Dlhoročné tradície a skúsenosti v oblasti tvorby a realizácie projektov, potreba ísť s dobou, porozumieť jej a prispôsobovať sa novým podmienkam, snaha zvyšovať úroveň výchovy a vzdelávania a naučiť sa nové veci boli hlavnými motivačnými činiteľmi, ktoré priviedli vedenie SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni k myšlienke zrealizovať projekt prostredníctvom programu Erasmus +.
Erasmus+ je program EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Práve tieto oblasti môžu výrazne prispieť k riešeniu sociálno-ekonomických zmien predstavujúcich kľúčové problémy, ktorým bude Európa čeliť do konca tohto desaťročia a zároveň podporiť napĺňanie Európskeho politického programu pre rast, zamestnanosť, rovnosť a sociálne začlenenie.
Cieľovú skupinu programu tvoria jednotlivci – študenti, účastníci vzdelávania, učni, žiaci, dospelí učiaci sa, mladí ľudia, dobrovoľníci, profesori, učitelia, školitelia, pracovníci s mládežou, odborníci z organizácií pôsobiacich v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže.
V rámci spomínaného programu bol škole schválený grant na realizáciu projektu s názvom „Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce“ vo výške 28 291,- EUR, a tak sa desiati žiaci z odboru hotelová akadémia spolu s pedagógom zúčastnili v čase od 28.01.2018 do 19.2.2018 odbornej stáže v hoteloch Spojeného Kráľovstva v meste Portsmouth.
Týmto projektom SOŠ Jarmočná 108 v Starej Ľubovni nadviazala na projekt Hotelierstvo a gastronómia 3. tisícročia, realizovaný školou v období 2/2014 - 12/2015, ktorého cieľom bola inovácia obsahu učiva vo vybraných predmetoch študijného odboru hotelová akadémia, vzdelávanie pedagogických zamestnancovi i tvorba učebných materiálov a zabezpečenie nového materiálneho vybavenia.
Hlavným cieľom projektu „Pomôžme žiakom lepšie sa uplatniť na trhu práce“ bolo zvýšiť odborné spôsobilosti študentov v počiatočnom vzdelávaní, zvýšiť ich osobný rozvoj v prístupe ku klientom a zlepšiť ich praktické zručnosti v oblasti gastronómie, hotelových služieb i v manažmente cestovného ruchu, získať zručnosti a vedomosti, ktoré si vyžaduje prax a tým zvýšiť ich uplatniteľnosť na európskom trhu práce. Nezanedbateľným bolo i posilnenie spolupráce medzi školským vzdelávaním a potrebami podnikateľského prostredia pri získavaní a využívaní vedomostí, zručností študentov s cieľom podporiť ich osobný rozvoj.
Špecifickými cieľmi projektu bolo umožniť študentom získať a prehĺbiť vedomosti, odborné praktické zručnosti a kompetencie:
- v oblasti poskytovania hotelových služieb – starostlivosť o klienta, prevádzka a logistika hotela, prevádzka a činnosť recepcie, plánovanie a riadenie jednotlivých úsekov i využitie informačných technológií pri týchto činnostiach,
- v oblasti gastronomických služieb príprava jedál a kulinárskych špecialít anglickej kuchyne, prevádzka a logistika kuchyne, systém potravinovej bezpečnosti (HACCP),
- v oblasti podávania jedál a nápojov plánovanie a riadenie služieb podávania jedál a nápojov, príprava a podávanie tradičného anglického čaju,
- v oblasti doplnkových služieb kongresové služby v hoteli ich miesto a význam v ponuke hotelových služieb, plánovanie a realizácia kongresových aktivít,
- jazykové schopnosti a komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.
Mobilita žiakov sa realizovala v nadväznosti na odbornú prípravu a prax získanú v škole.
Pred stážou všetci účastníci absolvovali jazykovú, orientačnú, kultúrnu prípravu a jazykový kurz na platforme Online Linguistic Support (OLS). Učitelia anglického jazyka kládli na jazykovú prípravu veľký dôraz, keďže v rodinách a v hoteloch potrebovali žiaci komunikovať v anglickom jazyku na vyššej úrovni.
Počas orientačnej prípravy účastníci získali informácie o programe, povinnostiach účastníkov, o potrebných dokumentoch, pracoviskách, o ceste, ubytovaní a ďalších potrebných náležitostiach. Túto prípravu absolvovali i rodičia účastníkov, aby aj oni získali dôležité informácie o projekte a stáži svojich detí.
V priebehu kultúrnej prípravy žiaci nadobudli poznatky o geografii cieľovej krajiny, o tradíciách, zvykoch či pracovnej morálke v tejto krajine.
Keďže anglické firmy nerady prijímajú žiakov z cudzej krajiny bez odporúčania niekoho, koho dobre poznajú, zástupcovia školy, na základe odporúčania inej strednej školy, kontaktovali IBD Partnership ako partnerskú organizáciu, ktorá už dlhé roky spolupracuje s veľkým množstvom firiem a počas dlhoročnej spolupráce si vytvorila dôveru medzi mnohými anglickými firmami.
Na základe dohody IBD Partnership zabezpečila pracovné miesta pre žiakov SOŠ v minimálne 3-hviezdičkových hoteloch v Portsmouthe, ubytovanie a stravu v anglických rodinách, kultúrne programy, napr. i výlet do Londýna s prehliadkou mesta, permanentky na MHD a transfer z letiska a späť.
Žiaci, účastníci zahraničnej stáže, zvýšili svoje odborné praktické zručnosti vychádzajúce z aktuálnych potrieb trhu práce i jazykové kompetencie v komunikácii v cudzom jazyku v hotelovom styku, čo im umožní úspešnejšie zvládnuť maturitnú skúšku či pokračovať v nadväzujúcom vysokoškolskom štúdiu. Tým sa zvýši ich konkurencieschopnosť, ľahšie sa uplatnia na domácom i zahraničnom trhu práce a zlepší sa ich sociálne i ekonomické postavenie v spoločnosti. To sú dôvody, ktoré svedčia o tom, že hlavný i čiastkové ciele projektu boli naplnené.
Pridanou hodnotou pre účastníkov takejto zahraničnej stáže je získanie dokumentu Europass mobilita, ktorý obsahuje nadobudnuté kompetencie účastníka zahraničnej mobility. Europass, zaregistrovaný na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, bude informáciou o zručnostiach a schopnostiach žiakov SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa pre prípadných zamestnávateľov.
Koordinátor projektu: Miroslav Knap