Človek a nákazlivé choroby spolu koexistovali odpradávna. Keď nás oslovilo Ľubovnianske múzeum s ponukou prednášky o epidémiách, ani na chvíľu sme nezaváhali, pretože práve prežívame „dobu koronavírusovú“ a žiaci mali možnosť aspoň trochu uniknúť od bežného stereotypu online vyučovania.
Online prednáška sa uskutočnila 27. 4. 2021 a zúčastnili sa jej žiaci I.B, II.B, II.A, IV.HOA a I.SVS. V prvej časti prednášky sa žiaci dozvedeli o vzniku rôznych chorôb (mor, cholera...), o tom, ako sa k nám dostali a prebiehala ich liečba. Zároveň sa dozvedeli o dôsledkoch chorôb na Spiši, v Starej Ľubovni, i o tom, ako sa s nimi dokázali popasovať napr. majitelia hradu Ľubovňa - Juraj Félix Raisz.
Druhá časť prednášky bola zameraná na liečenie pôvodných chorôb, liečiteľov (dozvedeli sa, že napr. v Haligovciach bol známym liečiteľom bača Jendrejčák), na liečebné praktiky a v neposlednom rade aj na liečivé rastliny.
Vanesa: Prednáška bola veľmi zaujímavá, najviac ma zaujalo, akými prostriedkami liečili ľudí počas epidémie v minulosti ( krvou alebo tukom zo zvierat), že za liečiteľov boli považovaní najmä bačovia, kováči, veštice. Zároveň som zistila, že epidémie v minulosti majú s dnešnými veľa spoločného.
Veronika: Na prednáške ma najviac zaujali praktiky, ktorým ľudia verili v tej dobe, iracionálne dôvody chorôb( liečebné praktiky, zariekanie, modlitby), liečebné prostriedky, liečivé rastliny, využívanie krvi a tuku zo zvierat na liečenie ľudí. Bolo to veľmi zaujímavé.
Som rada, že som sa mohla prednášky zúčastniť.