokiaľ sa za Vás zaručí, môžete prísť s ním.

      Paula Begalová, IV.HOA, šéfredaktorka ŠUMu

    • Štyria naši hotelieri vo finále FINANČNEJ OLYMPIÁDY
     • Štyria naši hotelieri vo finále FINANČNEJ OLYMPIÁDY

      9. 4. 2019
      Simona Bočkajová a Števo Záleš z V.HOA, Mirka Šulíková a Slávka Habiňáková 
      zo IV.HOA, sú študenti, ktorí v prvých dvoch kolách 7. ročníka FINANČNEJ 
      OLYMPIÁDY organizovanej Nadáciou PARTNERS dokázali, že patria medzi slovenskú 
      špičku študentov slovenských stredných škôl dobre sa orientujúcich 
      vo finančnom slovníku, základných ekonomických pojmoch, v poistných bankových 
      službách, základoch správneho nastavenia osobných financií či domácom 
      hospodárstve. 
      Dostali sa medzi dvadsať najlepších študentov - stredoškolákov zo Slovenska, 
      ktorí 26. apríla 2019 v sídle Nadácie PARTNERS zabojujú o čo najlepšie 
      umiestnenie prezentovaním riešení zložitejších finančných otázok. 
      O trojici víťazov rozhodne porota zostavená z finančných odborníkov 
      s dlhoročnými skúsenosťami v tejto oblasti.  

      Držíme palce!

    • Florbal žiačok stredných škôl okresu SL
     • Florbal žiačok stredných škôl okresu SL

      8. 4. 2019

      Vo štvrtok, 4.4.2019 sa dievčatá našej školy zúčastnili okresného kola vo florbale stredných škôl. Boli si vedomé, že bez pravidelného tréningu nezmôžu veľa proti hráčkam, ktoré sú aktívnymi členkami florbalových klubov. No nesklamali a aj keď skončili posledné, podali hrdinský výkon s osobným nasadením.

    • Florbal žiakov stredných škôl okresu SL
     • Florbal žiakov stredných škôl okresu SL

      8. 4. 2019

      Dňa 3.4.2019 sme sa zúčastnili okresného kola vo florbale žiakov stredných škôl, ktorý sa konal v našej telocvični. Po jednoznačných víťazstvách v prvých zápasoch sa od nás odklonilo športové šťastie, čo sa odrazilo aj v celkovom umiestnení v turnaji. O 4. mieste rozhodol až rozstrel.

    • Okresné kolo vo volejbale žiačok stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
     • Okresné kolo vo volejbale žiačok stredných škôl okresu Stará Ľubovňa

      8. 4. 2019

      Okresné kolo vo volejbale žiačok stredných škôl organizovala dňa 2.4.2019  opäť naša škola. Zúčastnili sa ho 4 družstvá. Žiačky viedli vyrovnané zápasy so súperkami a vo väčšine zápasov sa rozhodlo o víťazovi vo veľmi tesnom skóre. Zaslúžene zvíťazili žiačky Gymnázia T. Vansovej, naše hráčky porazili Obchodnú akadémiu, ale na družstvo Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša už nemali toľko športového šťastia. V celkovom hodnotení obsadili 3. miesto.

    • Okresné kolo vo volejbale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
     • Okresné kolo vo volejbale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa

      8. 4. 2019

      V pondelok 1.4.2019 sme boli poverení organizáciou okresného kola vo volejbale žiakov stredných škôl. Päť družstiev hralo v súťaži systémom „každý s každým“. Okrem jasného favorita – Gymnázia T. Vansovej boli výkony hráčov dosť vyrovnané. Obetavou hrou sa podarilo našim hráčom nastúpiť do posledného duelu bez jedinej prehry, no v závere už na súpera nestačili. Svojim výkonom si zaslúžili pekné druhé miesto. Srdečne gratulujeme.

    • Ocenení primátorom mesta Stará Ľubovňa
     • Ocenení primátorom mesta Stará Ľubovňa

      2. 4. 2019

      Pri príležitosti Dňa učiteľov sa primátor mesta Ľuboš Tomko rozhodol udeliť ocenenie tridsiatim pedagogickým pracovníkom. Ďakovné listy za obetavú prácu pri výchove a vzdelávaní mladej generácie si prevzali  aj naši zamestnanci školy,  Mgr. Miroslav Mytník a  Bc. Eva Hanečáková. Odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo v stredu, 27. 3. 2019 v obradnej sieni MsÚ v Starej Ľubovni.  


      Srdečne blahoželáme.

    • Mladí barmani v medzinárodnej konkurencii
     • Mladí barmani v medzinárodnej konkurencii

      27. 3. 2019

            Na pôde Hotelovej akadémie v Košiciach sa v dňoch 20.-21.3.2019 konal 13. ročník súťaže v príprave miešaných nápojov Cassovia Cup 2019. Spoluorganizátorom súťaže bola Slovenská barmanská asociácia.

           Počet súťažiacich barmanov juniorov bol 50 z 25 stredných škôl, medzi ktorými nechýbali školy z Maďarska a Čiech. Mladí barmani ukázali, aký nápoj dokážu vyčariť za pár minút z pripravených ingrediencií. Fantázia im nechýbala ani v príprave dekorácii z ovocia, zeleniny a voňavých bylín, ktorá je súčasťou miešaných nápojov.

      Po prvýkrát SOŠ Jarmočnú úspešne reprezentovali študenti Dárius Radomský a Oliver Botoš z II. HOA, pod odborným vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Lýdii Vilčekovej.

            Prvý deň súťaže barmani absolvovali písomný test, ktorý pozostával z tovaroznalectva, histórie miešaných nápojov a všeobecného prehľadu. Druhý deň sa miešali nápoje. Úlohou súťažiacich bolo pripraviť štyri porcie nápojov kategórie Long drink a Soft drink podľa kritérií Slovenskej barmanskej asociácie (SkBA) a Medzinárodnej barmanskej asociácie (IBA). Súťažiaci sa nedali zahanbiť, pripravili nápoje, ktoré  nielenže hýrili rôznymi farbami a zaujímavými dekoráciami, ale často aj netradičnými chuťami. Do celkového hodnotenia sa započítavali body z písomného testu, body za technickú realizáciu súťažných nápojov a bodové hodnotenie za kvalitu pripravených drinkov. V chuťovej a technickej komisii hodnotili licencovaní komisári SKBA.

          Dárius Radomský a Oliver Botoš sa pripravili na súťaž zodpovedne, čím potvrdili, že študenti našej školy patria medzi tých najlepších. Dárius Radomský, ktorý sa umiestnil na 2. mieste ohúril porotu nápojom Refreshing dessert - Long drink a nápojom Raspberry delicacy – Soft drink. Oliverovi Botošovi bol odovzdaný diplom za účasť.

      Naši mladí barmani nakoniec prezradili, že „súťaž nás veľmi ohúrila, budeme na sebe viac pracovať, aby sme sa mohli zúčastniť ďalšej barmanskej súťaže a vzorne reprezentovať našu školu".

       

      Obom mladým barmanom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a mesta.

      Srdečne blahoželáme k umiestneniu.

       

    • Úspech študentov v stolárskych odborných zručnostiach
     • Úspech študentov v stolárskych odborných zručnostiach

      27. 3. 2019

      V súčasnej pretechnizovanej dobe si málokto uvedomí skutočný význam týchto slov, že "remeslo má zlaté dno". Remeslo každého študenta je robené srdcom a  založené prevažne na ručnej práci. To znamená, že každý výrobok nádejného študenta je neopakovateľný originál. Práca s drevom, zhotovovanie drevených výrobkov rôzneho
      sortimentu, tvorí významnú náplň ľudovej kultúry a má nezameniteľné miesto v spoločnosti. Ako každoročne sa mesiac marec stáva pre študentov v odbore stolár zdravou výzvou súperenia v odborných zručnostiach. Mladí študenti SOŠ  Jarmočná, Stará Ľubovňa, Martin Kuľanda a Marcel Fidermák pod vedením Majstra odbornej výchovy Bc. Martina Leščinského SOŠ Jarmočná, Stará Ľubovňa  sa dňa 20.3.2019 a 21.3.2019 zúčastnili  regionálnej súťaže zručnosti na SOŠ Drevárskej v  Spišskej Novej Vsi. Na regionálnom kole zručnosti sa zúčastnilo šesť dvojčlenných družstiev z rôznych kútov východného Slovenska. Súťaž pozostávala z teoretickej a   praktickej časti, ktorá prebiehala na praktickom vyučovaní počas trvania dvoch dní. Chlapci podľa predloženého technického výkresu mali vyrobiť truhlík na náradie z masívneho dreva, prevažne za použitia ručného stolárskeho náradia. Hodnotiaca komisia hodnotila presnosť konštrukčných spojov, celkové rozmery výrobku, vzhľad výrobku, ale aj dodržiavanie bezpečnostných predpisov pri práci.  V konkurencii tých najlepších obsadili naši študenti zároveň dve prvé miesta v kategórii  jednotlivec aj ako družstvo.  týmto si nevybojovali len diplom a rôzne vecné ceny, ale aj postup do finále na celoštátnu súťažnú prehliadku stavebných remesiel, ktorá sa uskutočni na výstavisku agrokomplex Nitra, ktorej organizátorom je SUSO skills Slovakia pod záštitou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Mladí šikovní študenti splnili svoj účel a prispeli k rozvoju a propagácii remesla a odborného vzdelávania. Tešíme sa na ďalšie úspechy našich nádejných stolárov. Patrí im za to veľké poďakovanie a pochvala. Cieľom súťaže bolo  propagovať a prezentovať perfektnú kvalitu odborných znalostí a zdôrazniť dôležitosť odborného vzdelávania pre spoločnosť.

    • Matematický klokan
     • Matematický klokan

      27. 3. 2019

      Dňa 21.03. 2019 sa konala najväčšia medzinárodná matematická súťaž na svete Matematický Klokan. Do tejto súťaže sa zapojilo šesť miliónov žiakov z celého sveta. Aj desať študentov školy sa zapojilo do tejto súťaže, kde si mohli otestovať svoje matematicko - logické vedomosti a geometrické zručnosti z matematiky. Riešenie úloh určite nebolo jednoduché. Čas na riešenie úloh bol stanovený dĺžkou  60 minút. Výsledky matematickej súťaže budú zverejnené na internetovej stránke www.MATEMATICKYKLOKAN.SK

    • Privítali sme zástupcov Prešovskej univerzity
     • Privítali sme zástupcov Prešovskej univerzity

      22. 3. 2019

      Dňa 20.3.2019 mali študenti  končiacich ročníkov možnosť zúčastniť sa prezentácie, ktorú pre nás pripravili zástupcovia Prešovskej univerzity. Na prednáške sa dozvedeli o možnostiach štúdia na danej univerzite, o jednotlivých fakultách a študijných odboroch. Študenti, ktorí rozmýšľajú o vysokoškolskom štúdiu tak mali možnosť dozvedieť sa od kompetentných o jednotlivých možnostiach štúdia. Študenti sa aktívne zapájali, boli im poskytnuté odpovede na ich otázky a študenti  IV. HOA sa mohli už v predstihu oboznámiť  so štúdium na vysokej škole, kde by eventuálne mohli pokračovať v štúdiu.

    • Oceňovanie najúspešnejších reprezentantov mesta v oblasti kultúry a vzdelávania
     • Oceňovanie najúspešnejších reprezentantov mesta v oblasti kultúry a vzdelávania

      18. 3. 2019

      Komisia vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu pri MsZ Stará Ľubovňa udelila  7 ocenení Talent roka,           9 ocenení Najúspešnejší reprezentant mesta, 14 Mimoriadnych ocenení a 28 Ďakovných listov.

      Ocenenia boli slávnostne odovzdané  v piatok 8.3.2019 v kine Tatra.

      Ocenenie Najúspešnejší reprezentant mesta

      získali aj tri študentky našej školy zo študijného odboru hotelová akadémia,

      Júlia Filičková, Alžbeta Palubová  a Valéria Valeková,

      nominované za dosiahnuté úspechy v odborných súťažiach počas ich doterajšieho štúdia.

      Ďakovné listy za úspešnú prácu so študentmi si v závere galavečera prevzala i pätica pedagógov, medzi  nimi aj dve  majsterky odbornej výchovy našej školy, Bc. Lýdia Vilčeková a Mgr. Helena Hutníková, ktoré ocenené študentky na jednotlivé súťaže pripravujú.

      Blahoželáme

    • Testovanie čitateľskej gramotnosti
     • Testovanie čitateľskej gramotnosti

      15. 3. 2019

      Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihami, s ktorými  sa neodmysliteľne spája práve čitateľská gramotnosť. A práve preto sa  dňa 11. 3. 2019 konala na Elokovanom pracovisku v Lomničke súťaž v čitateľskej gramotnosti, kde si svoje znalosti a zručnosti v práci s textom overili žiaci 1. – 3. ročníka učebných odborov murár a poľnohospodár.

      Test čitateľskej gramotnosti v trvaní 60 minút obsahoval 20 úloh zameraných na priebežné overenie úrovne nadobudnutých  vedomostí a kompetencií žiakov. Pri čítaní nebola až tak veľmi dôležitá ani rýchlosť, ani plynulosť čítania, ale  prečítané pochopiť a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať. Najlepší žiaci dokázali test napísať na takmer päťdesiat percent, čo nás milo prekvapilo a ukázalo sa, že aj medzi Rómami nájdeme šikovných žiakov.

      Testovanie čitateľskej gramotnosti opäť potvrdilo náročnosť práce s textom ako aj potrebu rozvoja čitateľskej kompetencie ako základu pre školské vzdelávanie i rozvoj celoživotného vzdelávania.

      Umiestnenie:

      1. miesto – Miroslav Oračko II. MUP a Pavol Oračko III.MUP
      2. miesto – Marek Mirga I. MUP
      3. miesto – Alexander Mirga I. MUP

      Víťazom blahoželáme a prajeme ešte veľa ďalších úspechov.

    • Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
     • Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

      7. 3. 2019

      „Ó, mojej matky reč je krásota,
      je milota, je rozkoš, láska svätá...“ 

       P.O.Hviezdoslav, Mňa kedys' zvádzal svet

      Február je mesiacom, kedy na školách prebieha Hviezdoslavov Kubín, súťaž v prednese umeleckého slova. Aj my sme sa do tejto aktivity zapojili, aby sme nielen precítili umelecké texty, vyskúšali si svoje umelecké cítenie a silu slova pred svojimi spolužiakmi, ale si aj pripomenuli nášho velikána, spisovateľa P.O.Hviezdoslava.

      Bolo to celkom príjemné, spoznali sme sa aj z umeleckej stránky a zjednotili sa v názore, že najlepšou recitátorkou zo študijného odboru hotelová akadémia bola Natália Džurňáková z I.HOA.

      Diana Bachledová, I.HOA

    • Deň otvorených dverí v Lomničke
     • Deň otvorených dverí v Lomničke

      7. 3. 2019

      Všade sú ružové, čokoládové alebo plyšové srdiečka, kvety, romantické darčeky a s tým všetkým sa neodmysliteľne spája práve sv. Valentín. A práve na sviatok tohto patróna zamilovaných sa 14. februára 2019 na EP  v Lomničke konal Deň otvorených dverí, počas ktorého si školu prišli  pozrieť nielen záujemcovia o štúdium so svojimi pedagógmi.

      Žiaci si mohli  pozrieť ako prebieha vyučovanie v jednotlivých učebniach teoretického a praktického vyučovania. Samozrejme nechýbala ochutnávka dobrôt, ktoré si pre nich pripravili naše žiačky z odboru poľnohospodár  a praktická žena.  V závere prehliadky dostali aj malú výslužku v podobe perníka a ušitého srdiečka.

      Žiakom  sa DOD na SOŠ v Lomničke páčil a pevne veríme, že v septembri ich privítame už ako našich žiakov.

    • Valentínska skúška logiky, kombinatoriky a postrehu
     • Valentínska skúška logiky, kombinatoriky a postrehu

      7. 3. 2019

      Dvadsaťosem odvážlivcov z jednotlivých ročníkov hotelovej akadémie si 14. februára 2019 preverilo svoje schopnosti v čoraz obľúbenejšej logickej hre európskeho pôvodu pre jedného hráča, v SUDOKU. Hráči doplňovali chýbajúce číslice od 1 do 9 do hracieho plánu skladajúceho sa z 9x9 políčok rozdelených na 9 podoblastí s 3x3 políčkami. Na začiatku riešenia mali niektoré políčka vyplnené číslicami tak, aby pre dané rozmiestnenie existovalo iba jediné riešenie a museli myslieť na to, že v každej podoblasti sa každá číslica môže vyskytnúť práve raz a zároveň v každom stĺpci a v každom riadku sa má každá číslica taktiež vyskytnúť práve raz. A verte, nebolo to jednoduché.

      Najlepšie si s podmienkami hry poradila Agáta Juhasová z I.HOA, druhá skončila Dominika Sedlická a tretia Simona Rybovičová, obe z V.HOA.   BLAHOŽELÁME.

      Juraj Koreček, I.HOA

    • Svet okolo nás - KUBA
     • Svet okolo nás - KUBA

      6. 3. 2019

      Dňa 27. 03. 2019 sa študenti školy opätovne zúčastnili ďalšieho ročníka populárneho celoštátneho vzdelávacieho projektu SVET OKOLO NÁS. V rámci tejto projekcie sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o turisticky atraktívnej krajine - KUBA.

      Tento projekt sa sústredí nielen na geografické, historické  a geologické aspekty určitého územia, ale aj na charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky a bežný život. Projekt zohľadňuje medzipredmetové vzťahy, ktoré študentom pomáhajú lepšie pochopiť  celé okruhy zemepisných, prírodopisných, chemických a fyzikálnych javov a spoznať ich vzájomné súvislosti. Taktiež tu nachádzame prepojenie na históriu, spoločenskú situáciu, etiku, politiku ako aj náboženstvo. Takýto široký pohľad umožňuje študentom lepšie spájať a zovšeobecňovať nadobudnuté poznatky.

    • Fajčenie a mládež
     • Fajčenie a mládež

      15. 2. 2019

      Ročná spotreba cigariet sa neustále zvyšuje aj u nás, zdá sa nám, že informácie o nebezpečenstvách ohrozujúcich zdravie pri fajčení sa ešte nedostali ku každému. Mnohí mladí ľudia si mylne myslia, že fajčením nadobudnú sebaistotu, zaženú únavu, spánok, alebo im bude lepšie  pracovať mozog. Na druhej strane sa stretávame s mienkou, že s cigaretou v ruke  chce byť mládež dospelejšia. A práve  preto sme sa rozhodli osloviť pani Kyseľovú z RÚVZ v Starej Ľubovni, ktorá si pre našich žiakov pripravila prednášku spojenú s besedou. S prednáškou na tému Fajčenie a mládež  k nám  na EP v Lomničke zavítala 13.2.2019.

      Odzneli na nej  zaujímavé poznatky z výskumov na fajčiaroch, že z príležitostného fajčenia veľmi rýchlo jedinec prejde do ozajstného návyku, ale hovorilo sa aj o tom, že fajčenie vedie k vážnym ochoreniam a predčasnej smrti. Určite pre našich žiakov takou najzaujímavejšou informáciou bolo aj to, že u mladistvých fajčiarov spôsobuje fajčenie spomalenie rastu a zhoršia sa výsledky v škole. Vhodným spôsobom sa snažila presvedčiť žiakov o iných alternatívach spôsobu života.  O možnosti nadväzovať nové kontakty, začleniť sa do kolektívu bez toho, aby mladý človek začal fajčiť.

      Prvou prednáškou o fajčení sme odštartovali súbor prednášok,  ktoré má pani Kyseľová pripravené pre našich žiakov.

      Tešíme sa na ďalšiu prednášku, ktorá nás čaká v marci.      

    • Ocenenie našich študentov na 5. ročníku 1. Kávového plesu v Trnave
     • Ocenenie našich študentov na 5. ročníku 1. Kávového plesu v Trnave

      15. 2. 2019

      Hudba, tanec a radosť ľudí vytvárali a dodnes vytvárajú odpoveď na to, prečo organizovať ples. Pri hudbe každý človek uvoľní svoju myseľ i dušu. Tancom ľudia vyjadrujú svoje pocity, túžby a sny. Plesy sa tak stali udalosťou radosti, oddychu, no najmä rozširovaniu priateľstiev.

      Aj z tohto dôvodu sa akreditované školiace stredisko Academy of Coffee rozhodlo zorganizovať už 5. ročník 1. Kávového plesu, ktorý aj vďaka obrovskému záujmu dostal prívlastok „najväčšia kávová udalosť roka“. 5. ročník sa uskutočnil 2. 2. 2019 priestoroch hotela Holiday Inn v Trnave. O otvorenie sa postaral hostiteľ plesu Oldřich Holiš a krstný otec školiaceho strediska Edgard Bressani z Brazílie. Majestátnym gongom sa odštartovala noc plná kvalitnej kávy, bohatého programu a skvelej zábavy.

      Každoročne je Kávový ples aj udalosťou pre najlepších junior baristov. Inak tomu nebolo ani na jeho piatom ročníku, kedy sa oceňovali tí najlepší z najlepší z najlepších súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018. Súťaž je určená pre študentov Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii z celého Slovenska. To, že na Slovensku máme množstvo kvalitných mladých baristov svedčia aj dve prvé miesta. Najlepšími za rok 2018 sú:

      1. miesto: Júlia Filičková, Stredná odborná škola, Jarmočná 108, Stará Ľubovňa

      1. miesto: Ján Fuksa, Hotelová akadémia Ľ. Wintera Piešťany

      2. miesto: Šimon Petrík, Súkromná SOŠ hotelierstva a gastronómie Mladosť Prešov

      3. miesto: Valéria Valeková, Stredná odborná škola, Jarmočná 108, Stará Ľubovňa

      Ceny spolu s letenkami do Brazílie na kávovníkové plantáže a Nemecka, najväčšieho školiaceho strediska odovzdali vážení a čestní hostia plesu Edgard Bressani, odborný garant súťaže a hlavný sponzor pobytu víťazov v Brazílii, Doc. PharmDr. Jozef Augustín PhD., autor odborných kníh, odborný garant súťaže, Mgr. Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja a samozrejme hostiteľ plesu a odborný garant súťaže, cofeológ Oldřich Holiš.

      Podporu mladým talentom i celkovú myšlienku 1. Kávového plesu – spájať ľudí, krajiny i generácie prišli vyjadriť aj ďalší vzácni hostia ako bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Brazílii excelencia Milan Cigáň, tajomník veľvyslanectva Brazílie na Slovensku Rafael Alonso, výkonná riaditeľka spoločnosti InterAmerican z Nemecka Mirella Cielek, výkonný riaditeľ spoločnosti Coffee-Tech Engineering z Izraela Ram Evgi a výkonný riaditeľ spoločnosti INKEPOR z Chorvátska Darko Benovic a Goran Celjak. Nechýbali ani známe slovenské osobnosti, Ján Grešo, Ján Kubiš, Jozej Golonka, Viliam Fisher, Jozef Oklamčák, Jahny Mečoch, Elena Podzámska a Karin Majtánová, ktorá dotvárala príjemnú atmosféru večera a sprevádzala hostí bohatým programom.

    • Kam na vysokú? Kam po strednej?
     • Kam na vysokú? Kam po strednej?

      12. 2. 2019

      Dňa 6.2.2019 mali  študenti školy možnosť zúčastniť sa  výstavy  Kam na vysokú, kam po strednej 2019 – RoadShowTrip v Prešove, ktorá je modernou prezentačnou výstavou pomaturitného a celoživotného vzdelávania pre študentov stredných škôl a ich rodičov. Na výstave si môžu študenti zistiť informácie potrebné pri správnom výbere vysokej školy na jednom mieste. Vysoké školy sa prezentujú viacerými interaktívnymi prostriedkami a informujú študentov o možnostiach štúdia na ich školách a uplatnenia sa v praxi. Medzi vystavovateľmi boli slovenské a zahraničné vysoké školy a vzdelávacie inštitúcie. Okrem toho sa výstavy zúčastnili aj viacerí veľkí zamestnávatelia, ktorí v rámci worshopov študentom prezentovali možnosti zamestnania v ich firmách.

    • Baristická súťaž - prvé body naše
     • Baristická súťaž - prvé body naše

      6. 2. 2019

      Aj na tohtoročnej výstave Danubius Gastro v priestoroch výstaviska Incheba Bratislava nesmela chýbať omamná vôňa čerstvo praženého kávovníkového zrna, či profesionalita a odbornosť osobností kávového Slovenska. Vďaka súdržnosti a priateľstvám slovenských pražiarní, baristov či výrobcov kávovarov sa podarilo opäť vytvoriť miesto plné pohody a radosti. Tým miestom bolo ,,Kávové mestečko“.

            V dňoch od 24.1.2019 do 27.1.2019 sa na výstave Danubius Gastro stretla zdravá konkurencia skvelých ľudí. Okrem prezentácie, predaja či uvedenia nových výrobkov na trh bol hlavný bod programu všetkým jasný. Komunikácia s návštevníkmi sa stala každodennou prioritou všetkých vystavovateľov. Vďaka ich skvelej nálade sa atmosféra veľmi rýchlo preniesla aj na ľudí, a tak okrem výbornej kávy ste sa mohli dozvedieť aj čosi viac zo života kávovníka, či zo sveta kávy.

      Káva spája ľudí a ,,Kávové mestečko“ bolo aj tento rok toho dôkazom.

           Academy of Coffee, akreditované školiace stredisko, pripravilo počas celej výstavy program, ktorý bol zameraný na odbornosť, motiváciu, ale i zábavu.

           Dňa 25. 1. 2019 odštartovalo prvé kolo baristickej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2019. Spoločne odsúťažilo 38 súťažiacich z 22 odborných škôl a hotelových akadémii Slovenskej republiky vrátane  Strednej odbornej školy, Jarmočná 108, Stará Ľubovňa. Školu reprezentovali dve žiačky Diana Bachledová, I. HOAJúlia Filičková, III. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

           Súťažilo sa tradične v nastavovaní mlynčeka a v príprave dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, ktorého základom muselo byť espresso. Časový limit a odborná komisia bola neúprosná a tak najlepší nemohli byť všetci.

      Júlia Filičková sa umiestnila na skvelom 4. mieste, len o vlások jej uniklo pódiové umiestnenie. Získala tak prvé cenné body. Diana Bachledová vo svojej kategórii prvákov obsadila 5. miesto z celkového počtu 9 a tiež získala prvé body za hlavnou výhrou do Brazílie. Pre Dianu to bola úplne prvá súťaž, darilo sa jej výborne, musím podotknúť, že mlynček nastavila na prvý krát, čo zvyčajne každý prvák nenastaví. Spolu s dievčatami budeme aj naďalej na sebe pracovať, skvalitňovať svoju prácu, aby sme mohli i naďalej úspešne reprezentovať našu školu a opätovne ju zviditeľňovať.

       

    • ŠUM - opäť ocenený
     • ŠUM - opäť ocenený

      1. 2. 2019

       AJ v minulom roku bola práca redakčnej rady na čele s vedúcou útvaru Mgr. Ivetou Kuzárovou ocenená. Ich prácu si všimol Slovenský syndikát novinárov v Prešove a spolu s Prešovským samosprávnym krajom ju ocenili bronzovým umiestnením v rámci všetkých školských časopisom PSK.

       

      BLAHOŽELÁME!

    • Nové číslo ŠUM-u je tu!
     • Nové číslo ŠUM-u je tu!

      1. 2. 2019

      Oznamujeme všetkým Vám, milí  pedagógovia, študenti i sympatizanti školy,

      že sme pre Vás pripravili nové elektronické číslo nášho školského časopisu ŠUM,

      ktoré si môžete prečítať na tejto webovej stránke v priečinku ŽIACI a RODIČIA.

      Redaktori: Paula, Valéria, Eva, Ján a Juraj.

      Prezrieť si ho - TU:  SUM januar 2019 - 1. cislo.pdf

    • Tematický deň
     • Tematický deň

      29. 1. 2019

      V dňoch 22.-23.1.2019 k nám zavítali lektorky z CPPPaP zo Starej Ľubovne, aby pre študentov II.KHC pripravili tematický deň. Počas dňa diskutovali o rôznych témach ako šikanovanie, drogy, obchodovanie s ľuďmi, o vzťahoch. Nejednalo sa len o prednášku, ale aktivita bola obohatená o rôzne videoukážky, zábavné hry a hlavne študenti mali možnosť si medzi sebou porozprávať o rôznych problémových situáciách v živote. Tematický deň sa stretol s pozitívnym ohlasom zo strany študentov, ale aj zo strany centra pedagogicko-psychologického poradenstva. Lektorky pochválili študentov za aktívnu spoluprácu.  Sme radi, že aj takouto inovatívnou formou môžeme prispieť k riešeniu určitých problémov, ale aj k edukácii v oblasti spomínaných tém. Veríme, že naša spolupráca s CPPPaP bude pokračovať aj v budúcnosti a študentom prinesie nové pohľady na dané problematiky.

    • Lyžiarsko/snowbordingový výchovno-výcvikový kurz
     • Lyžiarsko/snowbordingový výchovno-výcvikový kurz

      23. 1. 2019

      Zima si tento rok pre nás pripravila výborné podmienky pre pestovanie zimných športov, čo využili aj naši pedagógovia a pripravili pre študentov prvých ročníkov odborný lyžiarsko/snoubordingový výchovno-výcvikový kurz. Ten sa uskutočnil v našom okrese, v lyžiarskom stredisku Vyšné Ružbachy. Študenti boli rozdelení do štyroch skupín a pod vedením inštruktorov lyžovania z radov pedagógov sa pustili plniť zdokonaľovacie „plány“. Aj keď im počasie v niektorých dňoch neprialo, kurz si určite naplno užili a všetci odchádzali domov ako „skúsení lyžiari“ plní zážitkov a spomienok.

    • Plavecký kurz
     • Plavecký kurz

      23. 1. 2019

      V posledných dňoch starého roka sa študenti druhých ročníkov zúčastnili plaveckého výcviku. Päťdňový program sa uskutočnil v priestoroch krytej plavárne v Starej Ľubovni, kde cieľom bolo zdokonaľovanie a rozvíjanie plaveckej zručnosti pri styku s vodným prostredím. Na záver si pre nich pedagógovia pripravili malé preteky, kde všetci študenti zvládli techniku troch plaveckých štýlov - prsia, kraul, znak. Študentom sa program pripravený pedagógmi páčil a ak by sa dalo, určite by si ho v budúcnosti radi zopakovali.

    • Naša hotelierka víťazkou prestížnej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018
     • Naša hotelierka víťazkou prestížnej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018

      11. 1. 2019

      Brazília, nádherná krajina, veľmoc kávovníkových plantáží a kávovníkových zŕn, je pre mnohých Slovákov len nesplneným cestovateľským snom, no pre JÚLIU FILIČKOVÚ, štvrtáčku hotelierku, sa stala 7. decembra 2018 fantastickou realitou. Cesta za týmto snom však nebola krátka a hlavne jednoduchá.

      Academy of Coffee, akreditované školiace stredisko, odštartovalo 26. januára 2018 na výstave Danubius Gastro v Bratislave prvé kolo prestížnej baristickej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018 a tridsiati dvaja slovenskí baristi juniori  z 25 odborných škôl a hotelových akadémií, medzi ktorými nechýbali  študentky hotelovej akadémie Júlia Filičková a Valéria Valeková, začali snívať svoj sen o víťazstve i sen o Brazílii.

      Od 26. januára do 7. decembra 2018 v  prvom i ďalších piatich kolách súťaže predvádzali krásu kávového umenia - nastavovali v časovom limite mlynček, pripravovali dvakrát espressá, dvakrát cappuccina a dvakrát rôzne voľné nápoje, ktorých základom muselo byť cappuccino. Každý súťažiaci okrem sústredenosti musel komunikovať a obhajovať svoje nápoje pred odbornou degustačnou komisiou, presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena i komunikatívnosť každého z baristov boli zase hlavnými bodmi záujmu odborných komisárov.

      Komu však „nevyšiel“ mlynček, zvyčajne nemal šancu pripraviť prvotriedny kávový nápoj a jeho šance na úspech sa výrazne znižovali.

      Naše šikovné baristky predviedli v jednotlivých kolách v Bratislave, Bardejove, Piešťanoch, Námestove, Prešove i Nitre kus kávového umenia, elegantný servis, zaujímavé vystúpenie a nadšenie ukázať všetkým, ako sa pripravuje kvalitná káva či zaujímavé a hlavne chutné kávové nápoje, čo oceňovali technickí komisári a členovia degustačnej komisie – esá vo svojom odbore, profesionálni baristi, víťazi medzinárodných baristických súťaží, certifikovaní komisári a lektori, profesionálni pražiari. Tí im udelili viaceré ocenenia i vzácne bodíky tak potrebné pre celkové hodnotenie.

      Dievčatá už od začiatku súťaže naznačovali svojim súperom, aby s nimi rátali v boji o celkové prvenstvo, veď 1. kole Valéria získala cenu  „Najlepšia technika mlynčeka“, v 2. kole opäť Valéria získala cenu „Najlepší voľný nápoj“Júlia cenu „Najlepšia technika mlynčeka“. Obe mali excelentnú druhú časť súťaže. Vo 4. kole Júlia zabodovala naplno a obsadila 2. miesto, v 5. kole zvíťazila Valéria a v poslednom šiestom kole sa víťazkou stala Júlia, ktorá sa až po súčte všetkých bodov dozvedela, že je, spolu s Jánom Fuksom z Piešťan, celkovou víťazkou, NAJLEPŠOU BARISTKOU JUNIORKOU na Slovensku.

      „Som neskutočne šťastná, splnil sa mi sen, len ma trošku mrzí, že si víťazstvo nemôžem užiť spolu s Valériou, ktorá sa umiestnila na celkovom treťom mieste a namiesto do Brazílie pocestuje za kávovým dobrodružstvom do školiaceho strediska Coffee Consulate v Nemecku,“ povedala Júlia.

      Obe dievčatá prevezmú svoje ocenenia z rúk Edgarda Bressaniho z Brazílie, Steffena Schwarza z Nemecka a Doc. Pharm. Jozefa Augustína Phd. zo Slovenska, odborných garantov akreditovaného školiaceho strediska Academy of Coffee, 2.februára 2019 na 5. ročníku 1. Kávového plesu v hoteli Holiday Inn v Trnave.

      Vedenie školy obom baristkám, študentkám hotelovej akadémie, a ich majsterke OVY, Mgr. Helene Hutníkovej, blahoželá a ďakuje za mimoriadne úspešnú reprezentáciu školy.

    • PROJEKT IROP - „Zvýšenie počtu žiakov Strednej odbornej školy, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni na praktickom vyučovaní“.
     • PROJEKT IROP - „Zvýšenie počtu žiakov Strednej odbornej školy, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni na praktickom vyučovaní“.

      9. 1. 2019

      Žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku s názvom „Zvýšenie počtu žiakov Strednej odbornej školy, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni na praktickom vyučovaní“.

      Kód výzvy:  IROP-PO2-SC223-2016-14

      Stredná odborná škola, Jarmočná 108, 064 01 Stará Ľubovňa v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, má schválenú Žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku s názvom „Zvýšenie počtu žiakov Strednej odbornej školy, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni na praktickom vyučovaní“.

      Kód výzvy:  IROP-PO2-SC223-2016-14

      Prioritná os:  2 – Ľahší prístup k efektívnejším a kvalitnejším verejným službám

      Investičná priorita: 2.2 – Investovanie do vzdelania, školení a odbornej prípravy, zručností a celoživotného  vzdelávania prostredníctvom vývoja vzdelávacej a výcvikovej infraštruktúry.

      Špecifický cieľ: 2.2.3 – Zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní.

      Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku č. IROP-Z-302021J856-223-14 bola podpísaná dňa 17.12. 2018, v centrálnom registri zmlúv bola zverejnená dňa 21.12. 2018, účinná je nasledujúci deň po dni zverejnenia, t. j. od 22.12. 2018.

      Hlavný cieľ projektu: Hlavným cieľom projektu je zlepšenie materiálno-technického vybavenia, zlepšenie priestorových podmienok SOŠ a zvýšenie energetickej hospodárnosti s cieľom zvýšenia kvality odborného vzdelávania a prípravy, praktických zručností žiakov a zvýšenie kvality poskytovaného celoživotného vzdelávania pre potreby trhu práce.

      Aktivity projektu:

      1.     Obstaranie a modernizácia materiálno-technického vybavenia učební praktického vyučovania na SOŠ, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni

      2.     Stavebné úpravy a rekonštrukcia vnútorných priestorov na SOŠ, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni

      3.     Zvýšenie energetickej hospodárnosti budovy strediska praktického vyučovania na SOŠ, Jarmočná 108 v Starej Ľubovni

      Realizáciou aktivít projektu sa dosiahne posilnenie systému odborného vzdelávania a prípravy a zvýšenie jeho atraktívnosti v kontexte celoživotného vzdelávania. Zlepšia sa podmienky pre uplatnenie absolventov odborného vzdelávania a prípravy pre potreby trhu práce. Zlepší sa materiálno-technické vybavenie odborných učební (dielne, učebne, prednášková miestnosť, sociálne zariadenia). Vytvoria sa technické podmienky pre inkluzívne vzdelávanie a podmienky na zvýšenie počtu žiakov zúčastňujúcich sa praktického vyučovania priamo u zamestnávateľa. Zvýšením energetickej hospodárnosti budovy strediska praktického vyučovania, stavebnými úpravami a rekonštrukciou vnútorných priestorov dielní a učební, prednáškovej miestnosti, zakúpením materiálno-technického vybavenia a riešením bezbariérovosti škola splní všetky zadefinované požiadavky na materiálno-technické a priestorové normatívy a je teda predpoklad, že bude naďalej veľmi kvalitnou vzdelávacou inštitúciou pripravujúcou absolventov podľa potrieb a požiadaviek trhu práce.

      Začiatok realizácie hlavných aktivít projektu: 02/2019

      Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít projektu:18 mesiacov

      Celková výška oprávnených výdavkov: 905 947,54 €

      Výška nenávratného finančného príspevku: 860 650,16 €

      Tento projekt sa realizuje s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

      Spolufinancovaný fondom: Európsky fond regionálneho rozvoja

      www.irop.sk

       

      Zverejnenie zmluvy v CRZ :     http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3818975&l=sk

    • Sweet cup 2018 Prešov
     • Sweet cup 2018 Prešov

      19. 12. 2018

      Dňa 13. 12. 2018 sme sa zúčastnili medzinárodnej súťaže SWEET CUP  PREŠOV 2018.

      Organizátorom súťaže bola Stredná odborná škola  gastronómie a služieb v Prešove pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD.

      Súťaže sa zúčastnili študenti SOŠ a hotelových akadémií nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia ako je Ukrajina, Poľsko, Česká republika a Maďarsko.

      Cieľom súťaže bolo nadviazanie medzinárodnej spolupráce škôl, porovnanie gastronomického umenia rôznych krajín, prezentácia krajín a škôl, poznanie kultúry krajín a súťaž zúčastnených krajín pri príprave dezertu a z prípravy torty,  zamerané na moderné trendy súčasnej gastronómie. Súťaž pozostávala z prípravy troch porcií dezertu a prípravy torty na tému : Vôňa tradícií dnes. Na prípravu súťažného  dezertu – kuchári mali pracovný čas 25 minút a cukrári 60 minút. Hodnotiaca komisia bola zložená z odborníkov v odbore gastronómie. Kritérium hodnotenia bolo dodržanie receptúry, hygiena, časový limit, komplexnosť súťažného zadania, celkový dojem a prezentácia výrobku. Súťažnou úlohou v kategórii barista bolo pripraviť 4-krát espresso, 4-krát cappuccino, 4-krát voľný miešaný kávový nápoj v stanovenom čase 15 minút. Hodnotenie prebiehalo podľa medzinárodných platných kritérií SCAE. Na priebeh prípravy nápojov dohliadali dvaja technický komisári, degustáciu hotových nápojov degustovala štvorčlenná porota

      Našu školu v odbore kuchár - príprava slávnostného dezertu reprezentovala študentka                2. ročníka študijného odboru hotelová akadémia Dominika Vančová pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Dany Deverovej. V odbore cukrár – príprava torty na zadanú tému  reprezentovala študentka 3. ročníka učebného odboru cukrár Simona Borovská            pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Gabriely Hanečákovej. V kategórii BARISTA  nás reprezentovala Valéria Valeková, študentka piateho ročníka študijného odboru hotelová akadémia pod vedením Mgr. Heleny Hutníkovej.

      Naše študentky Dominika Vančová a Simona Borovská sa  umiestnili v zlatom pásme. Valéria Valeková  obsadila 2. miesto. Za tento skvelý úspech srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.                                                                                         

    • Na Vianočných trhoch v Starej Ľubovni nechýbali ani naši študenti
     • Na Vianočných trhoch v Starej Ľubovni nechýbali ani naši študenti

      18. 12. 2018

      V dňoch 14.12.2018-15.12.2018 sa na Námestí gen. Štefánika usporadúvali Vianočné trhy, kde nechýbali vianočné výrobky študentov SOŠ Jarmočnej108. Mnohým mamičkám a babičkám sme uľahčili predvianočné pečenie vianočných dobrôt. Vybrať si mohli zo širokej ponuky čajového pečiva ako sú linecké pečivo, trené kakaové kolieska, vanilkové rožky, makové a orechové pajgle, čokoládovo-orechové tyčinky a rôzne druhy medovníkov. Našim študentom spríjemňoval predaj vianočný kultúrny program.

    • Jazyková olympiáda
     • Jazyková olympiáda

      13. 12. 2018

           V dňoch 7. a 12.12.2018 sa študenti jednotlivých ročníkov hotelovej akadémie zúčastnili školského kola olympiády v anglickom, nemeckom a ruskom jazyku. Bohatá účasť študentov bola znakom, že potrebu ovládať cudzí jazyk pre svoj budúci život a povolanie pociťujú naši žiaci čoraz viac. Študenti sa popasovali s textami na počúvanie, ako aj s čitateľskou gramotnosťou. Najviac ich ale potrápila komunikácia na rôzne témy, kde bolo potrebné prejaviť nielen veľkosť svojej slovnej zásoby v cudzom jazyku, ale aj kreativitu. Všetci však statočne bojovali. V anglickom a nemeckom jazyku veľmi milo prekvapili žiaci I.HOA, čo sa odrazilo aj na výslednom hodnotení, keď Dávid Perháč, žiak I.HOA obsadil krásne II. miesto v nemeckom jazyku s rozdielom len dvoch bodov za prvým. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným a prajeme im, aby napredovali míľovými krokmi, malé neúspechy nech ich neodradia, ale naopak, motivujú k ešte lepším výsledkom.

      Výsledné hodnotenie:

      Nemecký jazyk:  

         I. miesto- Sebastián Fedorko-V.HOA

        II. miesto- Dávid Perháč- I.HOA

       III. miesto- Alexandra Klimková- V.HOA

      Anglický jazyk                                                                  

         I. miesto- Adrián Záleš- II.HOA

        II. miesto- Štefan Záleš- V.HOA

       III. miesto- Klára Bernátová- V.HOA, Viktória Švancarová- V.HOA                                                                    

      Ruský jazyk                                                                    

        I.miesto- Benjamin Sroka- II.HOA

       II.miesto- Kristián LIchvár- IV.HOA

      III.miesto- Michaela Sroková- V.HOA

    • „DEŇ S MIKULÁŠOM“
     • „DEŇ S MIKULÁŠOM“

      13. 12. 2018

      Po roku sa naša škola opäť obliekla do zimného šatu, rozvoňala koláčikmi, perníkmi, čajom a punčom. V kuchynke sa totiž šikovne obracali žiačky III. MUP, ktoré pod odborným okom majsterky odbornej výchovy pripravovali tieto dobroty pre svojich spolužiakov. Predvianočnej atmosfére a vôni samozrejme nemohol odolať ani Mikuláš. Ako to už býva zvykom ani tento rok neprišiel sám. Priniesol so sebou aj svojich pomocníkov, anjela a čerta. Prešli sa školou a zastavili sa v každej triede, kde sa Mikuláš prihovoril žiakom a odzneli vianočné pesničky v podaní spevákov Martina, Petra, Miroslava, ktorých na gitare  sprevádzal Tomáš Mirga. Keďže Mikuláš bol známy svojou štedrosťou, každému sa ušlo aj nejaké to sladké pečivo a sladkosti. Mikulášsky deň ďalej pokračoval v telocvični, kde boli pre žiakov pripravené súťaže.

      Pevne veríme, že DEŇ S MIKULÁŠOM sa všetkým páčil, navodila sa predvianočná atmosféra  a  dúfame, že budúci rok sa stretneme ešte vo väčšom počte.

    • Bowlingový turnaj
     • Bowlingový turnaj

      13. 12. 2018

      Dňa 11.12.2018 sa družstvo SOŠ Jarmočná 108 v zložení dvaja chlapci (Sýkora Peter, Furtkevič  Filip) a dve dievčatá (Klimková Alexandra, Valeková Klaudia) zúčastnilo nultého ročníka súťaže v netradičnom športe – v bowlingu. Študenti súťažili v jednotlivcoch a do finále sa prebojovala a v celkovom poradí druhá skončila Klaudia Valeková z V.HOA. Srdečne jej gratulujeme a postupuje do krajského kola, ktoré sa bude konať 20.12.2018 v Prešove.

    • Úspech našich murárov na prestížnej súťaži
     • Úspech našich murárov na prestížnej súťaži

      6. 12. 2018

       „Remeslo má zlaté dno,“ takto si povzdychne každý z nás, komu sa po úmornom hľadaní podarí nájsť kvalitného remeselníka.

      Dobrí remeselníci však nerastú ako huby po daždi. Kvalitným vedomostiam a zručnostiam predchádza náročná teoretická a praktická príprava, čo vedia aj naši študenti druhého ročníka učebného odboru murár Michal  Kovalčík a Patrik Bjalončík. Tí sa 20. novembra 2018  stretli na pôde SOŠ technickej v Prešove s najlepšími murármi juniormi z Prešovského kraja, Košického kraja a Poľskej republiky na prestížnej súťaži MLADÝ REMESELNÍK.

      Konkurencia bola naozaj silná. Každý bojoval nielen so súpermi, stresom, ale i obavami, ako súťaž dopadne. Naši chlapci reprezentovali školu výborne, uspeli v obidvoch súťažných disciplínach – teoretickom teste i praktickom vyhotovení segmentu komína a túžbu po víťazstve naplnili takmer do bodky. Získali krásne druhé miesto a postúpili na celoslovenskú súťaž SKILLS SLOVAKIA SUSO v Nitre, ktorá je postupovým kolom do medzinárodného finále súťaže SUSO, ktoré sa koná v rámci medzinárodného stavebného veľtrhu FOR ARCH v Prahe.

    • Noví baristi našej školy
     • Noví baristi našej školy

      6. 12. 2018

      V dňoch od 26.11. – 29.11.2018 sa na pôde Strednej odbornej školy Jarmočná 108 v Starej Ľubovni organizoval baristický kurz zastrešovaný školiacim stredisko Academy of Coffee.

      Kurz bol určený pre študentov školy, ktorí si prostredníctvom niekoľko dňovej výučby osvojili množstvo poznatkov o káve, kávových nápojoch a spôsoboch akým ich možno pripraviť. Okrem teoretických vedomostí získali aj praktické skúsenosti pri práci s mlynčekom, kávovarom, príprave rôznych kávových nápojov a ich servírovaní.

      Kurz ukončili záverečnými skúškami, v ktorých sa preverili ich teoretické a praktické zručnosti. Účastníkom baristického kurzu boli slávnostne odovzdané certifikáty Academy of Coffee.

      Všetkým účastníkom kurzu blahoželáme k rozhodnutiu absolvovať baristický kurz, a tak získať mnohé nové a zaujímavé poznatky a zručnosi v oblasti kávy, ktoré im pomôžu v študijnom aj profesijnom živote.

      Ďakujeme lektorom Academy of Coffe Eve Horvátovej a Oldřichovi Holišovi za vytvorenie skvelej a priateľskej atmosféry, za odovzdanie svojich poznatkov a skúseností aj našim žiakom.

       

    • Recepcia pri príležitosti oslavy 50-teho výročia Ľubovnianskej knižnice
     • Recepcia pri príležitosti oslavy 50-teho výročia Ľubovnianskej knižnice

      6. 12. 2018

      Pri tejto vzácnej príležitosti Ľubovnianskej knižnice opäť nechýbali služby študentov našej školy, kde zabezpečovali slávnostnú recepciu.Tá pozostávala zo studených a teplých ponukových stolov, alkoholických a nealkoholických nápojových stolov. Pomaškrtiť si mohli na chutných pokrmoch, múčnikoch pripravených v odborných učebniach školy študentmi študijného odboru hotelová akadémia a učebného odboru cukrár, kuchár a hostinský. Študenti s úsmevmi na tvárach obsluhovali hostí a plnili každé  ich želanie. Veľkým poďakovaním bola spokojnosť riaditeľky knižnice a všetkých pozvaných hostí.

    • "Škriepky na korze"
     • "Škriepky na korze"

      29. 11. 2018

      Svetových autorov nemusíme preberať tradične na hodinách literatúry, ale môžeme za nimi „vyraziť“ do divadla. A tak sa aj stalo. Študenti maturitných vycestovali za kultúrou do Spišského divadla  a prostredníctvom podarenej veselohry sa oboznámili s tvorbou dramatika a prozaika - Carla Goldoniho , ktorý žil a tvoril v 18. storočí a patrí rovnako ako Moliere  či Shakespeare k divadelným klasikom. Na svojom konte má množstvo výborných komédií.

      Dňa 20.11.2018 nám Spišské divadlo ponúklo jednu z Goldoniho lahôdok - komediálny príbeh z prostredia rybárskeho mestečka Chioggia s príznačným názvom Škriepky na korze. Klasik talianskej komédie nám vo svojom nesmrteľnom diele predložil problém vzťahu mužov a žien s vtipom jemu vlastným. V tejto výbornej komédii nie je núdza o šťavnaté susedské zvady, mužskú i ženskú žiarlivosť, ale aj o hromadu lásky. Všetko je to výdatne okorenené talianskym temperamentom. 

      Problémy spojené s láskou, žiarlivosťou, ohováraním a klebetami sú nadčasové, aktuálne v každej dobe.

      Študentom sa predstavenie páčilo, v hľadisku sa často ozýval smiech a na záver sme hercov za ich výkony odmenili dlhotrvajúcim potleskom. Určite to nebola naša posledná návšteva.

    • Nádherný úspech našich barmaniek na prestížnej európskej súťaži
     • Nádherný úspech našich barmaniek na prestížnej európskej súťaži

      22. 11. 2018

      V Prešove, na pôde Hotelovej akadémie bojovali 7. a 8. novembra 2018  naše barmanky, študentky IV. ročníka hotelovej akadémie, v medzinárodnej barmanskej súťaži EURO CUP 2018, ktorej gestorom je predseda PSK a spoluorganizátorom Slovenská barmanská asociácia a Asociácia európskych škôl hotelierstva a turizmu. V 26. ročníku tejto súťaže, jednej z najväčších tohoto druhu v Európe súťažilo 60 barmanov z 30 škôl a dievčatá dokázali, že patria medzi špičku barmanov juniorov nielen zo Slovenska, ale i Českej republiky, Slovinska, Talianska, Poľska či Ukrajiny.

      V prvý deň  súťaže naše barmanky preukázali výborné teoretické vedomosti a počas druhého súťažného dňa pripravili chutné a farebne zladené miešané nápoje kategórie After dinner a Soft drink.

      Alžbeta Palubová, ktorá súťažila s myšlienkou „nič nestratím, naopak, môžem niečo získať“, očarila rýchlym a precíznym miešaním alkoholického nápoja Maryša a nealkoholického nápoja A refreshing dezert, za ktorý získala striebro, a v kategórii jednotlivcov ABSOLUTNÝ VÍŤAZ sa umiestnila na krásnom 3.mieste.

      Svoje tretie miesto si Alžbeta veľmi cení, keďže jej prácu pozorne sledovala a hodnotila Mgr. Jana Karkušková, majsterka sveta v miešaní nápojov z roku 2014.

      Zabojovala i jej spolužiačka Magdaléna Kerpčárová, ktorá sa umiestnila v BRONDZOVOM PÁSME a spoločne v kategórii družstiev sa dievčatá na základe jednotlivých výsledkov umiestnili v STRIEBORNOM PÁSME.

       

      Tak toto bola naozaj perfektná reprezentácia našej školy.       BLAHOŽELÁME!

       

    • Baristky v boji o cestu do Brazílie!
     • Baristky v boji o cestu do Brazílie!

      22. 11. 2018

            Baristi telom i srdcom túžia najmä po neopakovateľnom kávovom zážitku a práve taký ponúka hlavná výhra súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior - cestu do Brazílie, kde víťaz navštívi kávovníkovú plantáž, spozná kávy inak ako len zo šálky, navštívi medzinárodne uznávané školiace strediská a coffe shopy plné odborníkov. A naše baristky, hotelierky Júlia Filičková a Valéria Valeková, sú k splneniu tohto sna veľmi blízko.

       8. novembra v SSOŠ HaG Mladosť v Prešove, v predposlednom piatom kole baristickej súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018 ukázali osemnástim súperom z celého Slovenska, že boj o Brazíliu berú veľmi vážne.

      Už v prvej disciplíne, nastavenie mlynčeka, postrachu všetkých súťažiacich, pretože súťažiaci má k dispozícii 250g upražených kávovníkových zŕn a časový limit 10 minút, aby správne pripravil espresso s časom extrakcie 20až 30 sekúnd s objemom 20až 30ml, sa našim dievčatám podarilo splniť túto úlohu na prvý pokus v krátkom štvorminútovom časovom limite a malou spotrebou kávy – iba 15 g.

      Že tréma robila svoje, však prezradila i piatačka Valéria Valeková. Po súťaži povedala: „ Bola som trošku v strese, pretože je to pocit veľkej zodpovednosti  dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale potom, čo som na prvý pokus nastavila mlynček, ktorý je v tejto súťaži veľmi dôležitý, všetko zo mňa opadlo, a tak som mohla uvoľnene predviesť svoju kreativitu pri príprave kávy a miešaného nápoja. Bola som nervózna, ako to všetko dopadne, pretože konkurencia je silná, chute degustátorov rôzne, a keď som pri vyhlasovaní výsledkov počula svoje meno, nemohla som tomu uveriť.“

      Potom obe dievčatá v druhej disciplíne už tradične presne, rýchlo a precízne pripravovali dvakrát espresso, dvakrát cappuccino, dvakrát voľný kávový nápoj, komunikovali a obhajovali svoje nápoje pred degustačnou komisiou, aby získali záujem i body hodnotiacich komisárov.

      Tretiačka Júlia Filičková prezradila, že  „na predposledné kolo súťaže sa obe svedomito pripravovali, pretože už v predchádzajúcich štyroch kolách súťaže ukázali súperom svoje kvality a chceli to potvrdiť aj tentokrát.“

      A určite sa drina vyplatila. Valéria Valeková napokon obsadila 1. miesto a Júlia Filičková  sa umiestnila na 5. mieste. V celkovom bodovaní z 30 súťažiacich je Júlia Filičková na 2. mieste, tri body ju delia od prvého miesta, a Valéria Valeková je priebežne  na 3. mieste.

      7. decembra 2018 naše baristky čaká  posledné kolo, v ktorom sa rozhodne kto pôjde na vysnenú cestu do Brazílie. Našim dievčatám v poslednom kole držíme palce!

    • I BOBOR
     • I BOBOR

      22. 11. 2018

      V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž.

      Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor, preto sa súťaž volá po litovsky Bebras 

       

      Dňa 13. a 15.11. 2018 sa  aj naši študenti zúčastnili informatickej súťaže Ibobor.

      V kategórii Juniori súťažilo celkovo 7 185 súťažiacich (od nás to boli študenti I. HOA a I. KHC).

      V kategórii Seniori súťažilo  celkovo 4 086 súťažiacich  (od nás to boli študenti I. SVS)  
       

      Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých zúčastnených študentov. Súťaž chce iniciovať v študentoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

      Pevne veríme, že aj nám sa prostredníctvom tejto súťaže dokázalo zvýšiť záujem a povedomie IKT pri učení sa.

       

      Všetkým zúčastneným ďakujem za snahu a podporu.

    • Okresné kolo v stolnom tenise žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
     • Okresné kolo v stolnom tenise žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa

      14. 11. 2018

      Na pôde obchodnej akadémie v Starej Ľubovni sa 8. a 9. novembra 2018 konali majstrovstvá žiakov v stolnom tenise okresu Stará Ľubovňa. V kategórií chlapcov reprezentovali našu školu 4 študenti, ktorí si vybojovali krásne 3. miesto. Dievčatám sa v ich kategórií darilo menej a skončili tak na 4. mieste.

      Všetkým, ktorí školu reprezentovali srdečne ďakujeme a víťazom blahoželáme.

    • Okresné kolo vo futsale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa
     • Okresné kolo vo futsale žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa

      14. 11. 2018

      Prvý novembrový týždeň sa naši študenti zúčastnili futsalového  turnaja žiakov stredných škôl okresu Stará Ľubovňa. V mestskej športovej hale si po dobrom výkone a výbornej hre vybojovali 3. miesto a len jediný bod im chýbal k lepšiemu umiestneniu.

      Študentom za predvedený výkon ďakujeme a za výsledok blahoželáme.

    • Hodiny slovenčiny našich hotelierov trochu netradične
     • Hodiny slovenčiny našich hotelierov trochu netradične

      7. 11. 2018

      Kniha svojim čitateľom odhaľuje rôzne tajomstvá, prenáša ich do neznámych krajín, umožňuje pohyb v čase, rozvíja fantáziu, umožňuje snívať i rozširuje vedomosti. Dobrým pomocníkom, ktorý pripomenie čitateľovi, na ktorej strane prerušil svoje čítanie, je záložka do knihy. A práve záložky do knihy sme vyrábali v októbri - medzinárodnom mesiaci školských knižníc, v rámci 7. ročníka celoslovenského projektu pre stredné školy „Záložka do knihy spája slovenské školy“.

      Záložky sme vyrábali pre našich rovesníkov zo Súkromnej strednej odbornej školy v Trenčíne a našou úlohou bolo zaznamenať na ne niečo zaujímavé zo života Milana Rastislava Štefánika či iných významných osobností, ktoré spájajú Čechov a Slovákov. Bolo to zaujímavé i z toho dôvodu, že to isté pripravovali Trenčania pre nás.

      Záložky sme si poštou vymenili a možno nadviažeme aj nejaké kamarátstva, stretneme sa. I to je jeden z cieľov tohto projektu Slovenskej pedagogickej knižnice.

    • Školské kolo v stolnom tenise
     • Školské kolo v stolnom tenise

      5. 11. 2018

      „Posledný októbrový piatok“ sa v telocvični SOŠ Jarmočná 108 „bojovalo“. Svoje sily si v športovej súťaži stolný tenis zmerali tak chlapci, ako aj dievčatá. Po veľmi pekných, a niekedy aj dlhých súbojov sa zrodili víťazi, ktorí budú reprezentovať na okresnom kole dievčat a chlapcov v Starej Ľubovni.

      Veríme, že si účastníci poriadne zašportovali a spríjemnili si tak chladné, no príjemné jesenné počasie.

       

      Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom srdečne BLAHOŽELÁME!!!

      Konečné umiestnenie študentov:

                                     - kategória chlapci : 1. LICHVÁR Kristián ( IV. HOA )

                                                                   2. ORAČKO Alex ( I. MUP )

                                                                   3. BANDY Marcel ( III. MSK ) 

                                                     

                                     - kategória dievčatá:  1. HABIŇÁKOVÁ Slávka ( IV. HOA )

                                                                    2. VALEKOVÁ Valéria ( V. HOA )          

                                                                    3. JUHASOVÁ  Agáta ( I. HOA )

    • Mladí hotelieri na zážitkovej ceste za poznaním
     • Mladí hotelieri na zážitkovej ceste za poznaním

      5. 11. 2018

      Aj keď spočiatku to vyzeralo tak, že naša exkurzia bude upršaná, nestalo sa. Ráno 24. októbra sme síce vyrazili za mierneho mrholenia a na Donovaloch nás vítal sneh, okolie Nitry a Serede už bolo zaliate slnkom občas schovaným za ťažkými jesennými mrakmi, ktoré vetrisko vytrvalo preháňal po oblohe.

      V Seredi sme navštívili MÚZEUM HOLOKAUSTU. V jednotlivých barakoch bývalého pracovného koncentračného tábora, v ktorom nacisti cielene nevraždili, ale využívali remeselnícke zručnosti židovských občanov a postupne ich deportovali do Auschwitzu, sme sa dozvedeli, ako pracovný koncentračný tábor fungoval, ako prebiehalo riešenie tzv. židovskej otázky a Židia postupne prichádzali o základné osobné i občianske práva, ako deportácie Židov prebiehali, a veľmi nás zasiahli videá – výpovede deportovaných preživších, ktorým sa podarilo prežiť hrôzy živorenia v Auschwitze.

      Pri sklenených tabuliach s takmer 60-tisíc menami deportovaných, ktoré pripomínajú zástupy ľudí, sme si definitívne uvedomili, že náš mierový život nie je samozrejmosťou. Je tenučkou niťou, ktorú dokážu pretrhnúť nenávistné reči a cielené „gumovanie mozgov“ o nepohodlnosti niektorých skupín obyvateľstva. A odtiaľ je naozaj veľmi, veľmi blízko k vojnovým konfliktom!

      Cestou zo Serede vo všetkých doznievali emócie, no zároveň sme sa pripravovali na ďalší program. Aj Bratislava nás privítala slnkom a vetrom. Prešli sme sa po jej historickom centre, videli sme Prezidentský palác, Michalskú bránu, prešli sme okolo Bratislavského hradu, na nábreží Dunaja urobili pekné zábery bratislavských mostov, Slovenského národného divadla a zvečnili sa pred sochou M.R. Štefánika.

      Druhý deň exkurzie už patril histórii. Pod hradom DEVÍN sme sa dozvedeli o jeho strategickom význame v období Samovej ríše, veľkomoravskom období, porozprávali sme sa o časoch slovenského romantizmu a činnosti a zásluhách štúrovcov, prešli sa pri sútoku Dunaja a Moravy.

      Z Devínskej Novej Vsi sme sa vybrali po turistickom chodníku cez rieku Morava do Rakúska, aby sme po takmer 4-kilometrovej túre navštívili zámok Schlosshof – poľovnícke sídlo manžela Márie Terézie, akoby zmenšenú kópiu viedenského Schönbrunnu. Očarili nás nádherné záhrady i samotné komnaty zámku, prekvapením boli výbehy s ťavami, lamami a krásnymi plnokrvníkmi.

      Všetci poriadne unavení, no plní mnohých zážitkov i nových poznatkov a spokojní s programom celej exkurzie sme pomíňali posledné eurá v NC Avion, povinnej zastávke všetkých skupinových návštevníkov Bratislavy, a presne o 21. hodine sme vystúpili z autobusu v Starej Ľubovni a rozišli sa domov.

       

      Paula Begalová, študentka 4. ročníka hotelovej akadémie a ďalších 48 cestovateľov

    • Voľno z prevádzkových dôvodov
     • Voľno z prevádzkových dôvodov

      1. 2. 2018

      Milí žiaci, oznamujem Vám, že v zmysle § 150 školského zákona a Výhlašky č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach a organizácii šk. roka na základných a stredných školách....poskytujem žiakom školy z prevádzkových dôvodov na deň 29. 10. 2018(pondelok) voľno.

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

       

       

       

       

    • Jesenné prázdniny
     • Jesenné prázdniny

      22. 10. 2018

      Milí žiaci,

       

      oznamujem Vám, že v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi pre školský rok 2018/2019 sa dňa 31.10.2018 (streda) začínajú jesenné prázdniny. Jesenné prázdniny trvajú do 2.11.2018 (piatok).

      Vyučovanie po prázdninách sa začína podľa príslušného rozvrhu hodín (nepárny týždeň) dňa 5.11.2018 (pondelok). Prajem Vám pokojné a príjemné prežitie jesenných prázdnin!

       

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

    • Deň Prešovského samosprávneho kraja
     • Deň Prešovského samosprávneho kraja

      16. 10. 2018

      Riaditeľ, pedagógovia a študenti  Strednej odbornej školy Jarmočná 108 Stará Ľubovňa a elokovaného pracoviska Lomnička 150 v spolupráci s PSK

       

       pozývajú Vás,

       

      milí rodičia, priatelia, známi, sympatizanti školy i zástupcovia širokej verejnosti,

      na Deň  Prešovského samosprávneho kraja,

          ktorý sa bude konať

                               23. októbra 2018                   

       v priestoroch a učebniach našich škôl.

      Pripravili sme pre Vás

       

      Stará Ľubovňa Jarmočná 108

      1. Informácie a zaujímavosti o PSK na informačných paneloch, vestibul školy.
      2. Slávnostné otvorenie "Dňa PSK" s pozvanými hosťami, miestnosť č. 1 (nadstavba stravovacieho objektu).
      3. Školský turnaj vo futsale O pohár riaditeľa školy, telocvičňa školy.
      4. Rozhlasová relácia "Deň PSK".
      5. Otvorená hodina občianskej náuky spojená s besedou s poslancom VÚC, miestnosť č. 1.
      6. Otvorená hodina geografie venovaná geografickým zaujímavostiam PSK, miestnosť č. 32.
      7. Otvorená hodina dejepisu venovaná historickým zaujímavostiam PSK, miestnosť č. 26.
      8. Ochutnávka tradičných regionálnych gastronomických špecialít PSK, vestibul školy.

      Elokované pracovisko Lomnička 150

      1. Informačný panel " Náš rodný kraj", vestibul školy.
      2. Informačný stánok s propagačným materiálom PSK a symbolikou PSK, vestibul školy.
      3. Otvorená hodina " POZNAJ SVOJ KRAJ" zameraná na poznávanie zaujímavostí PSK, miestnosť č. 1.4.
      4. Kvíz "OTESTUJ SA A VYHRAJ" o PSK, miestnosť č. 1.4.
      5. Otvorená hodina odborného výcviku venovaná tradícii ručného tkania a paličkovania na území PSK, učebňa odborného výcviku.
      6. Otvorená hodina odborného výcviku venovaná tradičnému zdobeniu perníkov na území PSK, učebňa prípravy pokrmov.
      7. Školský turnaj v stolnom tenise " Žiaci proti pedagógom", telocvičňa školy.
    • Naši budúci maturanti na prednáške Podnikanie vo sfére finančníctva od roku 2009
     • Naši budúci maturanti na prednáške Podnikanie vo sfére finančníctva od roku 2009

      22. 10. 2018

      „No jasné! Mladí  – pochabí ...“. Tak toto občas počujem na našu adresu, keď príliš dávame najavo svoju radosť zo života. Síce niekedy to s bezstarostným správaním naozaj preháňame, no  vieme byť aj zodpovední. Brigádujeme a ťažko zarobené eurá nám zabezpečujú vreckové, s ktorým musíme účelne hospodáriť.

      Ako na to v reálnom dospeláckom živote nám na prednáške 11. októbra radili prednášajúci zo spoločnosti PROSIGHT,a.s., Košice. Rozšíril sa nám obzor v oblasti finančnej gramotnosti, takmer naši rovesníci nám pripomenuli, že človek sa potrebuje neustále vzdelávať, pretože iba vzdelaný dokáže reálne zhodnotiť rôzne riziká,  pripomenuli nám, že treba myslieť i na svoju budúcnosť, keď už nebudeme pracovne aktívni, a vysvetlili nám podstatu investovania a sporenia prostredníctvom II. a III. dôchodkového piliera, o ktorých nie je medzi mladou laickou verejnosťou veľa informácií. A pritom práve nás sa to bytostne týka.

      31 hláv z V.HOA a II.SVS sa určite má nad čím zamýšľať  a bude dobré, keď na začiatku nášho profesijného života budeme konať v duchu príslovia „ako si ustelieš, tak budeš spať“.

      Valéria Valeková, študentka V.HOA

       

    • Študenti hotelovej akadémie na zaujímavom workshope v Prešove
     • Študenti hotelovej akadémie na zaujímavom workshope v Prešove

      18. 10. 2018

      Patrí politika do školy? Rozhodujeme o Európe. To sú dva medzinárodné projekty  pod záštitou Centra pre európsku politiku, ktorých hlavným cieľom je vtiahnuť mladých ľudí do vecí verejných, vyprovokovať v nich záujem o život v regióne či Európskej únii, pootvoriť im priestor pre vyjadrenie vlastných názorov i návrhov, učiť ich efektívnej komunikácii, poukázať na dôležitosť aktívneho občianstva.

      A veru práve na workshope sme pochopili, že síce jednoduchšie je hundrať na to, že sa nič nerobí, že my mladí nemáme priestor na sebarealizáciu, ale prežiť na vlastnej koži aktivity, ktoré môžu napomôcť zmene, je náročnejšie, no oveľa lepšie.

      Spolu s rovesníkmi z ďalších piatich stredných škôl a gymnázií sme boli postupne nenápadne vťahovaní do (fiktívneho ) „aktívneho občianskeho života“ a spracovávali projekty, ktoré sa v budúcnosti môžu využiť pri premenách našich obcí a miest. My sme spracovávali projekt premeny schodov na „Parii“, ktorými dennodenne prechádza množstvo ľudí rôzneho veku a nevyzerajú veľmi vábne a bezpečne.

      Ktovie, možno, ak bude chuť a ochota na spoluprácu, náš projekt sa zrealizuje. Zatiaľ sa však učíme, čo je podľa školiteľov najdôležitejšie, ako sa stať aktívnymi občanmi.

      Paula Begalová, Mima Šulíková, Eva Tarjányiová, študentky IV.HOA

    • BARISTICKÝ KURZ
     • BARISTICKÝ KURZ

      28. 9. 2018

      Oznamujeme študentom, že v dňoch 26. 11. – 30. 11. 2018 sa na našej škole uskutoční baristický kurz organizovaný akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee. Kurz je určený všetkým študentom, študujúcim na Strednej odbornej škole Jarmočnej 108, ktorých zaujíma správna príprava kávových nápojov a chcú byť pripravení do gastronomickým zariadení. Počas školenia Vás profesionálni baristi naučia komplexné vedomosti od nastavenia mlynčeka, prípravy kávových a kávovo mliečnych nápojov až po čistenie kávovaru. Výsledkom preškolenia je certifikát AOC, akreditovaného školiaceho strediska s medzinárodnou platnosťou.

      Záujemcovia sa môžu prihlásiť u MOV  Mgr. Heleny Hutníkovej do konca októbra.

    • Krajské kolo v cezpoľnom behu
     • Krajské kolo v cezpoľnom behu

      15. 10. 2018

      Presne týždeň po okresných majstrovstvách sa konalo  krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov základných aj stredných škôl pod Ľubovnianským hradom, na ktoré postúpili aj chlapci našej školy – ako víťazi v jednotlivcoch aj družstvách.  Kvôli zabehnutému bezkonkurenčnému času Erika Rabatína očakávali sme tvrdý boj medzi krajskou atletickou špičkou. A naši chlapci nesklamali.

      Dňa 11.10.2018 Erik ťahal ostatných celé štyri kolá, pričom sa na vedúcich postoch pri ňom vystriedalo 5 chlapcov.  Škoda, že nevyužil taktiku ostatných a v závere mu chýbali drahocenné sekundy. A tak si udržal druhé miesto medzi trénovanými atlétmi.  I ostatní chlapci sa držali výborne, ale osud chcel inak. Tobiáš Gontkovič zle doskočil na nerovnom teréne a nepríjemne si poranil achylovku. Vedľa neho bežiaci Lukáš Čerkala mu chcel najprv pomôcť, čím sa zdržal a dobehol až na 14 mieste. Za toto kamarátske gesto si zaslúži ocenenie fair play. I napriek tomuto zdržaniu dosiahli chlapci počet bodov tretieho družstva, ale pretože jeden náš člen nedobehol, naše družstvo vyradili z poradia. Všetkým chlapcom za ich vynikajúce a aj statočné výkony gratulujeme a Tobiášovi prajeme rýchle uzdravenie.

    • Ocenená práca študentov a pedagógov SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni počas XXVII. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku
     • Ocenená práca študentov a pedagógov SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni počas XXVII. ročníka Ľubovnianskeho jarmoku

      9. 10. 2018

      Už 27 rokov sa meno Michal spája s Ľubovnianskym jarmokom, podujatím kedy sa radi vraciame k našim slovenským tradíciám, obdivujeme šikovnosť ľudových remeselníkov, prežívame príjemné chvíle so svojimi blízkymi i známymi, pomíňame nejaké euríčka, pobavíme sa počas kultúrneho programu. Je to udalosť, kedy naše mesto navštívia významní domáci či zahraniční hostia a aby sa cítili príjemne, je potrebné postarať sa o ich občerstvenie.

      Študenti našej školy na podnet zástupcov Mestského úradu Starej Ľubovne zabezpečovali počas jarmoku pre pozvaných hostí  slávnostnú recepciu počas druhého jarmočného dňa v priestoroch Mestského úradu. Vo štvrtok si v čase odborného výcviku pod pozorným dohľadom svojich majsteriek pripravili bufetové a nápojové stoly a potom ich už priebežne zapĺňali chutnými pokrmami  studenej a teplej kuchyne, ktoré spoločne pripravovali v odborných učebniach školy. V teplom bufete na stoloch nechýbali regionálne jedlá ako bryndzové pirohy, halušky s kapustou, holúbky či iné špeciality, studený bufet bol plný rôznych šalátov, syrových a mäsových rolád, plnenej zeleniny a ovocia, pečiva z lístkového cesta naplneného rôznymi penami a maškrtné jazýčky si pochutnávali na rôznych sladkých dobrotách od našich cukrárok.

      Študenti s úsmevmi na tvárach  obsluhovali hostí  a plnili každé  ich želanie.

      Spokojní hostia oceňovali  profesionálny prístup a príjemné vystupovanie všetkých študentov  a veľmi nás potešili slová primátora Starej Ľubovne, ktorý v ďakovnom liste vyjadril veľké poďakovanie všetkým pedagógom a študentom za profesionálnu prácu a kvalitné služby, ktoré v súvislosti s Ľubovnianskym jarmokom poskytli, a poďakoval sa i za hostí, od ktorých mal veľmi veľa pozitívnych ohlasov.

      A práve takéto reakcie vždy potešia naše srdcia a motivujú nás neustále zvyšovať odbornú úroveň našich študentov, aby si postupne otvárali cestu ku kvalitnému profesionálnemu životu.                                               

    • Práca študentov študijného odboru hotelová akadémia počas konferencie TRADIČNÁ STRAVA A STRAVOVANIE.
     • Práca študentov študijného odboru hotelová akadémia počas konferencie TRADIČNÁ STRAVA A STRAVOVANIE.

      9. 10. 2018

           V dňoch 18. – 20. septembra 2018 sa v Ľubovnianskom múzeu v Starej Ľubovni (Skanzen pod hradom Ľubovňa/objekt Hájovne) konala konferencia venovaná téme Tradičná strava a stravovanie: Tradície kulinárnej kultúry v premenách času.

           Je namieste ak  povieme, že rôznorodosť stavy a stravovania bola v minulosti závislá v prvom rade od prírodných podmienok a jej formy mali výrazné regionálne špecifiká.

            Téma konferencie bola zaujímavá nielen z historického hľadiska, ale aj jej neustále presahy do súčasnosti, či už v podobe zachovania obradových jedál alebo aj prienik tradičnej stravy do kultúry každodennosti.

           Počas konferencie vystúpilo desať prednášajúcich so zaujímavými, chutnými témami. Účastníkov čakala ochutnávka tradičných produktov regiónu, ale aj ochutnávka hradnej kuchyne zo Spišského hradu, či pivné špeciality z kuchyne SOŠ Jarmočná, Stará Ľubovňa.  Sortiment jedál tvoril guľáš na pive, pečené pivné údené a neúdené koleno ako aj pivné pagáče.  Pivné špeciality ponúkali naši študenti pod holým nebom na nádvorí Ľubovnianskeho hradu. Svojimi cateringovými službami sme takto spríjemnili pekný večer.

    • Úspech našich chlapcov v okresnom kole cezpoľného behu
     • Úspech našich chlapcov v okresnom kole cezpoľného behu

      8. 10. 2018

      Stalo sa už tradíciou, že Centrum voľného času v Starej Ľubovni v prvom októbrovom týždni organizuje okresné kolo v cezpoľnom behu pre žiakov stredných a základných škôl, a  tak sa 4. októbra stretli všetci súťažiaci pri vojenskom tábore pod hradom Ľubovňa, aby si zmerali svoje sily v rýchlosti a vytrvalosti.

      Našu školu reprezentovali dievčatá Karin Kocúrová, II.HOA, Katka Daňová a Terka  Štelmachová, obe I.KHC, a chlapci Erik Rabatin a Tobiáš Gontkovič, II.HOA, a Lukáš Čerkala z V.HOA. Aj keď sa dievčatám na trojkilometrovom úseku veľmi nedarilo, chlapci to na štrvorkilometrovom rozbehli naplno. Erik Rabatin nedal súperom šancu a s náskokom získal krásne prvé miesto a Tobiáš dobehol piaty v poradí, čo im stačilo aj pre zisk zlatej medaily v súťaži družstiev.

      Chlapcom blahoželáme a držíme palce, aby mali rýchle nohy aj v krajskom kole, ktoré sa uskutoční 11. októbra 2018 opäť pod hradom Ľubovňa.        

    • EURES mladým 2018
     • EURES mladým 2018

      8. 10. 2018

      Každým dňom si uvedomujeme, že bezstarostný študentský život pomaly končí. Väčšina z nás si už síce privyrába na svoje vreckové, predsa len je to iné ako pracovať či hľadať si prácu naplno. Aj preto sme privítali ponuku z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni, aby sme sa 4. októbra 2018 zúčastnili seminára EURES MLADÝM, ktorý sa realizoval v rámci Národného projektu: SPOLOČNE HĽADÁME PRÁCU, OPERAČNÝ PROGRAM ĽUDSKÉ ZDROJE.

      Získali sme množstvo užitočných informácií o voľných pracovných miestach i životných a pracovných podmienkach na slovensko-poľskom prihraničnom trhu práce pre mladých i o možnostiach nášho uplatnenia sa na pracovnom trhu v populárnych európskych krajinách s presnými informáciami nielen  o zárobkoch, ale aj o životných nákladoch. Zaujali nás i možnosti projektov úradu práce, ktoré nám môžu pomôcť nájsť si finančne i odborne zaujímavé zamestnanie po skončení štúdia na našej škole.

      Bolo to poučné, podnetné i zaujímavé.        Študenti V.HOA, II.SVS, III.KCC a III.KHC

    • Prevencia šikanovania na školách
     • Prevencia šikanovania na školách

      31. 10. 2017

      Dňa 24.10.2017 sa študenti prvých ročníkov zúčastnili prednášky spojenej s diskusiou na tému Šikanovanie.  Prednášku viedol  kpt. Ing. Milan Ženčuch z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni. Cieľom bolo oboznámiť žiakov s  problematikou šikanovania, prejavmi  a stupňami šikanovania ako aj metódami a spôsobmi riešenia šikany. Kapt. Ing. Ženčuch  upozornil študentov aj na možné riziká a následky šikanovania a  v diskusii odpovedal na otázky, ktoré mu študenti k danej problematike položili.  Prednáška prebiehala bez účasti pedagógov, nakoľko naším  zámerom bolo dosiahnuť  čo najväčšiu otvorenosť žiakov v diskusii.

       

       

    • Študenti SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni a Mesiac finančnej gramotnosti
     • Študenti SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni a Mesiac finančnej gramotnosti

      2. 10. 2018

      Bežný finančný slovník, základné ekonomické pojmy, orientácia v poistných a bankových službách, prehľad v investovaní, ale i základy správneho nastavenia osobných financií či domáceho hospodárenia sú podmienkou, aby každý z nás dokázal správne a zodpovedne nakladať so svojimi financiami a v konečnom dôsledku žiť pokojný život.

      Hoci tieto témy sú súčasťou nášho odborného predmetu finančná gramotnosť, je dobré, ak si môžeme svoje poznatky a zručnosti overiť na stretnutiach s naslovovzatými odborníkmi i dozvedieť sa čo-to nové. A preto sme sa vybrali  27. septembra 2018 do Auparku v Košiciach, aby sme v rámci Mesiaca finančnej gramotnosti navštívili podujatie organizované Nadáciou PARTNERS GROUP SK. Bolo to veľmi zaujímavé i podnetné, posilnili sme svoje finančné zručnosti i vedomosti, tie sme si overovali počas riešení testov finančnej gramotnosti a najlepší z nás boli ocenení kalkulačkami.

      Návšteva Košíc nebola nakoniec len o financovaní. Počasie bolo nádherné, preto sme navštívili i košickú ZOO.

      Bola to SUPER akcia.  Študenti V.HOA, II.SVS, III.MSK, III.KCC

    • BARMANSKÝ KURZ
     • BARMANSKÝ KURZ

      28. 9. 2018

      Dňa 9.10.2018 - 15.10.2018 sa na Strednej odbornej škole Jarmočná 108 bude organizovať BARMANSKÝ KURZ pod gesciou Slovenskej barmanskej asociácie. Po úspešnom absolvovaní barmanského kurzu študent získa certifikát BARMAN – NÁPOJÁR. Študenti sa môžu prihlásiť u MOV Bc. Lýdii Vilčekovej.

    • Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu
     • Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu

      24. 9. 2018

      My mladí si svoj dospelácky profesijný  život väčšinou predstavujeme za hranicami našej vlasti. Lákajú nás vyššie zárobky, chceme spoznávať svet, tvrdíme, že doma nemáme dostatok príležitostí, takmer žiadnu uplatniteľnosť na trhu práce.

      Že to nie je celkom tak, sme sa dozvedeli na pôde našej školy SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni 19. septembra na ROADSHOW pre stredné školy v rámci cezhraničného projektu Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu. Tú pre nás, študentov 1.až 5. ročníka hotelovej akadémie i študentov nadstavbového štúdia, zrealizovali zástupcovia Združenia pre rozvoj vidieckeho turizmu a Prešovskej univerzity. Spolu so zástupcami Univerzity v poľskom Rzeszove sa snažia upozorniť širokú verejnosť a hlavne mladú generáciu na oboch brehoch riek Poprad i Dunajec, že máme atraktívnu krajinu, len niekedy nevidíme, aké možnosti nám ponúka. 

      Počas dvoch zaujímavých hodín sme si postupne uvedomovali, že naozaj žijeme v  nádhernom prostredí. Osem okresov od kežmarského po medzilaborecký úzko prepojených so siedmimi okresmi  poľských vojvodstiev, Malopoľského a Podkarpatského,  určite má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Počas takmer dvojhodinovej virtuálnej exkurzie sme „prešli“ tri národné parky i národné prírodné rezervácie, navštívili kúpele, historické pamiatky – hrady, kaštiele, skanzeny, rôzne múzeá, galérie, historické centrá miest, videli rôzne zaujímavosti či atrakcie prepojené cyklotrasami zabezpečujúcimi migráciu turistov, cestovateľov či náhodných návštevníkov. Pritom sme si postupne uvedomovali, že hlavne tí, čo nedokážeme bez svojich blízkych „fungovať v ďalekom svete“, môžeme využiť svoje vedomosti, poznatky i praktické skúsenosti získané počas štúdia odboru hotelová akadémia a uplatniť sa práve v cestovnom ruchu a srdcu blízkom prostredí.

      Paula Begalová a Eva Tarjányiová, študentky IV. ročníka študijného odboru hotelová akadémia, redaktorky školského časopisu ŠUM

    • I. účelové cvičenie
     • I. účelové cvičenie

      11. 9. 2018

      Krásny slnečný deň-príroda-história-poznávanie. Takto sa niesol posledný pracovný deň v prvom školskom vyučovacom týždni. Pre študentov prvých a druhých ročníkov bolo pripravené prvé účelové cvičenie. V rámci neho sa študenti presunuli na Marmon, kde si vypočuli zaujímavú  prednášku o udalosti z roku 1944. Deň si spestrili „opekačkou“  pri skutočnej vatre, kde sa mohli bližšie porozprávať a lepšie sa spoznať. Všetci zúčastnení na záver skonštatovali, že prežili krásny slnečn-športovo-poznávací deň.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Slávnostné otvorenie šk. roka 2018/2019
     • Slávnostné otvorenie šk. roka 2018/2019

      29. 6. 2018

      Milí študenti, milí rodičia, pozývam Vás na slávnostné otvorenie nového školského roka 2018/2019, ktoré  sa uskutoční dňa 03.09.2018 o 9.00 h vo vestibule Strednej odbornej školy Jarmočná 108 a na elokovanom pracovisku v Lomničke o 10.00 hod.  

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy   

       

       

       

       

       

       

       

    • ,,Ten starý hrad, čo na tom kopci stojí...“
     • ,,Ten starý hrad, čo na tom kopci stojí...“

      4. 7. 2018

      Dňa 27.6.2018 sa na hrade Ľubovňa konalo slávnostné vyhodnotenie súťaže

      ,,Ten starý hrad, čo na tom kopci stojí...“. Súťaž  pripravilo OZ Priatelia hradu Ľubovňa

      a Ľubovnianske múzeum.. Tento rok sa do súťaže zapojilo viac ako 245 žiakov a študentov, 21 školských zariadení a bolo prihlásených 182 prác. Všetky práce budú vystavené koncom roka na Hrade Ľubovňa.

      Cieľovou skupinou boli žiaci a študenti základných a stredných škôl z okresu Stará Ľubovňa. Súťažilo  sa v troch súťažných odboroch výtvarnom, literárnom a audiovizuálnom, každý odbor bol rozdelený do troch skupín, v každej skupine boli tri vekové kategórie. Dielo nemuselo priamo zobrazovať hrad Ľubovňa, ale malo mať priamy súvis s hradom. Mohlo vychádzať z dejinných udalostí, z osobností pôsobiacich na hrade, zo súčasného stavu a zároveň malo odrážať pohľad autora na hrad.

      Kolektív žiačok učebného odboru poľnohospodár – služby z Elokovaného pracoviska v Lomničke sa zapojil do tejto súťaže v kategórii výtvarný odbor a pripravil  3D prezentáciu  historických  odevov s názvom diela „Dejiny všité do odevu“.

      Žiačky Anna Oračková, Patrícia Oračková a Simona Oračková pre našu školu získali 1. miesto vo svojej kategórii a špeciálne ocenenie poroty za detailné spracovanie historického odevu  a to  „Jeden deň dvornou dámou na hrade Ľubovňa“.

      Cieľom účasti v súťaži bolo podnietiť mladých ľudí v skúmaní a spoznávaní dominantnej pamiatky okresu Stará Ľubovňa – hradu Ľubovňa. Súťaž vyvolala u žiakov nielen ich prirodzenú zvedavosť a chuť po poznaní, ale predovšetkým ich kreativitu, manuálne zručnosti, estetické cítenie a určite ich bude  motivovať do ďalšej tvorby.

      Srdečne blahoželáme k dosiahnutému úspechu!

       

    • Deň britskej kultúry
     • Deň britskej kultúry

      2. 7. 2018

      V poslednom týždni vyučovacieho roka sme konali množstvo aktivít. Jednou z nich boli aj „Dni anglickej kultúry“. Študenti si tento deň spríjemnili varením typických anglických jedál, hraním typicky anglických hier a počúvaním anglickej hudby. Zážitok umocnilo aj množstvo skvelých hier a súťaží.

    • Olympijský deň
     • Olympijský deň

      2. 7. 2018

      Dňa 26.06.2018 sa vyučovanie nieslo v podaní olympijských hier. Študenti súťažili v netradičných disciplínach hravou formou. Pedagógovia snažili využiť športové náčinie školy, ale aj netradičné pomôcky – odpadový materiál, napr. plastové fľaše od mlieka, plastové vedierka, staré handry a pod. Študentom sa disciplíny aj táto forma „vyučovania“  veľmi páčila.  

    • Ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
     • Ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

      26. 6. 2018

      V utorok 12. júna sa konalo podujatie, ktoré bolo symbolickým poďakovaním sa za prácu a úspechy v školstve. Prešovský samosprávny kraj v Divadle J. Záborského v Prešove udelil 40 plakiet pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v pôsobnosti PSK.

      Plaketu Jána Ámosa Komenského - Sophista pro regione – učiteľ múdrosti pre región získala aj naša učiteľka Ing. Katarína Kmečová, za tvorivú prácu a úspechy v projektoch a súťažiach.

      Plaketu Lux mentium – Svetlo poznania získala Valéria Valeková, žiačka 4. ročníka študijného odboru hotelová akadémia, ktorá vzorne reprezentuje školu v rôznych súťažiach.

      Srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalších školských a mimo školských aktivít.

    • METRO ON Line 2018
     • METRO ON Line 2018

      26. 6. 2018

      Žijeme v prepojenej dobe. I malé mestá či dediny obsahujú množstvo sieťových zariadení a my si už nevieme predstaviť miesto bez pripojenia k internetu, bez využívania IT technológií. Zákonitosti, výhody i možnosti nášho ohrozenia prostredníctvom sociálnych sietí a internetu nám priblížili rečníci, úspešní mladí ľudia zo Slovenska i Českej republiky, zakladatelia medzinárodne uznávaných startupov – malých odborných pracovných tímov/firiem, na poslednom piatom dni konferencie  METRO ON Line 2018. Spočiatku sme si mysleli, že to bude nuda, no dozvedeli sme o spôsoboch zabezpečenia internetových pripojení, o ambícii zmeniť svet „offline“ reklamy, o úspechoch i pádoch a potrebe pevnej vôle v akejkoľvek našej činnosti, lebo iba tie nás môžu posúvať vpred. Tieto skúsenosti potvrdil už svetoznámy 26-ročný huslista Filip Jančík z Popradu, ktorý tvrdil, že treba veriť i na náhody a byť na príležitosti vždy pripravený. Stačilo jedno pouličné vystúpenie v Las Vegas a pootvorili sa mu dvere na svetové scény.

      Silu slova i argumentov sme pocítili i vtedy, keď sa nám prihovoril najstarší rečník p. M. Kravčík na tému Rain for Cimate, ktorý na základe vlastných dlhoročných skúseností hovoril, že existuje spôsob, ako zastaviť extrémne prejavy počasia – záplavy či nedostatok spodnej vody, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí, a pritom stačí používať zdravý „sedliacky“ rozum – nepúšťať dažďovú vodu do kanalizácie a platiť za ňu, ale zachytávať ju a tvoriť tzv. dažďové záhrady, či tvoriť zelené strechy a nahrádzať niektoré betónové plochy v mestách trávnatými porastmi.

      A tu sú niektoré myšlienky ľudí, ktorí nemalú časť svojho študentského a pracovného života prežili  v zahraničí a nakoniec svoje miesto našli tu na Slovensku.

      Bohumil Pakštefl, Kontentino (social media nástroj) za dva roky úspešná medzinárodne uznávaná firma

      „Je chybou myslieť si, že Slovensko mi nič nemôže ponúknuť. Nás Slovákov je málo, a tak môžeme vyniknúť.“

       

      Ján Michlík, jeden zo spoluautorov Národného turistického systému, (f)ITcubator, Poprad

      „Dôležitá je pokora. Vážte si ľudí okolo seba, cez face book strácame zábrany. Nikdy sa nesnažte robiť a hovoriť to, čo nedokážete človeku povedať do očí. NESTRAŤTE ČLOVEČINU.“

       

      Andrej Binder, sieťový architekt, Frinx.io

      „Študujte, choďte na vysokú školu, choďte do sveta a vráťte sa na Slovensko, aby ste zistili, aké je krásne.“

      žiaci I.HOA a II.MSK

       

    • Kežmarský hrad - odborná exkurzia
     • Kežmarský hrad - odborná exkurzia

      18. 6. 2018

      Dňa 13. 6. 2018  sa v rámci predmetov občianska náuka a slovenský jazyk a literatúra uskutočnila exkurzia výberu žiakov z EP v Lomničke na Kežmarský hrad a do Múzea bytovej kultúry v Kežmarku.

      Cieľom exkurzie bolo spoznávanie národných kultúrnych pamiatok v blízkom okolí. Žiaci si mohli pozrieť sprístupnené historické expozície dokumentujúce vývoj Kežmarku a okolia. Zoznámili sa s jednotlivými expozíciami, ktoré sú venované vývoju mesta v 13. až 14. storočí, Kežmarskému streleckému spolku, Spolku spišských lekárov a lekárnikov a  dejinám Kežmarku v 19. a 20. storočí. V meštianskom dome na Hlavnom námestí 55 si pozreli  expozíciu meštianskej bytovej kultúry na Spiši.

    • SPOTREBA PRE ŽIVOT 2018
     • SPOTREBA PRE ŽIVOT 2018

      11. 6. 2018

      Spotrebiteľmi sme dennodenne už od svojho narodenia a vzťah PREDÁVAJÚCI x SPOTREBITEĽ určite nie je vždy ideálny. I to je jeden z dôvodov, prečo sa každoročne zapájame do medzinárodnej súťaže školských časopisov SPOTREBA PRE ŽIVOT, ktorej hlavným cieľom je vzdelávať žiakov v spotrebiteľskej problematike. Témou  21. ročníka súťaže, ktorý mal svoje vyvrcholenie na slávnostnom vyhodnotení 2. júna v Kúpeľoch Smierdzonka v Červenom Kláštore, bola kvalita výživy spotrebiteľa a bezpečnosť potravín a my sme opäť zabodovali. Spomedzi 51 časopisov bol náš ŠUM ocenený HLAVNOU CENOU a odborná porota ho označila ako jeden z najkvalitnejších.

      Odmenu pre najlepších, dvojdňový pobyt, sme si poriadne užili. 1. júna, deň pred slávnostným vyhodnotením, nám počasie prialo, takže okrem túry k Trom korunám sme využili i bazén a športový areál v Kúpeľoch.

       

      Valéria Valeková, Cynthia Švrlingová a Števo Záleš, redaktori ŠUM-u

    • Odborná exkurzia - hrad a skanzen v Starej Ľubovni
     • Odborná exkurzia - hrad a skanzen v Starej Ľubovni

      11. 6. 2018

      Dňa 6.6.2018 sa študenti prvého ročníka hotelovej akadémie zúčastnili odbornej exkurzie, kde navštívili Skanzen v Starej Ľubovni a Ľubovniansky hrad. Táto exkurzia sa konala v rámci predmetu geografia s účelom poznania miestneho regiónu, jeho tradícií, kultúry a histórie. Študenti navštívili najprv Skanzen pod hradom, kde absolvovali  prednášku správcu skanzenu a dostali výučný list v rôznych remeslách, s ktorými sa v skanzene môžeme stretnúť. Cestou k hradu Ľubovňa si študenti mohli pozrieť vojenskú expozíciu Michala Strenka, ktorá je novou atrakciou pod hradom a študentov veľmi zaujala. Prehliadku hradu Stará Ľubovňa spestril výstup do veže, odkiaľ sa naskytli krásne výhľady - aj na areál našej školy, čo dopĺňame fotkou, ako aj vystúpenie sokoliarov, ktoré zožalo veľký aplauz. Túto náučnú exkurziu prijali študneti s potešením ako spestrenie vyučovania, kde názorné ukážky a výklady im priblížili život v našom regióne, ako aj spôsoby využitia kultúrnych a historických atrakcií na rozvoj turizmu a cestovného ruchu v našom meste.

    • NAJ „PASKA“ REGIÓNU
     • NAJ „PASKA“ REGIÓNU

      5. 6. 2018

      Už po tretíkrát sa naša škola zapojila počas Ľubovnianskeho majálesu do súťaže o prípravu regionálnych pokrmov. Tentokrát to bola súťaž o NAJ PASKU REGIÓNU. Študenti pod vedením vyučujúcich v odborných učebniach pripravili rôzne druhy tohto veľkonočného koláča.  Tie najlepšie sme prihlásili do súťaže. „Pasky“ hodnotila odborná porota, ktorá nemala ľahkú úlohu. Zo všetkých  pások naša získala 2. miesto. Blahoželáme a tešíme sa, že v rámci vyučovania sa vraciame aj k tradičným, príležitostným pokrmom.

    • Makovická struna
     • Makovická struna

      30. 5. 2018

      Dňa 27. mája 2018 sa v obci Údol uskutočnila  okresná súťaž interpretov ľudovej piesne – MAKOVICKÁ STRUNA.


      Makovická struna je jedno z najobľúbenejších podujatí, ktorého cieľom je popularizovať a uchovávať bohatstvo ľudových piesní Rusínov - Ukrajincov v okrese Stará Ľubovňa a tiež objavovať nové spevácke talenty. 

      Súťaže sa mohli zúčastniť sólisti, duá, triá so sprievodom i  bez hudobného  sprievodu.  Repertoár museli tvoriť v prvom rade málo známe rusínsko- ukrajinské  piesne.

      Naše dve študentky – Iveta Majdáková a Kristína Bittnerová sa zúčastnili súťaže, statočne sa popasovali s trémou a  vybojovali krásne strieborné pásmo.

      Gratulujeme!

    • KOŽAZ 2018
     • KOŽAZ 2018

      23. 5. 2018

      V pondelok sa študenti tretích ročníkov zúčastnili kurzu ochrany života a zdravia. Absolvovali plánovaný pochod na Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách, najvyššie položeného hotela na Slovensku v nadmorskej výške 1 670 m.n.m. priamo pod Gerlachovským štítom. Kurz bol zameraný prevažne na prírodu, jej krásy a potrebu neustálej ochrany a starostlivosti. Druhý deň sa študenti oboznámili s ochranou človeka, jeho zdravia v rôznych životných situáciách. Posledný deň bol venovaný „kráse“ nášho regiónu spojený s topografickou prednáškou. Celý trojdňový kurz sa veľmi vydaril a študenti si okrem nových vedomostí a poznatkov odniesli množstvo pekných zážitkov a spomienok.

    • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore murár
     • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore murár

      18. 5. 2018

      Dňa 26 a 27.4.2018  sa študenti školy odboru murár Martin Pisarčík a Martin Pirhala zúčastnili celoslovenskej súťaže v odborných zručnostiach, ktorá sa konala v Nitre. Na súťažnej prehliadke stavebných remesiel Nitra 2018 sa zúčastnilo 8 súťažiacich družstiev z celého Slovenska. Súťažiaci pracovali vo dvojici na úlohy ktoré im boli zadané. Súťaž pozostávala s teoretickej a praktickej časti. Študenti si mali možnosť porovnať svoje praktické a teoretické znalosti so študentami ostatných  odborných škôl.

       V praktickej časti boli disciplíny - zhotovenie fasádnej vzorky značky CEMIX, zhotovenie komínu SCHIEDEL, vymurovanie pravouhlého segmentu z tvárnic YTONG a posledná úloha zhotovenie pravouhlého segmentu z tehál POROTHERM podľa zadaného výkresu. Z teoretickej časti bolo potrebné vypracovať test s 35 otázkami. Porota  hodnotila dodržanie rozmerov, dodržiavanie technologického postupu, technické parametre a BOZP. Naším „odborníkom“, pod vedením MOV Štefana Šuliana sa podarilo umiestniť na peknom 3. mieste. Blahoželáme!

    • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore stolár
     • Súťažná prehliadka stavebných remesiel v učebnom odbore stolár

      17. 5. 2018

      Dňa 26.- 27.4. 2018 sa študenti druhého ročníka odboru stolár Martin Kuľanda a Jozef Pastorčík  pod  vedením Mov. Bc. Martina  Leščinského zúčastnili celoštátnej  súťažnej prehliadky stavebných remesiel SUSO Skills Slovakia, ktorá sa konala na výstavisku agrokomplex v Nitre. Súťaž je česko-slovenský projekt, ktorý v spolupráci so Skills Slovakia a Štátnym inštitútom odborného vzdelávania  preverí teoretické znalosti a praktické zručnosti žiakov druhých ročníkov odborov stolár. Študenti mali možnosť si tak porovnať svoje teoretické a praktické znalosti so študentmi ostatných  stredných odborných škôl z celého Slovenska. Na súťaži zručnosti sa zúčastnilo 8 súťažných družstiev. S teoretickej časti mali vypracovať test, ktorý pozostával z učiva prvého a druhého ročníka. V praktickej časti mali za úlohu vypracovať drevený podstavec podľa predloženého technického výkresu v trvaní 14 hodín. Hodnotiaca komisia hodnotila dodržanie rozmerov, dodržiavanie technologického postupu,  technické parametre, presnosť spojov, povrchovú úpravu a BOZP.

      Naši „stolári“ sa neumiestnili na postupovom mieste, ale si prevzali  certifikát, ktorý potvrdzuje zvládnutie práce s modernými technológiami v drevárstve.

      Cieľom tejto súťaže odbornej  zručnosti bolo prezentovať a propagovať perfektnú kvalitu odborných zručností a znalostí a zdôrazniť dôležitosť odborného vzdelávania pre spoločnosť.

       

    • „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“
     • „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“

      17. 5. 2018

      Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky organizovalo súťaž „Tvorivý cukrár – Mladý tvorca 2018“ počas výstavy „Mladý tvorca 2018“, ktorá sa uskutočnila v termíne 26.4 – 27.4.2018 na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

      Súťaž bola určená pre jednotlivcov – žiakov stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania.

      Cieľom súťaže bolo podporiť  a rozvíjať zručnosti , talent a sebavedomie žiakov stredných škôl, motivovať pedagogických zamestnancov, možnosť porovnať úroveň vedomostí a odborných zručností na stredných školách , zistené poznatky využívať pri skvalitňovaní výchovno-vzdelávacieho procesu a prezentovať školu.

       Každý súťažiaci mal pripraviť jednu tortu na zadanú tému: „Naša vlasť – 25. výročie vzniku Slovenskej republiky“. Torta mala mať priemer od 30-35 cm. Obalená a dokončená mala byť pred zrakom verejnosti na mieste súťaže a v čase na to určenom.  Súťaž trvala 4 hodiny počas ktorých musel žiak sám celú tortu pripraviť.

      Hodnotil sa celkový vzhľad , kreativita, originalita a chuť výrobku.

      Našu školu v odborných zručnostiach pri príprave cukrárenského výrobku reprezentovala  študentka 2. ročníka učebného odboru cukrár –Klaudia Papsonová pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Gabriely Hanečákovej. Žiačka si počínala veľmi dobre, s hrdosťou reprezentovala našu školu a umiestnila sa na štvrtom mieste. Za tento skvelý úspech   srdečne blahoželáme a ďakujeme.

    • ,,VÝCHOVA-UMENIE“
     • ,,VÝCHOVA-UMENIE“

      17. 5. 2018

      Výchova k manželstvu a rodičovstvu má v školskom systéme svoje opodstatnenie, a preto si dňa 15. 5. 2018  mohli žiaci na EP v Lomničke vypočuť prednášku pod názvom ,,VÝCHOVA-UMENIE“, ktorú si pre nich pripravil  Mgr. Štefan Hrbček. Na prednáške sa hovorilo o tom, ako vychovávať deti, viesť  ich k čnosti, láske, spravodlivosti, trpezlivosti, pracovitosti, poriadku, zodpovednosti, štedrosti, úcte, nábožnosti a v závere im boli ponúknuté  dobré rady týkajúce sa výchovy  detí. 

      Pevne veríme, že  si žiaci  z tejto prednášky predsa len niečo odniesli a uplatnia to vo svojom živote.

    • Múzeum na kolesách v Lomničke
     • Múzeum na kolesách v Lomničke

      14. 5. 2018

      Dňa 9. mája 2018 sa žiaci EP v Lomničke mohli dozvedieť niečo viac o 2. svetovej vojne prostredníctvom historického putovného  Múzea na kolesách z Prešova.

      Zábavnou formou priblížilo  vlastnú zbierku artefaktov, výstroje a výzbroje armády druhej svetovej vojny. Členovia múzea podali netradičnou a pre žiakov atraktívnou formou množstvo informácií nielen o priebehu vojny, ale aj o ľuďoch, ktorí sa jej zúčastnili. Zoznámili sa s dôležitými funkciami ľudí od prieskumníkov až po tankistov, s ich oblečením, stravovaním, zdravotnou službou v boji a pod.

      Žiaci aj pedagogickí zamestnanci odišli obohatení  o nové vedomosti a poznatky.

    • Nádej na Brazíliu opäť vzplanula
     • Nádej na Brazíliu opäť vzplanula

      26. 4. 2018

           Súboj o nové cenné body za hlavnou výhrou, ktorou je aj v tomto roku fakultatívny pobyt na kávovníkovej plantáži v Brazílii sa preniesol  už do štvrtého kola. Tentokrát v spolupráci so Strednou Spojenou odbornou školou EDUCO v Námestove.

           Slovenská barmanská asociácia so svojou baristickou sekciou vedenou akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffe spolu so SSOŠ EDUCO pripravili pôdu pre 25 mladých baristov z 10-tich stredných odborných škôl a hotelových akadémii zo Slovenskej republiky. Stretli sa tu šikovní baristi, ktorí predviedli kus kávového umenia, elegantný servis, zaujímavé vystúpenie a nadšenie ukázať všetkým,  ako sa pripravuje kvalitná káva a nápoje z nej. Súťažiaci sa predstavili v dvoch disciplínach. Nastavenie mlynčeka a príprava dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, súčasťou ktorých muselo byť espresso. Každý súťažiaci  okrem sústredenosti pri príprave nápojov musel komunikovať a obhajovať svoje nápoje pred degustačnou komisiou. Presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena, komunikatívnosť každého z baristov boli hlavné body záujmu odborných komisárov. Našu školu úspešne reprezentovali Valéria Valeková zo 4. HOA a Júlia Filičková z 2. HOA., ktorá obsadila skvelé 2. miesto a na konte má už 21 bodov. Valérii tentokrát nevyšiel mlynček podľa predstáv, no jej práca bola precízna a na vysokej úrovni, čo ocenili aj degustační komisári. Dievčatá si od technických a degustačných komisárov vyslúžili nejednu pochvalu. Obom dievčatám srdečne blahoželáme!

           Súťaž bola náročne krásna. Boli víťazi i porazení. Porazený však nebol ani jeden barista, a to vďaka svojej odvahe a chuti byť lepší. Na stupňoch víťazov nemôžu byť všetci, no víťazmi sú všetci. Svojim umením a záujmom zlepšujú kávovú kultúru Slovenskej republiky.

           Zbieranie bodov za hlavnou cenou – pobytom na kávovníkovej plantáži v Brazílii stále pokračuje! Necháme sa prekvapiť čo prinesú posledné dve kolá a ako sa bude dariť našim dievčatám. Budeme držať palce!

    • Testovanie čitateľskej gramotnosti
     • Testovanie čitateľskej gramotnosti

      26. 4. 2018

      Dňa 20.4. 2018 si svoje znalosti a zručnosti v práci s textom overili žiaci 1. – 3. ročníka učebných odborov murár a poľnohospodár.

      Test čitateľskej gramotnosti v trvaní 60 minút obsahoval 18 úloh zameraných na priebežné overenie úrovne nadobudnutých  vedomostí a kompetencií žiakov. Presvedčili sa, že čitateľská gramotnosť nie je len o schopnosti prečítať slová, vety a celé texty, ale aj prečítané pochopiť a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať pri riešení rôznych situácií každodenného života. Testovanie čitateľskej gramotnosti opäť potvrdilo náročnosť práce s textom ako aj potrebu rozvoja čitateľskej kompetencie ako základu pre školské vzdelávanie i rozvoj celoživotného vzdelávania.

      Umiestnenie:

      1. miesto – Anna Oračková II. MUP
      2. miesto – Miroslav Oračko I. MUP
      3. miesto – Mária Oračková III. MUP
    • Svet okolo nás - Vietnam
     • Svet okolo nás - Vietnam

      19. 4. 2018

      Dňa 17.4. 2018 sa študenti školy zúčastnili už 3. ročníka celoštátneho vzdelávacieho projektu SVET OKOLO NÁS- Vietnam, brána do Indočíny, ktorý približuje zaujímavé kúty našej planéty. Tento projekt sa sústredí nielen na geografické, biologické  a geologické aspekty určitého územia, ale aj na charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky a bežný život. Projekt zohľadňuje medzipredmetové vzťahy, ktoré žiakom pomáhajú lepšie pochopiť  celé okruhy zemepisných, prírodopisných, chemických a fyzikálnych javov a spoznať ich vzájomné súvislosti. Taktiež tu nachádzame prepojenie na históriu, spoločenskú situáciu, etiku ako aj náboženstvo. Takýto široký pohľad umožňuje žiakom lepšie spájať a zovšeobecňovať nadobudnuté poznatky.

    • Nové trendy vo farbení vlasov
     • Nové trendy vo farbení vlasov

      18. 4. 2018

      V pondelok sa na škole konala odborná prezentácia. Zuzana Kováčiková, zástupkyňa značky INDOLA prišla študentom v odbore kaderník a vlasová kozmetika ukázať a čo to aj povedať o nových, módnych trendoch v oblasti farbenia vlasov. So sebou si priniesla pestrú paletu farieb, ktorú nie každý má k dispozícií vidieť. Popri praktickej ukážke, kde si študenti mohli aj sami určité úkony vyskúšať, sa im venovala aj po odbornej teoretickej stránke. Študenti sa dozvedeli, aké je momentálne smerovanie a trend v oblasti farbenia vlasov, po čom je najväčší dopyt, aké farby sa používajú respektíve miešajú. Celá prezentácia trvala vyše 6 hodín a nepochybne obohatila vedomosti i zručnosti našich študentov, ktorí takto zvýšili svoju odbornú úroveň.

    • Okresné kolo vo volejbale žiačok a žiakov
     • Okresné kolo vo volejbale žiačok a žiakov

      18. 4. 2018

      V pondelok a utorok minulého týždňa sa na škole zorganizoval turnaj žiačok a žiakov stredných škôl okresu. Pod záštitou Krajského úradu PSK si svoje sily zmerali žiačky stredných škôl nášho okresu a v utorok to boli pre zmenu chlapci. Družstvu chlapcov SOŠ Jarmočná 108 sa darilo trochu lepšie a po úžasnom výkone skončili na celkovom druhom mieste.

      Celé volejbalové „súperenie“ bolo veľmi dobre pripravené, zorganizované a účastníci si ho nevedeli vynachváliť.

    • Medzinárodný volejbalový turnaj chlapcov v Starom Saczi
     • Medzinárodný volejbalový turnaj chlapcov v Starom Saczi

      17. 4. 2018

      V piatok, 13.04.2018 sa volejbaloví reprezentanti školy presunuli do neďalekého Poľska. V Starom Sazci sa opäť konal medzinárodný turnaj chlapcov vo volejbale a náš okres reprezentovala SOŠ Jarmočná 108. Môžme povedať, že celkom úspešne. Po pekných športových súbojoch si zo šiestich mužstiev vybojovali pekné tretie miesto, za čo ich patrí náš obdiv a poďakovanie. ĎAKUJEME

    • Okresné kolo vo futbale študentov stredných škôl
     • Okresné kolo vo futbale študentov stredných škôl

      16. 4. 2018

      V „magický“ piatok 13.4.2018 sa v meste Stará Ľubovňa konala súťaž, kde si svoje sily merali študenti stredných škôl okresu vo futbale. Školu reprezentovalo dvanásť futbalistov , ktorí po pekných, športových súbojoch skončili na pódiovom 3.mieste.

      Za tento výkon a športové nasadenie im srdečne ďakujeme a BLAHOŽELÁME!

    • Kávový sen – Brazília
     • Kávový sen – Brazília

      9. 4. 2018

      Káva sa teší obrovskej popularite na celom svete. Pre svoj obsah kofeínu a intenzívnu chuť ju väčšina ľudí volí za najvhodnejší spôsob začiatku nového dňa. Ľudia si ju vychutnávajú na mnoho spôsobov ako espresso, capuccino, caffe latte, french press, filtrovanú kávu a zakúpiť ju možno ako zrnkovú, mletú a podobne. Práve z tohto dôvodu vznikla baristická súťaž s podporou mladých talentov , rozširovanie kávovej kultúry na Slovensku a spájanie generácii kávového sveta. Snom mladého baristu je zážitok spojený s kávou, návšteva kávovníkovej plantáže, spoznávanie kávy inak ako len zo šálky, či návšteva medzinárodne uznávaných školiacich stredísk. Práve takého zážitky sú hlavnou výhrou súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior.

            Zápolenie o vysnenú cestu na kávovníkovú plantáž do Brazílie tento krát pokračovalo v Piešťanoch, kde sa 27. marca 2018 konal 3. tohtoročný ročník "SLOVAK BARISTA CUP" junior na pôde hostiteľskej Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera. Našu školu  reprezentovali Valéria Valeková 4. HOA a Júlia Filičková 2. HOA. V konkurencii 30 baristov zo Slovenska a Čiech opäť potvrdili svoju šikovnosť, baristické zručnosti a v neposlednom rade aj rešpekt ostatných súťažiacich. Dievčatá tento krát nedosiahli žiadne ocenenie, no napriek tomu sa umiestnili v prvej top desiatke a získali potrebné body do Brazílie. Myslím, že to majú veľmi dobre našliapnuté, len chýba trochu šťastia. Júlia Filičková sa umiestnila na 4. mieste Valéria Valeková obsadila 10. priečku.

           Našim baristkám srdečne blahoželáme a prajeme veľa šťastia v ďalších kolách.

    • Študenti stavebných odborov na odbornej výstave
     • Študenti stavebných odborov na odbornej výstave

      3. 4. 2018

      Dňa 22.03. 2018 sa študneti odboru murár a stolár pod vedením Štefana Šuliana, Bc. Stanislava Šoltisika a Mgr. Martina Hainsa  zúčastnili kontraktačno - predajnej výstavy s názvom ABC Stavebníctva a záhrada v meste Prešov, kde vystavovalo až 200 vystavovateľov. Študenti sa na výstave  oboznámili s novými technológiami a postupmi v oblasti stavebnej výroby, energetiky, záhradného nábytku, drevostavieb a s modernými trendmi v nízkoenergetickom a pasívnom bývaní. Študentov zaujalo široké spektrum rôznych materiálov a postupov s ktorými sa ešte vo svojej krátkodobej praxi nestretli. Študenti mali množstvo otázok na vystavovateľov značiek Ytong a Porotherm a pre študentov nového výrobcu tehál Britterm - Ipeľske tehelne. Zaujala ich aj vzduchotechnika s rekuperáciou predvádzaná firmou Aerosystém a taktiež kamenné obklady ponúkané firmou Gardensystém. Študentov ďalej zaujali výstavné stánky s fúkanou izoláciou, kamennými kobercami a tekutou izolačnou gumou. Zoznámili sa s firmami a potencionálnymi zamestnávateľmi východného Slovenska. Študenti si vďaka tejto výstave uvedomili, široké využitie ich odboru v praxi a veľký dopyt zo strany zamestnávateľov po kvalitnej a zručnej pracovnej sile, čo ich len utvrdilo v správnom výbere ich odboru a motivovalo v ich ďalšom odbornom štúdiu. 

    • Veľkonočné prázdniny
     • Veľkonočné prázdniny

      27. 3. 2018

      Milí študenti,

      oznamujem Vám, že dňa 29.03.2018 (štvrtok) sa začínajú veľkonočné prázdniny. Veľkonočné prázdniny trvajú do 03.04.2018 (utorok). Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin je 28.03.2018 (streda). Vyučovanie podľa príslušného rozvrhu hodín sa po prázdninách začína 04.04.2018 (streda), párnym týždňom. 

      Prajem Vám príjemné a pokojné prežitie veľkonočných prázdnin.

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

     • Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce ERASMUS+

      20. 3. 2018

       

      Dlhoročné tradície a skúsenosti v oblasti tvorby  a realizácie projektov, potreba ísť s dobou, porozumieť jej a prispôsobovať sa novým podmienkam, snaha zvyšovať úroveň výchovy a vzdelávania a naučiť sa nové veci boli hlavnými motivačnými činiteľmi, ktoré priviedli vedenie SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni k myšlienke zrealizovať projekt prostredníctvom programu Erasmus +. 

       

      Erasmus+ je program EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Práve tieto oblasti môžu výrazne prispieť k riešeniu sociálno-ekonomických zmien predstavujúcich kľúčové problémy, ktorým bude Európa čeliť do konca tohto desaťročia a zároveň podporiť napĺňanie Európskeho politického programu pre rast, zamestnanosť, rovnosť a sociálne začlenenie.

      Cieľovú skupinu programu tvoria jednotlivci – študenti, účastníci vzdelávania, učni, žiaci, dospelí učiaci sa, mladí ľudia, dobrovoľníci, profesori, učitelia, školitelia, pracovníci s mládežou, odborníci z organizácií pôsobiacich v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže.

      V rámci spomínaného programu bol škole schválený grant na realizáciu projektu s názvom „Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce“ vo výške 28 291,- EUR, a tak sa desiati žiaci z odboru hotelová akadémia spolu s pedagógom zúčastnili v čase od  28.01.2018 do 19.2.2018 odbornej stáže v hoteloch  Spojeného Kráľovstva v meste Portsmouth.

      Týmto projektom SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni nadviazala na projekt Hotelierstvo a gastronómia 3. tisícročia, realizovaný školou v období 2/2014 - 12/2015, ktorého cieľom bola inovácia obsahu učiva vo vybraných predmetoch študijného odboru hotelová akadémia, vzdelávanie pedagogických zamestnancovi i tvorba učebných materiálov a zabezpečenie nového materiálneho vybavenia.

      Hlavným cieľom projektu „Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce“ bolo zvýšiť odborné spôsobilosti študentov v počiatočnom vzdelávaní, zvýšiť ich osobný rozvoj v prístupe ku klientom a zlepšiť ich praktické zručnosti v oblasti gastronómie, hotelových služieb i v manažmente cestovného ruchu, získať zručnosti a vedomosti, ktoré si vyžaduje prax a tým zvýšiť ich uplatniteľnosť na európskom trhu práce. Nezanedbateľným bolo i posilnenie spolupráce medzi školským vzdelávaním a potrebami podnikateľského prostredia pri získavaní a využívaní vedomostí, zručností študentov s cieľom podporiť ich osobný rozvoj. 

      Špecifickými cieľmi projektu bolo umožniť študentom získať a prehĺbiť vedomosti, odborné praktické zručnosti a kompetencie:

      • v oblasti poskytovania hotelových služieb – starostlivosť o klienta,  prevádzka a logistika  hotela, prevádzka a činnosť recepcie, plánovanie a riadenie jednotlivých úsekov i využitie informačných technológií pri týchto činnostiach,
      • v oblasti gastronomických služieb príprava jedál a kulinárskych špecialít anglickej kuchyne, prevádzka a logistika kuchyne, systém potravinovej bezpečnosti (HACCP),
      • v oblasti podávania jedál a nápojov plánovanie a riadenie služieb podávania jedál a nápojov, príprava a podávanie tradičného anglického čaju,
      • v oblasti doplnkových služieb kongresové služby v hoteli  ich miesto a význam v  ponuke hotelových služieb,  plánovanie a realizácia kongresových aktivít,
      • jazykové schopnosti a komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.

      Mobilita žiakov sa realizovala v nadväznosti na odbornú prípravu a prax získanú v škole.

      Pred stážou všetci účastníci absolvovali jazykovú, orientačnú, kultúrnu prípravu a jazykový kurz na platforme Online Linguistic Support (OLS). Učitelia anglického jazyka kládli na jazykovú prípravu veľký dôraz, keďže v rodinách a v hoteloch potrebovali žiaci komunikovať v anglickom jazyku na vyššej úrovni.

      Počas orientačnej prípravy účastníci získali informácie o programe, povinnostiach účastníkov, o potrebných dokumentoch, pracoviskách, o ceste, ubytovaní a ďalších potrebných náležitostiach. Túto prípravu absolvovali i rodičia účastníkov, aby aj oni získali dôležité informácie o projekte a stáži svojich detí.

      V priebehu kultúrnej prípravy žiaci nadobudli poznatky o geografii cieľovej krajiny, o tradíciách, zvykoch či pracovnej morálke v tejto krajine.

       

      Keďže anglické firmy nerady prijímajú žiakov z cudzej krajiny bez odporúčania niekoho, koho dobre poznajú, zástupcovia školy, na základe odporúčania inej strednej školy, kontaktovali IBD Partnership ako partnerskú organizáciu, ktorá už dlhé roky spolupracuje s veľkým množstvom firiem a počas dlhoročnej spolupráce si vytvorila dôveru medzi mnohými anglickými firmami.

      Na základe dohody IBD Partnership zabezpečila pracovné miesta pre žiakov SOŠ v minimálne 3-hviezdičkových hoteloch v Portsmouthe, ubytovanie a stravu v anglických rodinách, kultúrne programy, napr. i výlet do Londýna s prehliadkou mesta, permanentky na MHD a transfer z letiska a späť.

       

      Žiaci, účastníci zahraničnej stáže, zvýšili svoje odborné praktické zručnosti vychádzajúce z aktuálnych potrieb trhu práce i jazykové kompetencie v komunikácii v cudzom jazyku v hotelovom styku, čo im umožní úspešnejšie zvládnuť maturitnú skúšku či pokračovať v nadväzujúcom vysokoškolskom štúdiu. Tým sa zvýši ich  konkurencieschopnosť, ľahšie sa uplatnia na domácom i zahraničnom trhu práce a zlepší sa ich sociálne i ekonomické postavenie v spoločnosti. To sú dôvody, ktoré svedčia o tom, že hlavný i čiastkové ciele projektu boli naplnené.

      Pridanou hodnotou pre účastníkov takejto zahraničnej stáže  je získanie dokumentu Europass mobilita, ktorý obsahuje nadobudnuté kompetencie účastníka zahraničnej mobility. Europass, zaregistrovaný na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, bude informáciou o zručnostiach a schopnostiach žiakov SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa  pre prípadných zamestnávateľov.

       

       

       

      Koordinátor projektu: Miroslav Knap

       

    • Súťaž v silovom trojboji žiakov
     • Súťaž v silovom trojboji žiakov

      20. 3. 2018

      Dňa 16.3.2018 sa konala sa  v Starej Ľubovni  súťaž žiakov stredných škôl.

      Tejto súťaže sa zúčastnili aj žiaci z Elokovaného pracoviska Lomnička :

      Mirga Tomáš - I.SLV

      Mirga Kamil - II.SLV

      Oračko Róbert - II.MUP

      Žiaci boli rozdelení do vekových a výškových kategórií.

      V kategórií do 18 rokov a výšky do 173 cm , žiak Kamil Mirga získal  -  1.miesto. Ďalší dvaja žiaci sa umiestnili na 8 a 11. mieste vo svojich kategóriách.

      Naši žiaci sa takejto súťaže zúčastnili po prvý krát a boli milo prekvapení organizáciou a úrovňou. Domov však odchádzali veľmi vyčerpaní ale dobre naladení z dobrých výsledkov v súťaži.

    • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz 2018
     • Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz 2018

      14. 3. 2018

      V dňoch 19.-23.2.2017 absolvovalo 35 žiakov našej školy lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz v Tatranskej Lomnici. Lyžiarskeho kurzu sa zúčastnili prvé ročníky. Užili si nádherné vysokohorské prostredie s pekným počasím a zdokonalili sa v lyžovaní v známom stredisku na úpätí Lomnického štítu, v poobedňajších hodinách a večer sa im  venovali triedni učitelia  formou kultúrneho vyžitia. Spoznávali okolie ubytovne, mesto Tatranská Lomnica,  sami žiaci si pre seba pripravovali kultúrny program na večer.

      Domov si určite odnášajú množstvo nových a nezabudnuteľných zážitkov.

    • Žiaci z Lomničky v Poľsku
     • Žiaci z Lomničky v Poľsku

      12. 3. 2018

      Dňa 3. marca. 2018 sa uskutočnil   v Starom Saczu  priateľský stolnotenisový turnaj pod názvom (II Memorial im. Bogdana Zajdla v Tenise Stolowym,) na ktorý bola pozvaná aj naša S0Š. Školu v  kategórií žiakov reprezentovali Ivan Mirga  II. MUP a Vladimír Mirga  III. MUP. Turnaj sa niesol v príjemnej atmosfére s pekným programom, z ktorého sme si odniesli krásne zážitky. Naši žiaci z 46 súťažiacich sa umiestnili nasledovne: Vladimír Mirga na 9  a Ivan Mirga na 11 mieste.  Celá akcia mala vysokú úroveň a nie len žiaci si z nech odnášajú nezabudnuteľné zážitky.

    • DOD na Elokovanom pracovisku v Lomničke
     • DOD na Elokovanom pracovisku v Lomničke

      12. 3. 2018

      Dňa 8.3.2018 sa na Elokovanom  pracovisku v Lomničke uskutočnil  Deň otvorených dverí.

      Žiaci a ich rodičia sa mali možnosť pozrieť priestory  a vybavenosť školy , oboznámiť s možnosťami  štúdia, oboznámiť sa s aktivitami a zručnosťami našich žiakov a so situáciami, ktoré sa každodenne v škole odohrávajú.

    • Projekt Erasmus+ 2018 - Práca a ubytovanie
     • Projekt Erasmus+ 2018 - Práca a ubytovanie

      6. 3. 2018

      Ako už viete, dievčatá pracovali v rôznych typoch gastronomických a cateringových  zariadení a prevádzok. Striedali sa na pracovných pozíciách ako čašníčky, servírky a v kuchyni pripravovali hlavne studenú a niekedy aj teplú kuchyňu, v niektorých prevádzkach si vyskúšali aj prípravu kávy alebo iných nápojov. Pracovali väčšinou po dvojiciach, ale štyri dievčatá pracovali samostatne.

      Do práce a domov sa dopravovali autobusmi mestskej hromadnej dopravy, takže prvý týždeň pobytu bol najnáročnejší pre všetkých najmä na orientáciu a vyznanie sa v iných pravidlách dopravy ako u nás, čo postupne všetci zvládli. Dievčatá si tak precvičili množstvo rôznych konverzačných situácií nielen z pracovného prostredia a dopravy, ale aj z ostatných oblastí bežného života.

      V hostiteľských rodinách, ktoré boli v rôznych častiach mesta a niekedy dosť vzdialených od pracovísk, dievčatá bývali v dvojiciach. Zoznamovali sa tak so zvykmi a pravidlami bývania a spolunažívania v anglických rodinách, ale tiež s ich typickým spôsobom stravovania. Tiež tu sa zdokonaľovali v anglickom jazyku v rozhovoroch s domácimi. Všetky rodiny sa vyjadrili pochvalne k správaniu sa dievčat v novom prostredí.

      Celkovo môžeme tento pracovno-poznávací pobyt aj napriek drobným problémom hodnotiť pozitívne s množstvom nových skúsenosti a poznatkov pre všetkých členov skupiny. Dievčatá boli hodnotené priamo miestnymi zamestnávateľmi veľmi dobre ako v praktických ale aj jazykových zručnostiach a schopnostiach.

       

      Takisto  pozitívne hodnotila celú skupinu aj domovská anglická agentúra IBD Partnership a verí v ďalšiu vzájomnú spoluprácu s našou školou.

    • Projekt Erasmus+ 2018 - Voľný čas a poznávacie výlety
     • Projekt Erasmus+ 2018 - Voľný čas a poznávacie výlety

      6. 3. 2018

      Ak to dovolilo počasie počas pobytu, ale hlavne cez víkendy sa našiel čas aj na spoločný program celej skupiny. Z množstva zaujímavých miest a atrakcií, ktoré bolo možné navštíviť v meste Portsmouth, si dievčatá vybrali návštevu hlavnej miestnej atrakcie - vyhliadkovej veže "Spinnaker Tower" . Navštívili takisto historické lodenice, absolvovali pešiu prehliadku mesta a prístavu, ktorú mali  možnosť  absolvovať aj na malej vyhliadkovej lodi.

      Pri prehliadke mesta videli hlavné historické budovy a turisticky vyhľadávané miesta, okrem toho navštívili aj centrálnu mestskú knižnicu a múzeum a mali možnosť vidieť pamätnú sochu, ale aj rodný dom Charlesa Dickensa. Okrem iného dievčatá samozrejme nezabudli navštíviť ani miestne obchodné centrá.

       

      Druhým hlavným spoločným celodenným programom bola návšteva Londýna. Cestovali sme tam vlakom a priamo v Londýne sme cestovali aj metrom a typickým dvojpodlažným autobusom. S hlavných Londýnskych turistických atrakcií sme navštívili múzeum umenia a dizajnu - Victoria and Albert Museum, okolie Westminsterského paláca s vežou Big Ben a "Londýnskym okom", okolie Buckinghamského paláca s pamätníkom kráľovnej Viktórie a priľahlý St. James park. Okrem množstva ďalších zaujímavostí počas prehliadky mesta sme sa dostali aj na Trafalgarské námestie v centre Londýna  a nakoniec aj na Oxford Street, ktorá je jednou z najznámejších obchodných ulíc na svete.

    • Brazília 2018! Boj o ňu je už rozbehnutý!
     • Brazília 2018! Boj o ňu je už rozbehnutý!

      26. 2. 2018

           Druhá zo série baristickej súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018 pokračovala tentokrát v Bardejove. Slovenská barmanská asociácia so svojou baristickou sekciou vedenou akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee v spolupráci s Hotelovou akadémiou J. Andraščíka v Bardejove pripravili pôdu pre 20 - tich mladých  baristov z rôznych škôl, medzi ktorými boli aj študenti našej školy študijného odboru hotelová akadémia  Valéria Valeková, IV. HOAJúlia Filičková, II. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

       

      Súťaž pozostávala z dvoch disciplín:

      1. Nastavenie mlynčeka: Súťažiaci mal k dispozícii 250g upražených kávovníkových zŕn a časový limit 10 minút. Jeho úlohou bolo pripraviť správne espresso s časom extrakcie 20 až 30 ml. Pre splnenie tejto disciplíny bolo potrebné ovládať základnú prácu s mlynčekom  a pochopiť vplyv hrúbky mletia a následnej hmotnosti jednej porcie na celkový výsledok.

      2. Príprava kávových nápojov: Súťažiaci počas časového limitu 10 minút musel pripraviť dve správne espressá, dve správne cappuccina a dva ľubovoľné miešané nápoje, ktorých základom bola káva. Okrem samotných nápojov sa hodnotili presné postupy, hygiena, či komunikatívnosť. Cieľom časového limitu bolo, aby súťažiaci pracovali rýchlo avšak rovnako kvalitne.

       

           V tejto súťaži bodovali obe naše študentky. Valéria Valeková získala cenu za „Najlepší voľný nápoj“ a celkovo obsadila 4. miesto, získala tak ďalšie cenné body za vytúženým snom dostať sa do Brazílie. Na konte ich už  má 14, čo jej zatiaľ vynieslo druhú priečku zo všetkých súťažiacich. Júlia Filičková v tomto súťažnom kole excelovala pri nastavovaní mlynčeka a právom získala cenu za ,, Najlepšiu techniku mlynčeka“, celkovo odsadili 5. miesto a taktiež získala prvé cenné body do Brazílie.

      Dievčatám srdečne blahoželám a verím, že budú bojovať aj v ďalších kolách.    

    • Projekt ERAZMUS+ 2018 - "prvé zážitky"
     • Projekt ERAZMUS+ 2018 - "prvé zážitky"

      24. 2. 2018

      Skupina desiatich študentov druhého a tretieho ročníka študijného odboru hotelová akadémia pod dohľadom Ing. Daniela Koterbu úspešne absolvovalo  trojtýždňový pracovno-poznávací pobyt v anglickom meste Portsmouth.

      Dievčatá pracovali v rôznych typoch gastronomických a cateringových  zariadení a prevádzok a boli ubytované vo viacerých anglických rodinách. Zámerom projektu bolo, aby študenti spoznali nové krajiny, nové kultúry, nových ľudí,  zdokonalili sa v cudzom jazyku a zvýšili úroveň svojich praktických zručností.

                      Táto cesta sa uskutočnila v rámci projektu ERASMUS+ a určite bude mať ďalšie pokračovanie...

    • KRAJSKÉ KOLO EKONOMICKEJ OLYMPIÁDY AJ S ÚČASŤOU NAŠICH ŠTUDENTOV
     • KRAJSKÉ KOLO EKONOMICKEJ OLYMPIÁDY AJ S ÚČASŤOU NAŠICH ŠTUDENTOV

      24. 2. 2018

      Dňa 20. februára 2018 sa v priestoroch Fakulty manažmentu Prešovskej  univerzity  konalo krajské kolo Ekonomickej olympiády. Našu školu reprezentovali dve študentky, ktoré najlepšie obstáli v rámci školského kola, a to Veronika Baňasová a Valéria Valeková, obidve zo IV.HOA.

      Postupujúci študenti museli vedieť vysvetliť fungovanie dopytu a ponuky, poznať základy monetárnej politiky, vedieť vypočítať úrok či výnos, mať základný prehľad o výdavkoch verejnej správy, poznať zložky HDP a orientovať sa v základných ekonomických pojmoch. Cieľom olympiády nebolo to, aby študenti poznali poučky alebo teóriu, ale aby ukázali, že vedia uvažovať ako ekonómovia a svoje tvrdenia vedeli obhájiť.

      Výsledky olympiády budú známe v priebehu marca, kedy sa dozvieme, ktorí študenti postupujú do celoslovenského finále, ktoré sa bude konať 26.4.2018 v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave.

    • VALENTÍNSKE sudoku
     • VALENTÍNSKE sudoku

      19. 2. 2018

      Dňa 14.2. 2018 sa uskutočnila matematická súťaž " Valentínske sudoku". Súťaže sa zúčastnilo 26 študentov školy, ktorí súťažili v dvoch kolách. Víťazkou sa stala Dominika Sedlická zo IV. HOA, na druhom mieste sa umiestnila Simona Rybovičová zo IV. HOA a na treťom mieste sa umiestnil Dárius Radomský z I. HOA. Srdečne BLAHOŽELÁME.

    • Školské kolo SOČ
     • Školské kolo SOČ

      19. 2. 2018

      Prekonaj sám seba, ukáž, že máš odborné vedomosti, tvorivé myslenie i talent ....a nebojíš sa odprezentovať vlastné názory....

      Tak v takomto duchu sa na našej škole nieslo školské kolo SOČ.

      Dňa 12. 02. 2018 si zmerali svoje sily študenti III. ročníka  hotelovej akadémie. Do súťaže sa zapojilo 25 žiakov, ktorí obhajovali 19 prác v rôznych súťažných odboroch.

      Víťazmi sa stali:

      Lenka Hrebíková: Triedim, triediš, triedime – 2. miesto,

      Magdaléna Kerpčárová: Anorexia a bulímia- 1. miesto,

      Viera Žilková: Epileptické záchvaty  psov – 1.miesto,

      Ján Bučko: Profesia manažéra v hotelierstve- 1.miesto.

      Práce boli zaujímavé,  ich autori si dali záležať na obsahu aj forme.

      Postupujúcim srdečne blahoželáme a držíme palce na krajskej prehliadke SOČ.

    • FINANČNÉ vzdelávanie
     • FINANČNÉ vzdelávanie

      12. 2. 2018

      V spolupráci s Nadáciou PARTNERS  sme dňa 8.2.2018 otvorili  sériu prednášok z oblasti financií pre študentov našej školy, obsahom ktorých sú  témy zamerané na  plánovanie rodinného rozpočtu, zabezpečenie dôchodku, podrobné informácie o možnostiach investovania, zabezpečenia bývania a hospodárenia s rodinnými financiami. Študenti tak získajú okrem cenných informácií aj množstvo praktických a užitočných rád, ktoré budú môcť  uplatniť v bežnom živote.

    • KAM NA VYSOKÚ, KAM PO STREDNEJ?
     • KAM NA VYSOKÚ, KAM PO STREDNEJ?

      8. 2. 2018

      Dňa 7.2.2018 sa študenti končiacich ročníkov zúčastnili výstavy KAM NA VYSOKÚ, KAM PO STREDNEJ?, ktorá sa konala v Prešove. Ide o modernú, interaktívnu výstavu vo forme Road show-trip, na ktorej si študenti stredných škôl, ale aj ich rodičia majú možnosť zistiť informácie potrebné pri správnom výbere vysokej školy na jednom mieste. Vysoké školy sa prezentujú viacerými interaktívnymi prostriedkami a informujú študentov o možnostiach štúdia na ich školách a uplatnenia sa v praxi.  Okrem toho sa výstavy zúčastnili aj viacerí veľkí zamestnávatelia, ktorí v rámci worshopov študentov prezentovali možnosti zamestnania v ich firmách.

    • Raut pri príležitosti odovzdávania cien - Športovec roka
     • Raut pri príležitosti odovzdávania cien - Športovec roka

      8. 2. 2018

      Dňa 02.02.2018 sa v Kine Tatra v Starej Ľubovni konalo slávnostné odovzdávanie cien oceneným športovcom, ktorí  reprezentovali mesto Stará Ľubovňa za rok 2017. Slávnostný večer sa konal v Centre voľného času, kde študenti Strednej odbornej školy Jarmočnej 108 pripravovali slávnostný raut, ktorý pozostával z pestrých pokrmov studenej kuchyne, alkoholických a nealkoholických nápojov. Svojimi cateringovými službami sme prispeli a spríjemnili tento slávnostný večer a urobili ho nezabudnuteľným pre organizátorov, ocenených športovcov, ale aj pre odbornú verejnosť.

    • "Káva spája ľudí"
     • "Káva spája ľudí"

      7. 2. 2018

      Aj na tohtoročnej výstave Danubius Gastro v priestoroch výstaviska Incheba Bratislava nesmela chýbať omamná vôňa čerstvo praženého kávovníkového zrna, či profesionalita a odbornosť osobností kávového Slovenska. Vďaka súdržnosti a priateľstvám slovenských pražiarní, baristov či výrobcov kávovarov sa podarilo opäť vytvoriť miesto plné pohody a radosti. Tým miestom bolo ,,Kávové mestečko“.

            V dňoch od 25.1.2018 do 28.1.2018 sa na výstave Danubius Gastro stretla zdravá konkurencia skvelých ľudí. Okrem prezentácie, predaja či uvedenia nových výrobkov na trh bol hlavný bod programu všetkým jasný. Komunikácia s návštevníkmi sa stala každodennou prioritou všetkých vystavovateľov. Vďaka ich skvelej nálade sa atmosféra veľmi rýchlo preniesla aj na ľudí, a tak okrem výbornej kávy ste sa mohli dozvedieť aj čosi viac zo života kávovníka, či zo sveta kávy.

      Káva spája ľudí a ,,Kávové mestečko“ bolo aj tento rok toho dôkazom.

           Academy of Coffee, akreditované školiace stredisko, pripravilo počas celej výstavy program, ktorý bol zameraný na odbornosť, motiváciu, ale i zábavu.

           Dňa 26. 1. 2018 odštartovalo prvé kolo baristickej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018. Spoločne odsúťažilo 32 súťažiacich z 25 odborných škôl a hotelových akadémii Slovenskej republiky vrátane  Strednej odbornej školy, odbor hotelová akadémia, Stará Ľubovňa. Školu reprezentovali dve študentky Valéria Valeková, IV. HOAJúlia Filičková, II. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

       Súťažilo sa tradične v nastavovaní mlynčeka a v príprave dvakrát espresso, dvakrát cappuccino a dvakrát voľný nápoj, ktorého základom muselo byť espresso. Časový limit a odborná komisia bola neúprosná a tak najlepší nemohli byť všetci.

      Valéria Valeková sa umiestnila na skvelom 4. mieste, len o vlások jej uniklo pódiové umiestnenie, zároveň získala cenu za ,, Najlepšiu techniku mlynčeka“. Získala prvé cenné body za vytúženým snom do Brazílie. Júlia Filičková aj napriek pochvale technického komisára za ideálnu čistotu pracoviska obsadila 11. miesto z celkové počtu 32, čo nie je zlé, no zároveň ju to povzbudilo k ďalšiemu zlepšovaniu sa. Verím, že aj jej sa to čoskoro podarí.

      Obom dievčatám patrí poďakovanie za ich čas, snahu a skvelú reprezentáciu našej školy.

    • SWEET cup 2017 Prešov
     • SWEET cup 2017 Prešov

      7. 2. 2018

      Stredná odborná škola, Jarmočná v Starej Ľubovni sa veľakrát úspešne predstavila na rôznych súťažiach v odborných zručnostiach.

      Dňa 14. 12. 2017 sa naši študenti zúčastnili súťaže SWEET CUP  PREŠOV 2017.

      Organizátorom súťaže bola Stredná odborná škola obchodu a služieb v Prešove. Ako účastnícke školy boli študenti SOŠ a hotelových akadémií nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia ako je Ukrajina, Poľsko a Maďarsko.

      Cieľom súťaže bolo nadviazanie medzinárodnej spolupráce škôl, porovnanie gastronomického umenia rôznych krajín, prezentácia krajín a škôl, poznanie kultúry krajín a súťaž zúčastnených krajín pri príprave dezertu a z prípravy torty,  zamerané na moderné trendy súčasnej gastronómie. Súťaž pozostávala z prípravy troch porcií dezertu a prípravy torty na tému : Zimné variácie. Na predprípravu súťažného  dezertu – kuchári mali pracovný čas 25 minút a cukrári 60 minút. Hodnotiaca komisia bola zložená z odborníkov v odbore gastronómie. Kritérium hodnotenia bolo dodržanie receptúry, hygiena, časový limit, komplexnosť súťažného zadania, celkový dojem a prezentácia výrobku.

      Našu školu v odborných zručnostiach pri príprave súťažného dezertu a súťažnej torty prezentovali študnet IV. ročníka študijného odboru kuchár Matej Simoník pod vedením majsterky odbornej výchovy Bc. Dany Deverovej a študentka II ročníka učebného odboru cukrár Simona Borovská pod vedením majsterky Bc. Gabriely Hanečákovej.

      Naši žiaci sa umiestnili v bronzovom pásme. Za tento skvelý úspech srdečne blahoželáme, ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy

    • Študenti si prevzali ocenenie z rúk predsedu PSK
     • Študenti si prevzali ocenenie z rúk predsedu PSK

      5. 2. 2018

      Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska vyhlásila štvrtý ročník ocenení Najlepší v cestovnom ruchu PSK 2017. Ocenenie má dve formy – výber odbornej poroty online hlasovanie verejnosti.

      Cieľom ankety bolo vyzdvihnúť pozitívne aktivity a služby, ktoré prispievajú k zvyšovaniu úrovne a rozvoja cestovného ruchu v Prešovskom kraji vo všetkých oblastiach.

      V kategórii NAJ produkt bol na ocenenie nominovaný projekt s názvom Osudy vpísané v dreve, ktorý vytvorili študenti študijného odboru hotelová akadémia na SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni. S projektom sa  zapojili do súťaže TOP turistická destinácia regiónu, ktorú vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR. Spracovali propagačné materiály, ktoré pozostávali z videovizitky, plagátu a prezentácie. Spracovaním projektu chceli študenti predstaviť širokej verejnosti krásu a bohatú históriu národopisnej expozície Ľubovnianskeho skanzenu. Vybranú destináciu prezentovali aj tematickým stánkom na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Za projekt získali 1. miesto – Cenu ministra. 

      V online hlasovaní široká verejnosť zvolila práve náš produkt- projekt videopozvánky Osudy vpísané v dreve, ktorý získal 5055 hlasov.

      Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo 25. 1. 2018  na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave v expozícii Prešovského kraja.

      Ocenenie si prevzali tvorcovia projektu Bianka Valeková a Kristína Bittnerová.

    • Povedzme ÁNO čistej pitnej vode
     • Povedzme ÁNO čistej pitnej vode

      23. 1. 2018

      Na základe alarmujúcich zistení, že až 88 percent mladých ľudí dáva prednosť ochuteným sladeným vodám namiesto zdravej pitnej vode, sme sa v piatok 19.01.2018 zapojili do celoslovenského projektu „Povedzme ÁNO čistej pitnej vode“. Jeho cieľom je najmä u detí a mládeže nahradiť pitie ochutených sladkých limonád čistou pitnou vodou z vodovodu. Našim žiakom sme pripravili prednášku o význame a kvalite pitnej vody. Objasnili sme im fakt,  že Slovensko je 2. krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe. Stačí tak málo, vziať pohár čistej vody a pripiť si na zdravie.    

       

       

       

       

       

    • Ekonomická OLYMPIÁDA
     • Ekonomická OLYMPIÁDA

      23. 1. 2018

      V tomto školskom roku sa po prvýkrát realizuje  EKONOMICKÁ  OLYMPIÁDA  pod záštitou Inštitútu  ekonomických a spoločenských analýz. Cieľom súťaže je podporiť záujem o ekonómiu u mladých ľudí a prehĺbiť ich ekonomické znalosti v oblastiach ako sú finančná gramotnosť, verejné financie, monetárna politika, dejiny ekonómie a ďalšie.

       

      Do prvého kola súťaže sa zapojili aj naši študenti z odboru hotelová akadémia. Školské kolo prebehlo elektronicky a žiaci sa hneď po odoslaní testu dozvedeli, v ktorých oblastiach boli úspešní a kde ešte majú resty.

       

      Presvedčili sme sa, že medzi žiakmi našej školy je dosť talentovaných mladých ľudí  a veríme, že najlepší z nich postúpia do krajského kola a budú reprezentovať našu školu aj v oblasti ekonómie a financií.

     • "Osudy vpísané v dreve" - Naj produktom v online hlasovaní PSK

      19. 1. 2018

       

      Ďakujeme

      všetkým priaznivcom našej školy, ktorí podporili v online hlasovaní ankety

      NAJLEPŠÍ V CESTOVNOM RUCHU PREŠOVSKÉHO KRAJA

      videovizitku

       

      OSUDY VPÍSANÉ V DREVE,

                                                                               

      ktorej autormi sú žiaci študijného odboru hotelová akadémia,

      Bianka Valeková, Kristína Bittnerová, Ľubomír Varga a Sebastián Fedorko.

      Úspešní autori prevezmú ocenenie

      NAJ PRODUKT v cestovnom ruchu PSK  25.januára 2018  

      na veľtrhoch cestovného ruchu

      DANUBIUS GASTRO a ITF SLOVAKIATOUR

      v priestoroch INCHEBA EXPO BRATISLAVA.

    • Školský časopis ŠUM bodoval
     • Školský časopis ŠUM bodoval

      21. 12. 2017

      V závere minulého školského roka sme sa zapojili do Súťaže časopisov stredných škôl PSK. Nie je to pre nás jednoduchá súťaž, pretože našimi súpermi, a veľmi silnými, sú žiaci, redaktori z gymnázií, z ktorých mnohí svoju profesionálnu kariéru vidia práve v novinárčine. Pre nás je to skôr „doplnkový šport“.

      Napriek tomu prišiel úspech, v ktorý sme veľmi nedúfali, pretože členovia poroty, novinári profesionáli so zástupcami PSK, hodnotia dosť prísne, ako keby hodnotili už „hotových“ kolegov.              Na slávnostnom vyhodnotení 12. decembra 2017 sme získali umiestnenie v BRONDZOVOM PÁSME.          Je to super pocit, ktorý nás „nakopol“ do ďalšej redaktorskej činnosti.

      Boli by sme však rady, kedy sa medzi nami objavili naši mladší spolužiaci, ktorí sa neboja čarovať so slovom, prípadne dokážu pracovať v grafických programoch a sú ochotní obetovať časť svojho voľného času pre prácu v redakčnej rade.

      Nebuďte pohodlní a príďte medzi nás. Sme fajn partia a spoločne sme za odmenu videli i kus nášho širšieho regiónu.

      Valéria Valeková, Paula Begalová, Eva Tarjányiová, naj-redaktorky časopisu ŠUM

    • Vianočné prázdniny
     • Vianočné prázdniny

      19. 12. 2017

      Milí študenti,

      oznamujem Vám, že dňa 23.12.2017 (v sobotu) sa začínajú vianočné prázdniny. Vianočné prázdniny trvajú do 07.01.2018 (nedele). Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin je 22.12.2017 (piatok). Vyučovanie podľa príslušného rozvrhu hodín sa po prázdninách začína 08.01.2018 (v pondelok). Začíname párnym týždňom. 

      Prajem Vám príjemné prežitie vianočných prázdnin a do nového roka veľa šťastia, zdravia a spokojnosti.

      PaedDr. Vladimír Buvalič, riaditeľ školy

    • "Vianoce s Clíviou" v podaní našich študentov
     • "Vianoce s Clíviou" v podaní našich študentov

      18. 12. 2017

      Aj v závere tohto kalendárneho roka, v krásnom predvianočnom období na obľúbenom podujatí VIANOCE S CLIVIOU naša škola „rozbalila“ pre Vás, obyvateľov ľubovnianskeho regiónu, sladké prekvapenie v podobe prác našich študentov.  Už tradične sme pripravili rôzne cukrárenské produkty, ktoré svedčia o našej šikovnosti a prezentujú nielen školu samotnú, jej žiakov a pedagógov, ale i zvyky a tradície nášho kraja.

      Veríme, že sme Vám tento predvianočný čas spríjemnili  a už teraz sa tešíme na budúci ročník „Vianoc“.

    • Hodina cestovného ruchu trocha inak...
     • Hodina cestovného ruchu trocha inak...

      14. 12. 2017

      Aj takto sa dá vyučovať! Služby cestovných kancelárií ako jednu z tém v rámci predmetu Cestovný ruch prebrali študenti štvrtého ročníka trocha netradične, v cestovnej kancelárií. Tu sa dozvedeli potrebné a aktuálne informácie, s ktorými sa potrebujú oboznámiť v rámci tejto témy. Informácie ako ponuku zájazdov, pobytov tuzemských či zahraničných, zmenárenskú činnosť a mnohé iné informácie, ktoré sú potrebné nie len pre štúdium, ale aj pre život samotný.

    • ,,SLOVAK BARISTA CUP" junior 2017
     • ,,SLOVAK BARISTA CUP" junior 2017

      14. 12. 2017

           Dokázať pripraviť dobrú kávu, ktorá poteší nielen svojou chuťou, ale i vzhľadom môže byť náročné. Všetko chce ale dostatok tréningu, odhodlania aj talentu a razom sa z nás môže stať úspešný človek.

           Práve tieto slová nás viedli k tomu, aby sme sa zúčastnili ďalšieho, no zároveň posledného kola baristickej súťaže  ,,SLOVAK BARISTA CUP" junior 2017 v tomto roku, ktorá sa konala 8. 12. 2017 v priestoroch SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre. Súťaže sa zúčastnilo 25 súťažiacich z celého Slovenska vrátane našej Strednej odbornej školy, odbor hotelová akadémia, Stará Ľubovňa. Školu reprezentovali dve študentky Valéria Valeková, IV. HOAJúlia Filičková, II. HOA pod vedením majsterky Mgr. Heleny Hutníkovej.

       

           Súťaž pozostávala z dvoch súťažných disciplín:

      1. Nastavenie mlynčeka: Súťažiaci mal k dispozícii 250g upražených kávovníkových zŕn a časový limit 1 minút. Jeho úlohou bolo pripraviť správne espresso s časom extrakcie 20 až 30 ml. Pre splnenie tejto disciplíny bolo potrebné ovládať základnú prácu s mlynčekom  a pochopiť vplyv hrúbky mletia a následnej hmotnosti jednej porcie na celkový výsledok.
      2. Príprava kávových nápojov: Súťažiaci počas časového limitu 10 minú